Kupus -- opšta tema

Ako neko ima 3500-4000kom rasada kupusa Bravo,Pruktor itd neka se javi.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Izveptaji o stanju kupusa


http://pissrbija.com/Preporuke_BD/I...70-6736-4107-BE45-21FFBDAF3ED0}&SelectedID=11

25.6.2018 15:21

Na terenu RC Zrenjanin, usevi kupusa se nalaze u fazi početka formiranja glavice, glavica dostigla 30% od očekivane veličine (BBCH 43).
Vizuelnim pregledom registrovano je prisustvo larvi kupusovog moljca (Plutella maculipennis), u indeksu napada 5,5. U toku je početak piljenja larvi V generacije ove štetočine.
... LINK

22.6.2018 14:22

Na području delovanja RC Novi Sad usevi kupusa namenjeni za letnju proizvodnju nalaze se u fazi peti pravi list razvijen do faze početak formiranja glavice (BBCH 15-41).

Od početka sezone uslovi u kojima se odvija proizvodnja kupusa izuzetno su povoljni za razvoj štetočina. Na feromonskim klopkama postavljenim u useve kupusa tokom čitave vegetacije beleže se izuzetno visoke brojnosti imaga kupusovog moljca (Plutella maculipennis.
Vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo jaja kupusovog moljca na 90% pregledanih biljaka, kao i tek ispiljenih larvi na 65% pregledanih biljaka. U toku je polaganje jaja, kao i početak piljenja larvi pete generacije ove štetočine.

... LINK
 
Ja sam ga prosle godine radio na 70x33cm i izlijetale su glavice u stranu, bilo je primjeraka od 7kg...

Drugi dio sam radio na 40x33cm, na susnoj godini nije bilo trulezi, glavice u prosjeku 1.8kg... tako da cu ove godine ici na taj razmak...
 
OKO40-50cm u redu ako je 70 između redova.......moje viđenje.
Krupnoća kupusa dolazi o onome koliko se bude zaljevao i gnojivu.
Nemoj ići nikako 25-30 to je pregusto,bit će skloniji botritisu.
Ranijih godina sam ga radio 50x50 i bilo je idealno samo nemam špartač na 50 pa sad ga radim na 70 jer imam špartač taki.
Bolji mi je bio na 50x50 u smislu veličine i jednakosti glavica,jer danas se traže glavice oko 2-2.5kg a naravno ima onih koji traže i sitnije.
Velike glavice ne prolaze kod većine jer promijenila su se vremena a ljudi kisele sve manje količine tako da im velike glavice ne odgovaraju.
Ovo je moje iskustvo jer sav kupus prodam na malo.
 
Godinama radimo kupus, istina ne velike povrsine, na 60 x 25-30. Kod nas ne prolazi krupan kupus, nego neka srednja velicina, i ne ide na tezinu nego na vrecu, mada krupnoca prvenstveno zavisi od kondicije tla, tj. djubriva. Voda se podrazumjeva.
 
Ja rasadjujem 30-35cm razmak u redu, a medjuredni razmak 70cm... Zaliva se fest jer ima hrane svaki 7-mi dan sa oko 30-35L/m2, pa glavice budu krupne preko 2.5kg pa do 3.5-4kg. Pre 3-4 godine mi je bravo na tom razmaku bukvalno svaki dostigao preko 5kg sta mu se desilo ni danas nemam pojma (najveca je bila 6.8kg licni rekord) Jedina sreca je sto ga nije bilo puno oko 3/4kj pa sam to sve progurao u masinu za rezanje i tako je sav otisao.

Koje vestacko djubre bacate pod kupus....? Prosle godine baceno 5 vagona po kj govedjeg stajnjaka. Danas razbaceno 500kg/kj 3x16. Da li ce biti dovoljno..? Da li mu posle dodajete An ili Ureu...? Ja sam praktikovao oko 130-150kg ureje po kj i pokazalo se dobro. Radim tako vec godinama, ali da cujem i vase misljenje?
 
SaleCar@
Toliko gnojiva ja ne bacam ni na papriku a kamalo na kupus.
Ureju ne bacam jer sam skuzio da mi produzuje vegetaciju i kupus teze zrija zato prehranu idem kan jer on ima brzo djelovanje i odmah se primjeti za razliku od ureje koja djeluje sporo a dugo.Nije cudo sto ti je kupus toliko krupan jer hrane i vode ima u izobilju.Ako ide u preradu u neku tvornicu onda je to u redu.Gnojivo umjetno smanji duplo jer imas toliki stajnjak razbacan ja osobno nebi ga uopce bacao samo bi napravio prehranu i to je to.
Ja prodajem svakako na vrece a i na kilu ovisi o musterijama.
Neki biraju sami neki uzmu na vrece uglavnom gledam da svi budu zadovoljni i dajem im da sami odluce.
Al najbitnija stavka je da ja u konacnici dobijem 3kn po kg a to je odlicna cijena.Unazad par godina je ta cijena kod mene jer nemam neku konkurenciju osim par sitnih svercera.
 
Kupus moj deda je sadio 70cm u redove a struk od struka je jedna stopa sto je od prilike 28-30cm....i pokazalo se kao naj bolji razmak... Glavice u tom razmaku su taman za kiseljenje... Ovo se odnosi na jesenji kupus.... Rani moze i cesce.... Kan obavezno u prihrani jer urea ne samo sto produzava vegetaciju nego i steti kiseljenju kupusa..

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Da ove godine nikad bolje vrijeme za kupus.
Puno kise oblacnih dana,manje insekata nepamtim unazad 10 god. da je bilo povoljnije.
Samo da ne dode nesto nepredvideno a i preniske cijene znaju biti problem.
 
Nazad
Vrh