Kupus -- opšta tema

milanc

Novajlija
Učlanjen(a)
28 Jul 2010
Poruka
9
Lokacija
Kikinda
Kupus je veoma popularno povrće na ovim prostorima, među kupcima pa tako i među proizvođačima. Postoji par podela, ali neka osnovna bi bila na kupus za svežu upotrebu i onaj za kišeljenje. Bitno je samo poštovati plodored, da nebi bilo komplikacija.


Imam 4 kj kupusa, nešto posijano, nešto iz rasada. Zbog vremenskih situacija obilje kiše, kupus iz semena stigao je ranije. Već imam formiranih glavica. Interesuje me da li ga neko već traži?

rv9iyc.jpg
 
Zanimljivo da na forumu je ovo prva tema o kupusu. Pa recimo da se kupus traži to je sigurno, imaš na forumu i deo za male oglase, pa možešm tamo da ponudiš.

Koju si to sortu sadio i kada, pošto kažeš da je malo ranije stigla. Koliko si radio iz semena i kako to upošte ide iz semena. Verovatno kao neko reščupavanje kasnije.
 
Sejao sam peumatskom sejalicom 3 kj 1.07. Imam svoje seme Bravo i Glorija i samo sam ga proredio posle.
 
milanc je napisao(la):
Sejao sam peumatskom sejalicom 3 kj 1.07. Imam svoje seme Bravo i Glorija i samo sam ga proredio posle.

sa kojim pločama na koji razmak i koliko semena ide po kj,i kog datuma?
 
Zemlja je normalno spremljena, seje se na dubinu 1 do 2 cm.
Ploče su bile 1mm, 100 rupa, sejao sam na 3 cm, semena je otislo oko 600-700 grama.
Sejao sam prvog Juna.
 
milanc je napisao(la):
Sejao sam peumatskom sejalicom 3 kj 1.07. Imam svoje seme Bravo i Glorija i samo sam ga proredio posle.
Kako to mislis svoje seme jel to f 2 generacija od brava i glorije:haha:
 
Pre 3 godine prezimilo mi je 5 ari kupusa i otišlo u seme. Pokosio sam kombajnom i dobio oko 100kg semena. Sleceće godine uzeo sam orginal seme i posejao pola orginala, pola moga semena i nikakve razlike nije bilo. Prošle i ove godine sam posejao moje seme i u redu je.
 
I tako nama prodavci semena izbiju 50 evrona iz džepa za 50 grama brava f1 :udri:

Usev kupusa ti izgleda ekstra ::svaka cast::
 
milanc je napisao(la):
Imam 4 kj kupusa, nešto posijano, nešto iz rasada. Zbog vremenskih situacija obilje kiše, kupus iz semena stigao je ranije. Već imam formiranih glavica. Interesuje me da li ga neko već traži?


vidi ove iz teme sa kunicima mozda da ih zovnes u goste :haha: raj za njih. Malo sale nadam se da nema ljutnje
 
Poslednja izmena od urednika:
vecina gusjenica je crne boje ali ima i zelenih. sta je to karenca. i interesu je me kada i cime se prska kupus protiv truljenja glavice
 
to onda nije gusenica kupusara vec progrizajuce sovice(sivog leptira koji leti predvece ili nocu) njega je teze suzbiti jer ima vise generacija.Vreme od primene hemiskog preparata do pocetka koriscenja povca naziva se karenca.Najbolje bi bilo slikati kupus pa okaci slike da vidimo ocemu se radi mozda to i nije trulez :cao:
 
u pocetku su bile musice i leptirice ali njih sam uspio da uklonim. ali sad su gusjenice juce sam ih rucno uklanjao, cak pojedu i izbuse tek formiranu glavcu. bojim se da se ne prosire na citav usjev. sta bi bilo najbolje da koristim protiv njih. cuo sam da se koristi neki preparat da nebi glavica trunula iznutra . koji je to preparat i kada se koristi.
 
za gusenice probaj talstar ili fobos imaju najmanju karencu 14 dana kao sto sam napisao a za truljenje postoje preparati koji nisu registrovani za kupusnjace ali se koriste "teldor,mithos,swic"probaj jedan od njih moja preporuka ti je teldor ima 3 dana karencu :cao:
 
nikola indjija je napisao(la):
Ja sam gusenice u kupusu prskao cipkord+dakoflo najeftinija varijanta,a odlicna.Za 15min su popadale gusenice kada sam ih oprskao :cao:
cipkord je preparat iz grupe piretroida i moze doci do pojave rezistetnosti jer je trziste preplavljeno preparatima sa istom aktivnom materijom a razlicitim trgovackim nazivom,king,fastak,karate,decis,durbin..... sve su slicni preparati tj sa istom aktivnom materijom.Pa se moze desiti da se vrsi tretiranje gusenica a one nastave da se goje.
 
Nazad
Vrh