Organsko stocarstvo

Francuz @
jesam jeo sam sve i svasta dok pre par godina nisam dobio vece probleme sa zdravljem.
Nakon obilaska vise bolnica, lekara i ispitivanja dosli smo do zakljucka da mi smeta hrana koja je zatrovana i da mi zbog te hrane opada imunitet i da imam sve te alergije koje sam imao.
Kada sam poceo da jedem " zdravu " hranu ( koje u to doba nije bilo u svakom supermarketu ) nakon kratkog vremena su mi se poboljsali rezultati u krvi !
Nakon 3 godine zdrave ishrane nemam vise nikakvih zdravstvenih problema.
( nista nisam promenio u zivotnim navikama sem ishrane )

Neznam dali znas da je vecina ljudi postala imuna na vecinu lekova , jer se lekovi koriste preventivno u stocarstvu ? Sto znaci ako jedes stalno meso da konzumiras i lekove koji su u tom mesu.( Ljudi su poStojali i pre hemijske industrije, antibiotika i drugih preparata).

Jer se ti nikada ne zapitas kako je sve vise mladih ljudi bolesno od neizlecivih bolesti ?

Jeli mislis da moze biti zdrava jabuka koja se prska 25 puta ( dok je prskas nosis masku da se ne bi otrovao ) ?
 
francuz je napisao(la):
Ma bre mislim da si ga preterao malo sa :"Svi hrane svinje sa Kukuruzom i sojom koje su onako muski isprskali sa hemijom i onda se cude sto im umiru svinje i prasad" .
A ti si ziv, nisi umro, a sigurno si se nagutao svega i svacega u tom inozemstvu, sumljam da si se informisao detaljno kada si kupovao namirnice u megamarketima, kada si jeo u restoranima, tako da ne mislim nego sam siguran da malo pricas bilo sta...

Imao sam priliku da imam sastanak sa čovekom čija firma uvozi aditive za stočnu hranu od kojih životinje brzo rastu. On ne jede meso iz prodavnica već ima svoje krave, svinje i živinu.

Francuz - na žalost ima previše dokaza koji potvrđuju da nam je hrana preotrovna. Samo se treba obavestiti!
 
Biodonamika treba se probuditi , ali na zalost budjenje je mnogo bolno kao u slicaju francuza dok ti nesto dobro ne uzdrma tvoje zdravlje ili nekog tebi vrlo dragog tesko se budis :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1287943634[/time]
_________________________________________________
Po mojoj proceni trenutno u Srbiji 99 % ljudi spava i bojim se kad se probudi bice kasno :haha:!!!
 
vojin je napisao(la):
Biodonamika treba se probuditi , ali na zalost budjenje je mnogo bolno kao u slicaju francuza dok ti nesto dobro ne uzdrma tvoje zdravlje ili nekog tebi vrlo dragog tesko se budis :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1287918434[/time]
_________________________________________________
Po mojoj proceni trenutno u Srbiji 99 % ljudi spava i bojim se kad se probudi bice kasno :haha:!!!
U pravu si, budjenje je bolno, treba se probuditi iz sna kojeg sanjas da sanjas, pa tek onda ide pravo budjenje.
Mislim da se ne uklapaju realni zivot/potrebe/fin.situacija, sem ako si toliki srecko!
Imam 25 krmaca, prasad dobijaju gvozdje do petog dana i to je to. u slucaju klasicnih problema, najcesce lecim streptomincinom ali nema puno toga.Hranim Pantelicevim koncentratom i to je to.
Sad stize moj kukuruz pa dodajem komponente u zavisnosti od uzrasta.
Gledao sam u Fr. gaje svinje na otvoreno, imaju kucice za krmace i prasad, hrane zitom, ali uspevaju samo oni sa punim dzepom to da odrze.
A jos nesto, kolika je profitabilnost? da li se bavi neko tim poslom? da li ima trziste? da li od toga moze da zivi? E sad ako mu se svi ti parametri uklope koje sam naveo to znaci da iza njega stoji neko ko ga gura, jer se kod nas ama bas nista ne isplati raditi!
Potpisujem!
Veliki podrav svima
 
@Francuz
znači video si to što si video u Francuskoj pa onda postavljaš pitanje : "..da li se neko bavi tim poslom?"

