Geotermalna energija kao izvor za grejanje staklenika/plastenika

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
Mogućnost korišćenja termalnih izvora u stakleničkoj/plasteničkoj proizvodnji je tema o kojoj se odavno priča ali je malo toga učinjeno. Dosta čitam o ovome i, verujte, naslušao sam se svega. Staviću par linkova i citata na koje je svaki komentar dobrodošao.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:271426-Macva-raj-za-paradajz

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/glas-javnosti-10-01-2008/u-toploj-vodi-tri-milijarde-kilovata

http://www.politika.rs/ilustro/2512/2.htm

http://www.youtube.com/watch?v=E8eIcNrTMhk
Post je spojen: [time]понедељак, 06. септембар 2010. 07:35:58 MST[/time]
_________________________________________________
U komentarima ispod ovog klipa na youtube stoji i ovo:
"ja imam termalnu vodu na maloj dubini , ali sam cuo da mi je jeftinije da pravim grejanje na bale jer su porezi na koriscenje termalne vode jako veliki ."
 
Par kilometara od mene se nalaze plastenici ''PIK 7 JULI'' Debrc.

Na povrsini od 4,20 ha se nalaze plastenici, koji koriste geotermalnu vodu za grejanje plastenika.
Temperatura vode je 56 - 57 c*, voda se crpi sa dubine oko 1 070m.

Takodje postoji jos jedan kompleks plastenika na povrsini oko 5 ha, u istom mestu koji
u svom vlasnistvu ima takodje busotinu geotermalne vode.
Na zalost mali proizvodjaci nemaju te mogucnosti (sredstva ::novac:: )
da takvu novinu unesu u svoju proizvodnju.
 
kod mene je na samom rubu sela nalaziste vrele vode i vec 36 godina se politicari ne mogu dogovoriti dal ce se sta i kada graditi, jer im vjerojatno nitko nije ponudio iznos koji bi zadovoljio njihovu pohlepu. cak je napravljena i jos jedna busotina gdje bi se voda nakon iskoristenja natraga vracala u zemlju i nesto okolnih parcela je otkupljeno ali stalno su nekakve krize i nikako da se netko posteno primi posla. vjerojatno je vec potroseno papira za raznorazne studije u vrijednosti pola investicije

google o nalazistu
http://tinyurl.com/google-o-nalazistu

temperatura vode je 140 *C
 
da ga hebes kad je mentalitet politicara isti, taman jedna ganitura napuni djepove a onda je smijeni druga koja ima jos vece koje treba napuniti. malo je problem i sama lokacija jer je taman na granici sadasnjih zupanija a bivsih zajednica opcina , busotina je u jednoj ali ako su bude sto gradilo mora se prec u drugu zupaniju tako da je puno "gladnih" usta koja treba nahraniti sa zelembacima.
 
to vam niko nikada i u nijednoj drzavi nece dozvoliti .moze samo da drzava koristi besplatne izvore energije. a zasto je tako: grupa ljudi koja koristi besplatni energent naftu njome obezbedjuje svoje blagostanje.ovog trenutka oni su naftu vezali za valutu dolar(zaduzena drzava a valuta stabilna i jaka). kad bi obicni ljudi koristili besplatne energente oni ne bi mogli da budu bogati. e sada,oni se kriju iza MMFa ,pa preko i sa vladama drzava obezbedjuju sebi i ljudima u vladama drzava uzivanje bez rada.ne moze niko da busi i uzima toplu vodu za zagrevanje plastenika,to vam je razlog,nece oni da se odreknu nezaradjenog blagostanja ,samo je njihovo pravo na besplatni energent .nadam se da me razumete
 
Mi sitni ne mozemo.
Ali zato u susednom mestu do mene, ima ko moze.
Zalosno je sto neki postojeci zvori se ne koriste.
 
Sad ste me podsetili, Mišković koji gradi u Mačvi je, navodno, jedan deo prostora u staklenicima predvideo za male proizvođače, naravno uz plaćanje zakupnine. Još samo da čujemo cifru...
 
xaxaxa,
ta busotina u Macvi stoji tidesetak godina, neiskoriscena.
Sto se tice malih proizvodjaca, nemam komentar.
 
Treba napraviti koncesiju izmedju drzave i pojedinca ili grupe ljudi koji bi koristili termalnu vodu za razne svrhe u poljoprivredi domacinstvu i dr. A ovako ide voda u kanalizaciju niko nema korist .hm.
 
U Kupinovu na par kilometara od mene ima izvor koji su sad zatvorili,voda je isla dan noc na pocetku sela i na centru su izvori verujem i gde god samo treba izbusiti bunar,nisam primetio da iko koristi tu vodu za grejanje plastenika,bar ja nisam cuo ali zalosno treba to koristi,proizvodnjacele godine.
 
Iz kog ste vi to Beograda kada vam je Kupinovo na par km?U centru sela Kupinovo već nekoliko godina nema tople vode jer je česma presušila.
 
Zato i pitam.Otkud znam,nisam od letos išao u Kupinovo pa reko možda su napravili još jedan B.G u međuvremenu.
 
Napravili su BG na Obedskoj bari:haha:.Nacentru Kupinova je izvor presusio ali se ponovo povratio a druga 2 izvora su zavrnuta.Hteli su mnogi da uzmu tu vodu za zagrevanje plastenika(U Kupinovu barem ima dosta plastenika i to na 100 m od tih izvora).Vlasnik je NIS i ne daju da se koristi odosno drzava to jos nije uredila da moze privatno lice da uzme izbor.Tako sam ja cuo on nekih kupinaca.
 
Pozdrav,ja sam tacnije iz Jakova kao sto kaze Progarac sve je to u principu na par kilometara,Mihaljevcanin ja znam da vi volite uvek nesto dadodate imam ja jednog mislim da je preko puta tebe.Sto se tice izvora,cuo sam da su zatvoreni a ne da su presusili,zadnji put kad sam dolazio bili su zatvoreni,ranije dok je sve to funkcionisalo dolazio sam sa drustvom uvece na kupanje,kad budem tacno saznao sta se desava sa izvorima javicu.
 
Nazad
Vrh