Kupus -- opšta tema

Ovako to kod mene izgleda od nwgde 25.5 pa do kraja sezone svaki dan skoro
70d944f36713217ba9760cd1da188bee.jpg
4c66230bca37e047b9ea8cdeee399902.jpg
b47c07ae30572db9a06f0e23a3a87dcb.jpg
f7714d8f513e12ab36561be7d9e903ab.jpg


Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

- - - - - - - - - -

Inace kad je u pitanju moljac situacija je krajnje ozbiljna.
U Sad imaju ogroman problem jer je postao otporan na vecinu insekticida.Kod mene je posle par godina postao otporan na chlorantraniliprol , kako ga suzbijam ni sam ne znam.Jedini savet koji mogu da vam dam da idete sa inselticidima u blokovima od po 2 puta za redom u roku od 7 i 10 do 12 dana.
Ogromna posast je postao , neki su mi se smejali a sada muku muce.Obratite paznju na krajeve parcela tu ga ima najvise pa dobro je rubne delove tretireti duplo.
Pozdrav
 
Pozdrav svima. Imam možda oko 300 struka meleza, karfiola, kelja i prokelja za naše potrebe. Zelene gusenice (moljac valjda) sam sakupljao u nekoliko navrata na kupusu. Isto tako sam uklanjao narandzasta jaja (valjda su od leptira), ali od buvača ne znam kako da se oslobodim. Bukvalno se pojavio u 2 dana u ogromnom broju. Najjače je napao kelj i prokelj. Svaki struk je bio bukvalno prekriven buvama. Ima ih na zemlji, skaču po nogama.... Ima ih na boraniji, paprici... Ja tako nešto nisam nikada video. Probao da ih oteram vodom, natapao zemlju i biljke vodom ujutru. Imalo malo efekta, ali čim ugreje preko dana eto ih ponovo. Probao da ih oteram paradajizom, ma ništa. Čak mi je kupus do samog paradajiza. Trećeg dana vidim da je pola kelja i prokelja već na izumiranju, tj da su skoro uništene. Šta ću, oprskam etiolom. To su bile gomile mrtvih buva na listovima. Nije prošlo par dana, invazija se ponovila. Pomislio sam da ne moze biti jaka kao prva, opet probao jacim zalivanjem i posle 2 dana vidim da ih ima jos vise nego prvi put. Opet ih pobijem etiolom i bio sam miran možda nedelju dana. Treći napad, opet etiol. 4 dana kasnije, tj danas ih opet ima u ogromnom broju. Kelj je bukvalno na samrti, a i prokelj nije ništa bolje. Sada su po prvi put napali i karfiol. Sada nisu toliko napali kupus, ali ko zna sta ce biti danas.... Ne znam sta da radim, ne prska mi se na svaka 4 dana. Najgore je sto pored mene celom duzinom, kao i sirinom postoje 2 parcele od oko 50 ari koje se ne rade i pune su korova. Verovatno odatle dolaze. Zna li neko koliko zive te bube? Mogu li da se nadam da ce najezda da krene da jenjava sama od sebe? Ili da probam da oprskam sa nekim sredstvom koje može da ih zadrži malo duzi period od bilje? Ima li neko neki savet? Hvala
 
Sudeci po vasoj prici tesko je reci sta uraditi osim kemije nema pomoci.Nista to nije doslo odjednom a vi ocito ste primjetili kad je se pojavila invazija.U ranijim postovima vam sve pise o zastiti kupusa pa malo procitajte unazad sta je pisano i cime prskati.Zastita se provodi cim se pojavi najmanji znak jer u suprotnom imate situaciju kao sada.
Korovi okolo vas nisu presudni ako se radi zastita.
Mi koji radimo kupus za prodaju pratimo stanje i djelujemo na vrijeme tako da stete skoro i nema.
Zaljevanje je potrebno al ono ne tjera insekte,vjerovatno ih jos vise privlaci voda.
Etiol neznam sta je trebo bi vidjeti za sta je namjenjen.
Kod vas jedino moze pomoci kemija, i to par preparata.
S obzirom da se radi o mini povrsini neisplati se kupovati skupa srestva a i karenca je tu.
Mislim da vam je najbolje dici ruke od svega jer ste zakasnili a godina je malo specificna.
Al to je samo moje misljenje ....jer nisam u mogucnosti da vidim kako to sve izgleda kod vas.
Puno srece drugi puta.
 
Nepraktikujem nikad vise od 2 prskanja istim preparatom a sto se tice insekata na vecoj temperaturi se jako brzo razmnozavaju i vise generacija se stvara brzo da je tesko velike napade odbraniti. Mislim da bi Koragen i Fastak sad odradili ekstra posao za skoro sve stetnike i nisu velike karence.
To sto sam primetio da najezda je mnogo veca uz susedne parcele gde su zitarice bile ili zakorovljene njive jer upravo dosta sa tim mucim muku da kad se ovrse ili pokose najezda krece po bastama
 
Ja takoder korstim vise razlicitih preparata-akt.materija tako da su mi svi vise-manje ok.Kombiniram 2 razlicita i na vrijeme sto je najbitnije tako da nemam problema velikih.
Presadnice obavezno potapam u insekticid kako bi izbjegao pocetna prskanja, tako da nekih godina imam vrlo malo prskanja.Ova god. Je malo drugacija al kupus mi je u odlicnoj formi.Vec prodajem kupus i imam ga 4 vrste tako da dolazi u etapama.
Jedino primjetim da mi je prispjeo malo prerano za branje nego inace.Ja radim samo hibride f1 razlicite vegetacije.
 