što se tiče profitabilnosti ona može da bude loša a može da bude ogromna. Zavisi od izbora varijante kojom se baviš a onda od sposobnosti i znanja. Kukanje na državu ma koliko opravdano ili priča da iza svakog uspeha neko stoji je izgovor. Danas u svakom poslu mora dnevno da se napreduje a učenje ne prestaje dok "ne baciš kašiku".
Ali možda je najvažnije znati da nema svako uslove da se bavi organskom proizvodnjom niti je to moguće. Mogu da predpostavim da na severu Kosmeta možda nema tržišta za organsku prasad(svinje) . Znači neko ko tamo želi ne može time da se bavi i da hoće. Ali, to ne znači da takav način proizvodnje ne valja.
Odličan primer gde ide konvencionalna proizvodnja je onaj što ga je Miljko naveo. Njemu treba verovati, veterinar je, živi i radi na zapadu. Dakle tamo konvencionalni uzgajivač svinja zaradi po grlu 12€. Znači da mora godišnje da izbaci više hiljda svinja da bi mogao pristojno da živi, školuje decu itd.
Španska crna svinja ima jedan ciklus godisnje jer sporo raste hrani se ne baš sertifikovano organik ali pašom i žirom, naraste 80,90 kg i donese prerađena preko 1000€ po grlu. Takvih je samo 5% u španiji.
Da je sve normalno, to jest da smo mi normalni, niko ne bi gajio svinje van dobrih ratarskih zona gde je osnovna hrana jeftina. A ako bi gajio gajio bi tradicionalno vrlo eko ili organic, za preradu u vrhunske proizvode kao što je bila Njeguška prštuta i slično.
 
@francuz, upravo tako budjenje je bolno jer ne moze sve da se uklopi. Zadnjih 50 god. smo nemilice trosili prirodne resurse i toliko pojednostavili poljoprivredu da nam je sada stigla naplata.
Ukoliko se dalje nastavi istim putem svi ce poceti da pricaju o neisplativosti a gradovi ce biti "jedini spas " bar tako vidim.
To jedino resenje je u iznalazenju novih puteva koje neko mora zapoceti.
Priroda nije spremna da stalno daje a tlo koje je na izdisaju je hrana kako za zivotinje tako i za coveka.
Ako se nevaram a neka me ispravi neko ako gresim u Evropi je na snazi zakon , jedno grlo 1 ha zemlje pa ko voli nek izvoli.
Trebamo se ugledati na Nemce i Austrijance koji su daleko odmakli u organici skupljati iskustva stegnuti zube i kako modernisti kazu izvrsiti konverziju. :ppozdrav:
 
francuz je napisao(la):
vojin je napisao(la):
Biodonamika treba se probuditi , ali na zalost budjenje je mnogo bolno kao u slicaju francuza dok ti nesto dobro ne uzdrma tvoje zdravlje ili nekog tebi vrlo dragog tesko se budis :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1287893234[/time]
_________________________________________________
Po mojoj proceni trenutno u Srbiji 99 % ljudi spava i bojim se kad se probudi bice kasno :haha:!!!
U pravu si, budjenje je bolno, treba se probuditi iz sna kojeg sanjas da sanjas, pa tek onda ide pravo budjenje.
Mislim da se ne uklapaju realni zivot/potrebe/fin.situacija, sem ako si toliki srecko!
Imam 25 krmaca, prasad dobijaju gvozdje do petog dana i to je to. u slucaju klasicnih problema, najcesce lecim streptomincinom ali nema puno toga.Hranim Pantelicevim koncentratom i to je to.
Sad stize moj kukuruz pa dodajem komponente u zavisnosti od uzrasta.
Gledao sam u Fr. gaje svinje na otvoreno, imaju kucice za krmace i prasad, hrane zitom, ali uspevaju samo oni sa punim dzepom to da odrze.
A jos nesto, kolika je profitabilnost? da li se bavi neko tim poslom? da li ima trziste? da li od toga moze da zivi? E sad ako mu se svi ti parametri uklope koje sam naveo to znaci da iza njega stoji neko ko ga gura, jer se kod nas ama bas nista ne isplati raditi!
Potpisujem!
Veliki podrav svima

