Organska Mrkva ili sargarepa

markodanube

Član
Učlanjen(a)
4 Dec 2009
Poruka
490
Bez otrova – ali puno znoja
Organski poljoprivrednici rade vise a imaju manje roda nego njihove kolege iz konvencionalne poljoprivrede.

Kod semena pocinje razlika . Org. proizvodjac nece da potopi svoje seme u pesticide da bi preventivno sprecavao bolesti.
Steta koja mu nastaje zbog toga die na rizik proizvodjaca.
Nakon sto seme proklija , mrkva raste sporije , sto daje mogucnost korovima i travama da brze rastu i da je * uguse*
Na pocetku jos moze da se masinski okopa korov ali mora makar jos dva puta rucno da se prodje sa motikom sto na 1 hektar iznosi oko 300 radnih sati .
Konvencionalni proizvodjac prodje jos 2 puta i prska sa OTROVIMA .

Insekti Trioza apicalis se sire po polju mrkve, napadaju prve liske mrkve i izsisava sokove sa time sprecava njen rast protiv toga je Org.proizvodjac nemocan.

Dodatno jos mu otezavaju larve I Chamaepsila rosae posao , i to sto se uvuku u mrkvu I prave tunele po njioj . Ovde moze samo u toku meseca Maja kada postavljaju svoja jaja da ih okopa I poremeti njihov rast I sirenje. Takodje moze da postavi mreze ( fine ) sto je samo na manjim parcelama izvodljivo.

Organski proizvodjac proizvede 20 % manje Mrkve od konvencionalnog proizvodjaca ali zato ima zdravu hranu i zdravu njivu !

Po troskovima proizvodnje je konvencionalni proizvodjac mozda u malo boljem polozaju jer su OTROVI jeftiniji od okopavanja .

Ovo su iskustva od jednog prijatelja koji se bavi organskom proizvodnjom u Nemackoj , pa rekoh da podelim sa vama :) :ppozdrav:
 
Sadnja sargarepe "prostraftano" lukom (red sargarepe, red luka, ili manje parcele uokvirene lukom) i dopustanje rasta korova koji imaju sposobnost mimikrije (izgledaju na prvi pogled skoro kao biljka kraj koje rastu) u velikoj meri umanjuju ovo "iskustvo".

Jos jedan vrlo bitan faktor za sve korenaste kulture je u kakvu se zemlju sade, u smislu sta je tu prethodno sadjeno (plodored treba postovati) i da li i cime je bilo zarazeno. Meni je malo neverovatno da ljudi na zemlji u kojoj je prosle godine nesto crvljalo, ove godine ocekuju da tu uture seme i da se to ne ponovi. U tom kontekstu je ovo banalna i nepotrebna izjava. Medjutim, ma koliko to bilo neverovatno, osvedocila sam se da se upravo to redovno radi, a onda dodje iscudjavanje sto kao "ova organska proizvodnja nista ne valja" i prinosi su manji.

Meni je jasno da veliki broj ljudi u ovo nece poverovati, ali ja vec godinama nisam imala problema sa sargarepom, (cist i krupan rod), osim od malo stete od krtica. Ali zato mi nikad nije palo na pamet da je sadim tamo gde je prethodno bio, na primer, krompir.

Jedino sa cime se potpuno slazem u gornjem postu je da organska sargarepa raste sporije.

Eto, ja ovo da podelim sa vama.
 
Moj prijatelj to radi na 20 hektara i naravno da vodi racuna o plodoredu :)

On nije u mogucnosti da sadi nesto izmedju zato sto bere masinski

Mozda se ja nisam dobro izrazio , moja zelja je da kazem da je prinos samo 20 % manji sto je za moje shavtanje nikakva razlika jer ima visestruke dobiti.
Ne truje se , ima vecu cenu na trzistu i ima zdraviju hranu i zemlju.


Ona roba sto je skart za prodaju sa njom hrani KUNICE :haha: :haha: :haha:
 
@markodanube, sad si pokrenuo jednu bitnu stvar - masovna proizvodnja NUZNO nosi izvesne probleme sa sobom. Sto je obim proizvodnje veci, to ju je zapravo teze kontrolisati, mada se stvara privid da je lakse (razvoj mehanizacije i sl.). Mislim da su to uocili i drugi, narocito oni koji su sastavljali pravilnike na ovu temu. Mislim da zato, i sasvim opravdano, u svakom od njih postoji definisan LIMIT na to koliko cega mozes na koliko prostora.

Obzirom na to, definitivno sam sigurna da je buducnost u malim farmama. No kako za to ovde postoji tema....

Svakako, ako tih 20% ode na kunice, onda tu nista nije baceno i sve je na mestu.
 
@marko

Dali bi sa tvojom preporukom tvoj frend primio delegaciju sa balkana u neko dalje ili blize naredno vreme ?
 
telnett@
nisam ga pitao ali sigurno bi to uradio zasto ne ?
Organic farmeri su vecinom vrlo cool ljudi ( ne bi mi bio prijatelj :haha: :haha: :haha:)

Koliko mislis da bi htelo doci ljudi ? On je udaljen oko 30 km od Berlina ceo taj kraj je pun organic farmera tako da bi onda trebalo organizovati kada vec prelazite toliki put da vidite barem 5-6 domacinstava i firmi .

Dobra ideja , razgovaracu sa njim za vikend , dok budemo jeli kunice :)


ps. treba razmisliti sta bi ste da vidite od Bioproizvodnje ?
Ovce
Goveda
Ratarstvo
Bastovanstvo
Vocarstvo
itd.


U okolini Berlina je pokrajina Brandenburg i tu ima dosta Organik proizvodnje , ima i seoskog turizma itd.