Treba se okrenuti predatorima... Vise ni to nije bauk a i pristupacne su cene.... Probajte preparat agrikole nema karencu a resava dobar deo sporo pokretnih formi insekata...

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Hvala na odgovorima. Ma ja sam u bašti svaki dan, pošto mi je ispred kuće. Skupljam gusenice, smrdibube na paradajizu i sl. Buvača sam primetio par dana pred invaziju, ali tek po koji i to ne na svakom struku. Tada je bio samo na kupusu. I da sam ga tada oprskao odmah etiolom ne bih ništa dobio. Jer nijeu pitanju efikasnost etiola (crnilo se od uginulih buva) već njihova pojava nakon nekoliko dana. Ja sumnjam da dolaze sa susednih parcela, a lako im je jer je moja basta siroka samo 12m. Lako im je da se vrlo brzo rašire. A sredstvo koje sam koristio ih ne može držati neko vreme dalje od biljke. Kupus koji sam rasadio krajem juna je već pristojne veličine i na njemu ih danas nije bilo puno. Ali zato na prokelju i kelju jeste, kao i na karfiolu i kupusu koji sam rasadio pre mesec dana. Možda sam mogao da prskam sa nekim drugim sredstvom koje ima drugačiji efekat, ali u pesticide se uopšte ne razumem, pa sam zato i pitao ovde. VIdeću šta je ovo što Topalović pominje, a vidim da od nedelje se očekuje pad temeprature i kiša, pa možda i najezda buvača prestane.

- - - - - - - - - -

Ne mogu da nadjem ništa o tom preparatu na netu. Da li je to neka bolest buve (virus, parazit) ?
 
U ponedeljak prskao kupus sa affirmom.4dana nisam isao da gledam jer sam bio na putu.malo pre isao da obidjem kad ono ima sta da vidim.mladi kuous gde jos nema glavice situacija je extra,tamo sam isao sa affirm i fastac.A na starom kupusu koji je vec skoro zreo i gde sam ima problema sa insektima i sa plamenjacom(ko.prati temu zna o cemu pricam) tamo je stanje katastrofa,glavice koje su dobro izgledale sada su listovi kao da su sprzeni krajevi i naisao na neke gusenice.cime suzbiti gusenice,i dali je list pozuteo od sunca ili bolest?kuous za par dana moze da se bere,rasekao sam jednu glavicu i nasao unutra nesto da jede samo nisam uspeo naci gusenicu.evo slike pa ce strucnjaci za kupus lakse razumeti o cemu je rec.


 
Dali sme da se prska,i dali ce pomoci nesto?kupus za par dana moze da se sece.ili da kacim tanjiracu i da resavam problem?
 
Kad insekti naprave svoje kanale krece pomalo i truljenje, botritis.Sada je kasno za prskanje jer ti je za berbu.
Beri i prodaji sto valja a sto nevalja,nevalja.
Drugi put ces znat vise.
Srestva protiv botritisa su skupa i imaju karencu dulju ja ih ponekad koristim.
Ponavljam opet zastita mora biti na vrijeme i uspjeh je zajamcen.
Kupusi tipa futoski, slava, melcer - sorte ....su puno podlozniji kvarenju i insektima nego hibridi.
Ja sam isprobao sve sorte i dosta hibrida tako da sam na 1 njivi imao 6 vrsta i pratio sta se desava.
Domaci su uvjek stradavali vise insekti ih napadaju ko ludi vise su trunili manja kilaza itd.
I kod hibrida ima problema ove god. Imam jedan hibrid od 60 dana tucana se zove vec sam ga skoro utrzio al je sklon pucanju,nikako mi se ne svida.
Puca bez kise jednostavno u tjedan dana se mora utrziti il sve ode.Obrao sam ga jutros sto je ostalo da ne popuca jer mi je u noci popucalo oko 50kom.
 
Koliko stavljate na 10 litara vode ridomil golda MZ 68 WG?

- - - - - - - - - -

I dali smem affirm da dodam uz ridomil gold?ili bolje nesto drugo?sad vidim ima nesto malo buvaca i onih sivih braunkastih leptira,ja mislim da je moljac.

- - - - - - - - - -

 
Smijes ridomil s afirmom...samo neznam sta ce ti ridomil on je protiv bolesti tipa plamenjaca.
Ridomil ide 25gr-10l vode a moze u nekim slucajevima i puno vise.
 
Bravo....skolski odradeno
Kod mene je razmak 70*40 i mislim da ce biti krupan.
Za sada nista nisam prehrane dao a ne forsiram ni vodu.
Kad bi bio oko 2-2.5kg bilo bi idealno jer ta kilaza pase uglavnom vecini a i meni.
 
Nazad
Vrh