Kako hranis svinje dobro je da uopšte ima kome da ih prodaš! Ne vrede žute banke! I ne zaslužuješ bolje. Tvoj slučaj je dobar primer opšte prevare u kojoj si svesno uzeo učešće.
Tvoje svinje trebaju gvožđe jer se ne hrane kako treba (zašto im ne daješ hranu koja ima gvožđa u obilju?) zatim oboljevaju pa ih kokaš antibioticima koji dovode do toga da se pojačava rezistentnost bakterija pa vež sada čitav spektar antibiotika nije delotvoran kod ljudi, što je još važnije kod dece. Zbog toga deca moraju da koriste izuzetno jake antibiotike koji im urušavaju imunološki sistem pa češće oboljevaju...
Umesto 25 svinja imaj 10 pa ih uzgajaj na pravi način kako to priliči svinjama - tretiraj ih kao ljude kao što bi ti voleo da tebe tretiraju. Daj im najbolju hranu pa dobij i potvrdu da jedu organsku hranu. Pa onda zasuci rukave ako nemaš tržište u mestu gde živiš pa pravi kobasice i salame od svojih svinja.

Ovo nije ni u kom slučaju recept jer svaki se slučaj razlikuje. Već pokušaj da sagledaš stvari i na neki drugi način.
 
@ biodinamika,
pitacu te kada se nekom digne k***c u skupstini, pa ukine subvencije za takvu vrstu proizvodnje, da li ces se dalje baviti org proizvodnjom.
Realno bavim se svinjarstvom ne zato sto volim, vec zato sto kad sam ja poceo time da se bavim, bilo je vrlo malo krmaca na severu KiM pa sam mislio da mogu da zaradim pristojnije nego drugim delatnostima znajuci da je kod nas cena uvec jaca za 20tak dinara cak i vise, a nasledio sam objekat 28 x 8m pa sam to adaptirao, ulagao ne male pare(bar za mene) da to dovedem da moze da olaksa posao mojoj porodici i meni. A to sve ne znaci da ne podrzavam vas rad, vec jednostavno tesko ce me neko ubediti da se od toga moze ziveti.
 
francuz je napisao(la):
@ biodinamika,
pitacu te kada se nekom digne k***c u skupstini, pa ukine subvencije za takvu vrstu proizvodnje, da li ces se dalje baviti org proizvodnjom.
Realno bavim se svinjarstvom ne zato sto volim, vec zato sto kad sam ja poceo time da se bavim, bilo je vrlo malo krmaca na severu KiM pa sam mislio da mogu da zaradim pristojnije nego drugim delatnostima znajuci da je kod nas cena uvec jaca za 20tak dinara cak i vise, a nasledio sam objekat 28 x 8m pa sam to adaptirao, ulagao ne male pare(bar za mene) da to dovedem da moze da olaksa posao mojoj porodici i meni. A to sve ne znaci da ne podrzavam vas rad, vec jednostavno tesko ce me neko ubediti da se od toga moze ziveti.

Razumem te. Biodinamičkom poljoprivredom se ne bavim zbog subvencija već zato što to treba mojoj porodici. Bavljenje poljoprivredom zbog subvencija ili u tvom slučaju jer se radi "uvec jaca za 20tak dinara cak i vise" je pogrešno jer ako naredne godine cena bude 30 dinara manja toneš kao Titanik! Treba ići za poznatim kupcima koji hoće kvalitet i za njih stvarati zdravu hranu. Nije lako ali može - vremenom.
 
jedno pitanje za biodinamiku...dali ste probali da nabavite seme lana za ishranu svinja?ja sam cuo da je pre par godina u okolini plandista osnovano udruzenje za proizvodnju svinja bez kukuruza,hrane ih lanom tritikalom,razom i jecmom.svinje nisu mangulice jar nije bitna rasa svinja nego ishrana jer se ovakvom ishranom dobijaju omega 3 masne kiseline-pozitivne masne kiseline.ali naj bitniji je lan jer bez njega nema te proizvodnje?
 