Ja sam spreman ovde sve da organizujem i da prevodim sa Nemackog .

Spavanje moze da se organizuje u seoskim pansionima ili u hotelu u Berlinu

Pisite predloge :)
 
Naravno za tako sta treba da se sprema duze vremena i ustimava svaki clan puta ponaosob .

Mislim da bi takav put bio od koristi svima koji idu a i onima koji su tamo ( mozda cuju sta novo kao i mi ) .

Kad bolje razmislim da razmisljaju kao i svi ne bi radili organic .
 
:bravo: :bravo: :bravo: Bravo za predlog telnett, ja bih išao, što zbog učenja i gledanja a i autoplaceve sam mislio da obiđem na proleće dakle lepo+korisno+multilevel :D
 
Drug ti bi i ovcu i pare . Nema smisla opterecivati domacine vise nego sto to postovanje nalaze .
 
Ma na ovcu solo, ne u paketu, nego već kad se ide pa kad završimo odoh poslom dalje. U svakom slučaju svaka čast i predlagaču i budućim domaćinima na dobroj volji, da me neko ne shvati pogrešno da sam nezahvalan, daleko bilo, a malo šale valjda ne škodi! :cao:
 
Evo ja se unapred prijavljujem za taj organizovani put. :cao:

Mene interesuje ratarstvo i povrtarstvo.
 
Verovatno se ne računa u organsku šargarepu jer sam seme kupio u prodavnici (a ono je zaštićeno jel?), ali u ostalom delu nisam koristio ništa od "zaštitnih" sredstava.

Imao sam ogromnih problema sa korovima, ali evo sad kad je vadim uglavno sam zadovoljan, nije da je džinovska ali je sasvim je ok, pogotovo za početnika kao što sam ja.

Poneka od šargararepa je pukla da li od prebrzog rasta ili nešto drugo ne znam? A ima i još manje slučajeva da je nešto izbušilo, crv ili tako nešto.

Eto, anyone else?
 
zed mcjack@ mislim da je to POLUORGANSKA proizvodnja :haha: :haha: :haha:

Salim se ali dobro je videti da ima ljudi koji pokusavaju bez otrova da naprave hranu. Mislim da ne bi bila mnogo drugacija ni da si je prskao protiv korova .

Pozdrav
 
Неки дан седим у друштву неких људи а међу њима и један жутокљунац скоро апсолвент на пољоп.факултету.
Причамо о органској производњи и њеним проблемима а онај поменути запенио како то ништа не ваља па
мало се добија па ни цена му није па...Дошло ми да га одланим и све му зубе саспем у грло,но суздржим се
и одем кући па донесем две шаргарепе......једна двадесетак цм дугачка и око 3цм дебела а друга ко испрдак
квргава бледа никаква.Питам Жутокљунца која је органска нек покаже и он се ухвати за ону ко испрдак.Е
није кажем ја то је из њиве са конвенционалном обрадом тла,ова већа и лепша је она права.Ону другу гаје и продају сељанке из околине града као тобож "домаћу" ,а у њој нема чега нема...
Сутрадан одведем Жутокљунца на њиву где се гаји она права органска шаргарепа дам му виле и кажем копај, вади и учи.Како коју извади загледа и не верује.На крају је рекао да је уверен да га за......мо .Кући је отишао пешице.Звао ме његов отац и казао да нисам нормалан.Нормалан сам ,кажем ја а да си пазио шта овај твој уписује и учи и он би био нормалан.
Незнам зашто сам ово написао.Надам се да ником неће да нашкоди.А ако не шкоди можда некад и буде од
користи , неком.
 
Upravo u tome i jeste problem jer velike kompanije kao BASF DUPONT MONSANTO itd.imaju veliki uticaj i na skolstvo ne samo kod nas nego i u svetu.

Ja gledam u Nemackim samoposlugama sargarepu organsku proizvedenu u Izraelu ? ? ?

Pa ako se jevrejima isplati u drzavi u kojoj nema ni zemlje ni vode da proizvode i da izvoze u Nemacku zasto po bogu se ne isplati jednom Srbinu ?
 
Bravo Marko u tvojoj recenici je skupljeno preslikano stanje u skolstvu . Ranije sam se pokacio sa jednim klincom oko ove teme u vezi skolstva pa sam alalio razgovor i reko u pravu si . To je tragedija uciti cinjenice napisane rukom profita -> da bi bio neko i nesto .
 
Davno sam citao clanak koji je objavio jedan Profesor sa Oxforda ili Kembridza neznam tacno.
Covek je radio naucno istrazivanje sa GM kukuruzom od Monsanta i dosao je do zakljucka da pacovi nemogu vise da se kote i da im se skracuje vek za 50 % u odnosu na pacove koji su jeli normalan kukuruz.
Kada je Profesor objavio svoje ostrazivanje izgubio je posao na Univerzitetu sa obrazlozenjem da nije vise potreban ?
Inaca velike kompanije zaposljavaju najbolje studente sa tih univerziteta tako da su i veliki sponzori istih univerziteta.

To meni licno govori koliko su jake te Agrarne i Hemijske kompanije koje nam prodaju mud. umesto bubrega.

Mozda sam vec negde napisao ali jos jednom cu :
Mene je to licno pocelo da interesuje kada sam se razboleo od nekih alergija , ispitivli u vise bolnica dok mi jedan lekar nije rekao da pocnem da jedem organsku hranu.
Tada sam poceo i bas vodio racuna o tome sta jedem ( nije bilo jednostavno ) ali evo vec par godina nemam alergije.

pozdrav
 
Nazad
Vrh