Prirodni pesticidi

Učlanjen(a)
23 Feb 2008
Poruka
81
Kopriva(Urtica dioica)-Nece grom u koprive !

C2.gif


Kako je narod stitio svoje voce,povrce i cvece davno pre pronalaska otrovnih pesticida?
Pa naravno biljkama koje su rasle u prirodi i posedovale odredjene prirodne "hemikalije".

Kopriva(Urtica dioica) je prva na spisku biljaka koju smo dobili(besplatno)od prirode da se preventivno zastitimo,
lecimo,hranimo i oteramo nepozeljne nametljivce i stetocine.
Postoje jos nekoliko poznatih biljaka koje deluju kao prirodni pesticidi.
To su:beli i crni luk,ren,lavanda,orah,rastavic,neven,kamilica,dragoljub,maslacak,pelin,gavez,preslica itd.

C2.gif


List koprive ima dug spisak sastojaka od kojih su neki:Mravlja,sircetna i maslacna kiselina,lecitin,vosak,tanin,
karoten,puno vitamina C i K,fitosterola,kremene kiseline,hlorofil,so.
Zare su prepune histamina i acetilholina koji izazivaju otok,crvenilo,peckanje i bol.

Kopriva je izuzetno delotvorna protiv biljnih vasi.Priprema se zeljena kolicina ali u ovom promeru:
-1 kg.sveze ili 200 gr.suve koprive se potopi u 10 l vode i odstoji 24 h.Izgnjeci se i procedi,pa se biljke
prskaju tim rastvorom.
Biljke mozete prehraniti istim metodom:
-U plasticno ili drveno bure(ne metalno)napunite do pola celom biljkom koprive pa dospite vodu do vrha.
Mesajte povremeno.Kada prestane da se peni,tecnost je spremna za upotrebu,ali je morate razrediti;
1l tecnosti na 10l vode.
Od lisca gaveza(Sympgytum officinale) mozete spremiti istu tecnost na identican nacin i cak ga pomesati
sa koprivom pa izvrsiti prskanje.

Biljke su besplatne,rastu u prirodi,mozete ih i uzgajati ako zelite,pa su finansijski i zdravstveno prihvatljivije
od skupih otrova koje koristite i trujete svoju hranu i okolinu.
Vestacki pesticid ne moze nikada biti poguban samo za stetocinu.
On je mrtva stvar i ne mozete mu objasniti da otruje samo biljnu vas ili crva.
Otrovace i zemlju i biljku i zivotinju i coveka.

Zasto je onda prirodna hrana skuplja?

Pa zato sto covek zeli da se obogati od tri paprike,koje lice na blizance.Klonirane i otrovne.
One druge,krive i krzljave iz kojih viri ziv i zdrav crv,nisu privlacne iako su zdrave i jeftine,
jer tu para nema.Da bi svoj rad naplatili,proizvodjaci zdrave hrane zbog manjeg prinosa moraju
da povecaju cenu 20-30 %,pa dobijamo jasniju situaciju.

Troskovi proizvodnje otrovne hrane su mnogo veci (pesticidi su skupi),dobija se na kvantitetu,
jeftiniji su proizvodi,opasno se narusava zdravlje,koje se posle tim istim novcem pokusava povratiti.

Sa druge strane,nemate izdatke za pesticide,prinosi su manji,proizvodi skuplji,pa se finansijski
priblizite prvoj grupi.Ali,vi ste na dobitku.Svoju zaradu ne trosite na lecenje jer se kvalitetno
hranite,vas pogled na zivot i ljude kojima zelite dobro vas oplemenjuje,VI NE TRUJETE SVOJU,
NI TUDJU DECU,u ime pohlepe za brzom zaradom.

Organska poljoprivreda,ako vec nije,sigurno ce vrlo brzo postati hit u svetu.Svi nasi dobri ljudi i
dobri poljoprivrednici,koji su sposobni da svojim znanjem i velikim trudom proizvedu tone i tone hrane za nas,
trebali bi se pozabaviti upravo proizvodnjom zdrave hrane i prirodnom zastitom iste.
Buducnost ce pokazati sve prednosti takve odluke.Proslost je pokazala danas,da je stari nacin odgajanja
kultura za ishranu pogodovao samo jednoj grani industrije.Farmaciji.

P.S.Pre par godina u jednom banatskom selu,za jedan dan je uginulo,mislim(pitacu za precizan podatak),
oko 10-20 krava muzara,jer je jedan "domacin" po ivici njive pobacao da li dzakove ili kante od pesticida
kojim je prskao kukuruz.Posto se njiva nalazi na slatini gde su krave bile na ispasi,normalno da su pasuci
pored njiva naisle na zatrovanu travu i otpatke.
Taj kukuruz nam je dospeo u hleb,kolace,mleko,pravo na sto.I tako godinama.

