Servisiranje prskalica

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
9.525
Lokacija
Srbobran
Potreban mi je majstorski savet!
Danas sam sklopio prskalicu (pumpu držim preko zime u podrumu) i ne radi kako treba. Prskalica je sa Agromehnikinom pumpom i regulatorom (pumpa troklipna 105l/min BM105/20 a regulator PR 3).
Kao prvo stalno imam mehuriće vazduha u prelivnom crevu (glavni ventil za uključivanje i isključivanje prskanja je u položaju za isključeno prskanje i ovako bi trebalo voda da kruži kroz sistem rezervoar - pumpa - regulator - prelivno crevo - rezervoar) i nikako da se samo izluftira. Ukoliko mešač (ne prelivno crevo već posebno crevo koje ima svoj prekidač na sekciji regulatora gde su i prekidači grana i koje na svom kraju u rezervoaru ima jednu veću diznu koja služi da ne dozvoli da se taloži herbicid u toku prskanja) koji je u rezervoaru ispod nivoa vode podignem iznad nivoa vode onda se tek prelivno crevo potpuno ispuni mehurićima vazduha i na dizni mešača se pojavljuje vakum (to sam isprobao tako što prstom začepim tu diznu i onda se u prelivnom crevu nađe samo po koji mehurić vazduha a kad ga otčepim onda je prelivno crevo puno vazduha i dizna hoće sama da usisa prst - znači postoji vakum, uh al sam ovo objasnio :osmeh: ). Pošto je mešač u istoj sekciji sa granama (spojen sa njima) pretpostavljam da se isto dešava i na granama. Ako isključim kardan u prelivnom crevu ostane vode i ako skinem bilo koje crevo od grana ili mešača sa regulatora na tom mestu iscuri voda iz prelivnog creva (koje je višlje od regulatora). Napominjem da je sve ovo pri isključenom glavnom prekidaču prskanja i pri tom položaju ne bi trebalo da ima bilo kakve veze grane i mešač sa prelivom. Odmah sam tu pomislio da ne dihtuje dobro taj glavni prekidač ali kad je uključen kardan i zatvoren glavni prekidač voda cirkuliše samo na prelivu a na grane i mešač uopšte ne ide a moralo bi u slučaju propuštanja glavnog prekidača :sta: .
Ako uključim glavni prekidač u položaj za prskanje onda prskalica prska ali jako loše, odnosno pritisak jako osciluje (recimo pri nekom položaju regulatora pritiska od 1.5 do nekih 3.5 bara, ne mogu ni da očitam koliko skače kazaljka na manometru) a što se naravno vidi i po diznama i po mešaču u rezervoaru.
Regulator sam rastavljao i po meni je sve u redu u njemu.
Pumpu nisam rastavljao a nisam ni merio koliki je pritisak u vazdušnoj komori.
Ako neko zna šta bi moglo da bude problem (da li je do pumpe ili do mešača i odakle onaj vakum), bio bih mu zahvalan da mi pomogne. :ppozdrav:
 
Firma koja proizvodi prskalice i valja Agromehanikine pumpe:

AGROART Stara Pazova, Labanac Mile, 022/315646.

Sigurno će ti pomoći...
 
PUNGUL Servis doo

Jedan od preduslova za stabilan pritisak bez oscilacija je taj da radni pritisak pumpe bude u ravnotezi sa pritiskom koji se naduvava u komori akumulatora pritiska. Neverovatno je koliko to utice. Regulator pritiska pr3 je tako zamisljen da u polozaju za prskanje dozvoljava protok tecnosti na sve 3 slavine, e sve ono sto pri radnom pritisku ne moze da prodje na dizne i na mesac, savladava oprugu u regulatoru pritiska i prolazi u preliv. Tecnost i z prelivnog creva moze da stigne do dizni ili mesaca samo ako je razvodnik u polozaju za prelivanje. U polozaju za prskanje ne moze jer su tada te dve strane mehanicki odvojene ventilom u razvodniku.

Fidlerov razvodnik a3,p3 je najbolji, zato cu uskoro proizvoditi.

Ako kome treba pomoc ili savet u vezi prskalica samo neka pita.