Pa pitanje lana je izgleda u Srbiji nerešivo. Ja sam hteo da posadim manje količine žutog lana ali problem je kako ga skinuti. Slično je bilo sa speltom koju nisam imao gde da očistim. Znam za to udruženje - vezani su, ako se ne varam, za neku francusku kompaniju koja ih snabdeva lanenim pogačama.

Mislim da ipak lan nije presudan za ishranu. Inače upadamo u zamku "čarobne" hrane. Najvažnija je uravnotežena ishrana - bez kukuruza! Znači ovas, ječam, raž, šerena repa, čičoka, jabuke, šargarepa, cvekla, kopriva i sve drugo što može da nađe u prirodi. Sticajem okolnosti jesenja ishrana od nekih mesec dana sa jabuka i šerenom repom daje neprevaziđen ukus svinjskom mesu!
 
биодинамика je napisao(la):
Pa pitanje lana je izgleda u Srbiji nerešivo. Ja sam hteo da posadim manje količine žutog lana ali problem je kako ga skinuti. Slično je bilo sa speltom koju nisam imao gde da očistim. Znam za to udruženje - vezani su, ako se ne varam, za neku francusku kompaniju koja ih snabdeva lanenim pogačama.

Mislim da ipak lan nije presudan za ishranu. Inače upadamo u zamku "čarobne" hrane. Najvažnija je uravnotežena ishrana - bez kukuruza! Znači ovas, ječam, raž, šerena repa, čičoka, jabuke, šargarepa, cvekla, kopriva i sve drugo što može da nađe u prirodi. Sticajem okolnosti jesenja ishrana od nekih mesec dana sa jabuka i šerenom repom daje neprevaziđen ukus svinjskom mesu!
Pozdrav!
Reci mi molim te gde nabavljas seme jecma i ovasa , posto je opet bitno da samo seme bude organsko.
Inace, plitko mi je znanje o svemu ovom, ali ja imam guske pa vucem paralelu,ako svinjama nije dobar kukuruz, mozda trebam razmisliti da promenim guskama ishranu preko zime.
 
sivka je napisao(la):
биодинамика je napisao(la):
Pa pitanje lana je izgleda u Srbiji nerešivo. Ja sam hteo da posadim manje količine žutog lana ali problem je kako ga skinuti. Slično je bilo sa speltom koju nisam imao gde da očistim. Znam za to udruženje - vezani su, ako se ne varam, za neku francusku kompaniju koja ih snabdeva lanenim pogačama.

Mislim da ipak lan nije presudan za ishranu. Inače upadamo u zamku "čarobne" hrane. Najvažnija je uravnotežena ishrana - bez kukuruza! Znači ovas, ječam, raž, šerena repa, čičoka, jabuke, šargarepa, cvekla, kopriva i sve drugo što može da nađe u prirodi. Sticajem okolnosti jesenja ishrana od nekih mesec dana sa jabuka i šerenom repom daje neprevaziđen ukus svinjskom mesu!
Pozdrav!
Reci mi molim te gde nabavljas seme jecma i ovasa , posto je opet bitno da samo seme bude organsko.
Inace, plitko mi je znanje o svemu ovom, ali ja imam guske pa vucem paralelu,ako svinjama nije dobar kukuruz, mozda trebam razmisliti da promenim guskama ishranu preko zime.

Sve sto loji/masti imace zasicene masne kiseline od kukuruza pa i guske. Imam svoj ovas i jecam.
 
"Sve sto loji/masti imace zasicene masne kiseline od kukuruza pa i guske. Imam svoj ovas i jecam."
Pozdrav!
Mislila sam pitati gde ste nabavili organsko seme pre nego sto ste poceli uzgajati ove kulture (jecam,ovas).
 
ja mislim da ječam ovas tritikal i ostalo se može zvati organsko ako ih seješ na zemlji koja tri godine nije djubrena veštačkim djubrivom i prskana a seme normalno tvoje samo da nije tretirano fungicidima i isekticidima.
 
Nazad
Vrh