Ovo je kao "BORBA".Nikad kraja citanju.
Dosta za ovaj put :ppozdrav:
 
Rastavić /Preslica , equisetum arvense / može se uspešno boriti protiv gljivičnih oboljenja biljaka .
10 gr. Sušenog rastavića stavimo u 2 l. hladne vode i pustimo da uzavrije i kuvati još 20min. . U ohladjeni čaj dodati 8 l . vode i 10 min dobro mešati. Ocediti i u većernjim satima prskati biljke . 10l. je dovoljno za 100 m2 .Ovo važi i za drveće i debele grane..U slučaju težih oblika napada postupak ponoviti tri večeri za redom.
Iz knjige Marije Thun / bio-dinamička poljoprivreda/ – Praktično vrtlarstvo
 
jedna je stvar jako bitna kod rastavića.treba ga brati avgusta kada je bogat silicijumovom kiselinom.ona dovodi do stvaranja skrame na površini biljke te otežava infekciju :cao:
 
Probao Uspesno.U jedno bure natrpao puno koprive to prelio sa vodom, hermeticki zatvorio drzao na suncu dok nije uzvristalo.Litar toga na 10 litara vode prskao protiv lisnih vasi,a takode sluzi i kao prihrana.
 
vidang a "što mirišeee" :haha: ja to isto radim ali sipam 20 l tog djubriva u burence od 40l i to onda mesam sa vodom kojom zalivam plastenik sistemom kap po kap i da vidis nema prskanja nikakvog nista im nesmeta -mislim biljkama u plasteniku
 
veoma koristan post, samo da napomenem (ne da reklamiram, nego da dam informaciju) postoji knjiga "organska basta", nije skupa ima je svuda, moze se i online naruciti, a prebogata je informacija o prirodnim sredstvima zastite bilja. Kod nas u kuci je ta knjiga uvek na dohvat ruke, verujem da moja majka zna napamet vise od pola :)
 
Branko autor je Snežana Ognjenović a nema potrebe daje naručuješ imam je ja pa ako ti treba pozajmiću tije , ja i tako znam ko sto reče Alex pola
 
ma mi pričamo o organskoj proizvodnji i prirodnim pesticidima a oni se grupišu oko afričkih životinja, :haha: :haha: :haha:
 
na mom jeziku se pise kopriva urdica medved je URS(ursus) OSA je VESPA mesec je LUNA izvinite na off u ali kazem samo da latinski i moj jezik veoma slicni! zakoprivu cu probati cim nadjem koprive!!
 
Ja sam za valjevca,a sto se tice onoga "hermeticki zatvorio"to sam upravo procitao u tako jednoj knjizici o organskoj proizvodnji.
 
pozdrav svima koji su zainteresovani za organsku proizvodnju.svaka čast snežani ognjanov,ali pronađite knjige koje je napisala prof.dr branka lazić(npr."povrtnjak")to je azbuka organske proizvodnje,a opet puno uputstava za nas koji pokušavamo na svaki način(korektan)smanjimo troškove proizvodnje a i upotrebu hemije svedemo na nivo koji bi predstavljao ravnotežu između potrošačke civilizacije kojoj pripadamo i ekološke kojoj težimo :cao:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245422046[/time]_________________________________________________
bože,što sam visokoumna,kao da sam iz b.petrovca :haha: :haha: :haha:ovo znam da nije korektno,ali isto tako znam da ni ra tari ni povrtari ni stočari,kao ni voćari ne možemo jedni bez drugih .administratore,molim te oprosti
 
cvećka je napisao(la):
pozdrav svima koji su zainteresovani za organsku proizvodnju.svaka čast snežani ognjanov,ali pronađite knjige koje je napisala prof.dr branka lazić(npr."povrtnjak")to je azbuka organske proizvodnje,a opet puno uputstava za nas koji pokušavamo na svaki način(korektan)smanjimo troškove proizvodnje a i upotrebu hemije svedemo na nivo koji bi predstavljao ravnotežu između potrošačke civilizacije kojoj pripadamo i ekološke kojoj težimo :cao:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245422046[/time]_________________________________________________
bože,što sam visokoumna,kao da sam iz b.petrovca :haha: :haha: :haha:ovo znam da nije korektno,ali isto tako znam da ni ra tari ni povrtari ni stočari,kao ni voćari ne možemo jedni bez drugih .administratore,molim te oprosti
hvala ti za informaciju, upravo sam narucio tu gore pomenutu knjigu
 
Nazad
Vrh