Filip Jovica PUNGUL servis doo
 
to sto ti pritisak osciluje sgurno je otisla membrana u komori akumulatora pritiska
 
Jeste, popravljeno je, vazdušnu membranu sam promenuo i onda je bilo ok.
 
pungul obcao si mi katalog od cometove pumpe i gdje ja u sloveniji mogu da nadjem delove za tu pumpu
 
Jel ima neko pojma od koje plastike je napravljen tank za vodu na prskalici ?Pitam jer imam problem napuko mi je tank a kaže mi jedan drugar da može to da se zavari samo da mu nađem koja je plastika u pitanju jel on ima 15 vrsta nazovi elektroda za plastiku. ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:;
 
Hvala poelbusteru na opširnim informacijama,ovaj moj tank je morava 440 a tank je od poliestera kaže mi ovaj moj drugar da to nemože da vari ali mi je preporučio da uzmem u farbari set za reparaciju kaže neki dvokomponentni lepak i dobija se jedno kvadrat onih vlakana navodno to koriste za krpljenje čamaca a to je isti materijal i kaže mi da je radio čamac i da drži a cena je nekih 700 din.
 
Imao prskalicu moravu sa koje su mi jesenas ukrali bure pa sam stavio drugo plastično bure od 440l pa me zanima dali će moći stara pumpa da gura tu količinu vode ili da zatovrim zadnje ventile?
Hvala unapred?
 
Nije mi baš jasno šta si hteo da kažeš.

Veličina bureta nema veze sa pritiskom koji pumpa može da napravi, odnosno sa količinom vode koju izbaci u jedinici vremena. Sa većim buretom ćeš samo dobiti veću autonomiju, odnosno moći ćeš da poprskaš veću površinu zemlje pod istim uslovima (pritisak i količina izbačene vode u jedinici vremena) kao i sa starim buretom.
 
dukej je napisao(la):
Nije mi baš jasno šta si hteo da kažeš.

Veličina bureta nema veze sa pritiskom koji pumpa može da napravi, odnosno sa količinom vode koju izbaci u jedinici vremena. Sa većim buretom ćeš samo dobiti veću autonomiju, odnosno moći ćeš da poprskaš veću površinu zemlje pod istim uslovima (pritisak i količina izbačene vode u jedinici vremena) kao i sa starim buretom.
Slažem se ja tim neko me interesuje dali ce na svim ventilima ici dobar mlaz. :ppozdrav:
 
Pa ako je sa starim buretom bio dobar mlaz, ne postoji razlog da to ne bude i sa novim.
Ako sam dobro shvatio, tvoje staro bure je bilo manje od ovog novog pa se bojiš da pumpa neće moći da "obradi" tu veću količinu vode iz novog, većeg, bureta. Međutim ne moraš se tog bojati jer prskalica ne radi na tom principu. Pumpa neće "uzeti" veću količinu vode iz bureta nego što joj je potrebno. Svojom konstrukcijom ona je predviđena da uzima određenu količinu vode iz bureta dovoljnu da granama sa diznama isporuči dovoljnu količinu vode da se na diznama stvori potreban radni pritisak. Pumpa naravno daje i više od te potrebne količine ali zato je tu regulator koji služi da višak vode sa grana odvede nazad u bure i tako održi konstantan pritisak na diznama. Ako je tvoja pumpa to mogla sa starim buretom onda će moći i sa novim jer je tebi sve ostalo isto (isti razvodnik, isti broj dizni...).
 
može li da se nabavi veće bure za ovu prskalicu ovo je 440l

img1589ar3.jpg
 
Ako misliš na neko orginalno bure ja neznam ali ako hoćeš da "budžiš" ima u Šimanovcima da se nađe burad od 1000L , samo nemoj da zaboraviš da staviš tegove napred kad ti je bure puno. :cao:
 
Kloki druže najbolje rešenje je da prodaš tu prskalicu i kupiš veću odgovarajuću, znam da se nema para ali ta prepravka košta para i živaca treba ti veće bure pa ti nepaše metalna konstrukcija, vari, seci, ojačavaj, zajebancije koliko voliš, To ti je moj savet a ti odluči. :ppozdrav:
 
Ja imam bure 0d 450 litara FISHER sa troklipnom pumpom i zahvata 23 reda kukuruza recimo.Perfektna fabrika sve su odradili do tancina.Na njoj su original fisher puzici,svako krilo moze da se iskljuci prohromski vodovi tj cevi,podcinkovana konstrukcija ma strasnonesto kada ukljucim mesalicu kao da tenk ide e sada koliko ce dugo da radi.....A pumpa je kao menjac od juga :haha:-znaci zajasis 23 reda i samo :spavam:.Poslacu slike
 
Nazad
Vrh