Kupus -- opšta tema

Prvi put radim kupus,pa nisam upucen.Ali pokusavam da pratim ovu temu pa gledam cime ljudi rade.u pocetku sam napravio veliku gresku,nisam na vreme prskao,ali dobro,na greskama se uci.Sad je bilo ouno buvaca pa gledam sta je naj bolje za buvac,svugde pise da je fastac(alfa-cipermetrin) naj bolje.sta sad vi iskusniji predlazete cime u buduce da zastitim od insekata?
 
Buvac je najmanji problem i bilo kojim kontaknim se resi a etiol je najeftiniji i retko ko koristi , samo sto moras cesto da pratis jer gusenice od moljaca i leptira su ove godine unistitelji koje nikako potrebiti i sve u naletima stizu u par dana
 
Ja rasad kupusa potapam u confidor i daje dobre rezultate...

Kasnije jedno prskanje actarom a drugo decis+coragen i to je to...
Sumpor 2x dva dana poslije insekticida...

Ove godine sam u rastanu / vrsta kupusa koja ide u listove/ uspio da suzbijem vatrenu stjenicu s kombinovanjem preparata coragen+decis...

Ima li neko ideju cime obojiti sjeme kupusa radi lakse sjetve??
 
Mislim da se zove Prestige insekticid crvene boje za zakrecavanje semena a ja potapam koren rasada u njega pred rasadjivanje. Mislim da bi mogao sa time jer malo se razredjuje vodom i potopis seme i na neki papir nek se iscedi.
 
Prestige je kombinacija insekticida i fungicida... Super se pokazao u bijelom luku...
Odokativno koliko vode na 50ml preparata da stavim??
 
Meni su preporucili affirm,odradio posao.Pre neki dan isao sa fastac om,sad nema ni buvaca.Danas odradio sa nurellom.Sutra zalivanje,ovaj vruc vetar isusi zemlju samo tako :ppozdrav:
 
Pozdrav kolege. Vidim svi muku muce sa stetocinama kao i ja. Za sada sam prskao sa Lambadom i Sumi alfa ali invazija moljca ne jenjava. Na lageru imam jos Macho 200sl pored dva vec pomenuta. Da li da ponovim sa vec koriscenim ili da idem do apoteke po nesto cetvrto? Da li je neko koristio Magis okvasivac u kupusu i u kojoj kolicini?
 
Da li si zadovoljan tom razmerom? Pre par godina sam imao lose iskustvo sa okvasivacem, dodao sam ga previse i oprljio kupus. Od tada ga nisam koristio. Medjutim ovakav napad moljca nisam do sada imao pa reko da malo sunem :)
 
Do sada nisam imao problema.Ali ima obde ljude koji rade kupus godinama i imaju mnogo vise prakse od mene.Javice se neko sigurno ĺ:ppozdrav:
 
Okvasivac je samo pomocno srestvo koje pojacava prodiranje pesticida u biljku,rasporedivanje ravnomjerno po biljci kako nebi doslo do kapanja srestva niz biljku, kod kupusa je obavezan zato sto on ima vostanu prevlaku po sebi.
Veca kolicina nece spaliti biljku al moze doci do kapanja zato ne treba pretjerivati.
Otprilike 1dcl je dosta za 100l vode mada proizvodaci su razliciti i preporuke.
Nije ti vjerovatno sfurio okvasivac kupus nego srestvo koje si koristio.
Taj tvoj okvasivac ide 2.5dcl-1ha onda bi ga islo manje oko 65ml na 100l al nece biti nista i da stavis malo vise.
Kombinirajte 2 insekticida razlicita zajedno tako cete lakse pobjediti insekte.
 
Poslednja izmena:
Oprskao sinoc sa Macho 200sl (imidakloprid)+ magis okvasivac. Jutros sam bio u vizitu i rezultat je fantastican. Cak i pljusak koji je bio nekih 45 min nakon prskanja nije uticao na rezultat.
 
Napreduje :) ponedeljak prskao sa nurellom
/slike.php?slika=1_139506355_20180818_070658.jpg]
1_tmb_139506355_20180818_070658.jpg
[/url]


- - - - - - - - - -

A i ovaj se izvuko :bravo:
 
Vidim da ove godine svi muku muce sa kupusnim moljcem i kod mene ga je bilo(verovatno i bice i dalje) oprskao sam ga dva put u 10 dana sa afirmom i zaustavio sam ga medjutim ono sto bih pitao je da li se on pojavljuje u svim fazama rasta kupusa.Koliko vidim sad ga nesto i nema (ima leptirica) ili nemogu da ga uocim (mislim na zelene crvice) kupus je bas stvorio jaku lisnu masu vec je formirao male glavice kao pesnica e sad neznam kako bih i prosao sa traktorom kad su se listovi toliko sklopili da je nemoguce proci a da se ne nacini steta.Znaci da li je moguce da ga i sad napadnu te stetocine ili ce odustati i traziti nesto mladje:osmeh:

Setih se i ovo pitat da li je afirm i kontaktni i digestivni pesticid,ono da li je kupus zasticen i par dana nakon djelovanja
 
Affirm je kontaktni insekticid vrlo kratke karence u kupusu cak 3 dana prije berbe moguca primjena.
Naravno da treba ranije suzbijati a ne cekati.
Primjena affirma je kad krene zavijanje kupus velicine jabuke pa na dalje.
Djeluje na sve oblike gusjenica od onih izlegnutih do onih koji se trebaju izleci cisti sve.
Tako da njegovom primjenom je se mirno 10-tak dana.
Tretman treba ponavljati jer se insekti javljaju u generacijama.
Kasnije kad kupus sklopi redove ja prskam rucno jer traktor vise ne moze prolaziti.
Prskam samo glavicu i sredinu kupusa jer tu su mladi listovi i tu svi insekti traze svoje mjesto.
U affirm obavezno dodajem neki insekticid kako bi pokrio sto vise stetocina tipa karate zeon, direkt,fastac, rogor....
 
Nazad
Vrh