Problemi sa gajenjem cveća koje je stiglo iz uvoza

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Ovde se u temi o kalanhojama povela tema o priči kvalitetu cveća iz uvoza. Ako se uzme u obzir da se tamo biljke prihranjuju hemijom, i da kad se biljke prodaju, one naglo ostaju bez redovne doze hemije, biljke se u Srbiju dovoze u hladnjačama u kojima se prilično smrzne cveće, a poseban osvrt ide na klasu koju nači nakupci kupuju od Holanđana.

Uglavnom preporuka bi bila da se cvećara obiđe nekoliko puta pre nego se kupi neka biljka. Nikako kupovati cveće koje je tek stiglo, već ono treba najmanje u cvećari da provede bar mesec dana pre nego se odlučite dati novac za biljku.
 
Moje iskustvo je da biljke kada se donesu kući treba odmah presaditi u novu zemlju, jer je zemlja u kojoj su biljke zasađene puna hemije i često se desi da biljke propadnu. Biljke treba dobro pregledati jer sam po cvećarama vidio da prodaju i biljke zaražene sa crvenim paukom, vunastim vašima, belim leptirastim vašima... Lukovice amarilisa treba dobro pregledati da nisu zaražene gljivicama Stagonospora curtisii - koje prouzrokuju crvenu trulež lukovica i jako je teško izlečiti takve biljke. Ja sam naručio neke lukovice amarilisa preko Flore ekspres i lukovice su bile zaražene, a bolest se brzo proširila i na moje lukovice.
 
Slazhem sa vashim mishljenjima!
U cvecarama retko kad te sitnije i jeftinije biljke dochekaju mesec dana....pa onda definitivno sledi Djukicev postupak!
Ne samo da je ta zemlja puna hemije, nego chesto je to samo treset gde se preko vodenog rastvora prihranjuje biljka, pa kad toga nestane ona vrlo brzo ugiba!I posle presadjivanja ona ce verovatno ,,bolovati,, izvesno vreme dok se ne prilagodi novim uslovima.
Na zhalost ali iako postoje zakoni koji kroje nachin i kvalitet uvoza....ima ili previshe rupa u njemu ili su neadekvatni, pa mi i dalje dobijamo vanklasnu i bolesnu robu!
Ja sam za to da ako postoji domaci proizvodjac odredjene vrste, da se opredelimo za njih....a uvozne ...ako bash nemamo drugog izbora.
Ne kazhem da su nashi bez falinki....ali su bar prilagodjeniji ovom podnevlju! I ovo je slozhena problematika....a nazhalost domaca proizvodnja je i ovde daleko skuplja od uvoza!
 
Evo dve sličice kalanhoja koje su stigle iz uvoza i doneli smo ih u cvećaru. Par biljaka je bilo sumljivog izgleda, pa smo ih stavili u stranu. To se pokazalo kao opravdano, jer su čim su precvale počele da trunu.

2i7bce9.gif


2luv2tu.gif


Pretpostavljam da je truljenje izazvano smrzavanjem u hladnjači koja je to dovozila.
 
može da se desi i prevelika vlaga kod kalanhoa one su na to osetljive,ja imam cveće iz uvoza kupila sam u nekoj radnji koja se baš bavi uvozom cveća nisam do sada imala problema ali stvarno može da se desi sve to imate pravo moraću da obratim pažnju od sada na neke stveri :D
 
Ako ne kupite biljku čim je stigla nego sačekate jedno dve nedelje, smanjujete mogućnost da kupite lošu biljku. Naravno tad postoji mogućnost da neko umesto vas kupi tu biljku i ostanete bez nje.

Biljke koje sam slikao, su ljudi kupovali, verovatno su im propale. Mis smo ih sklonili čim smo primetili probleme, ja sam ih ostavio da vidim kako će se to razvijati, pa sam tako ih i uslikao i okačio na forum
 
Куповина било чега из увоза па и цвећа ,у овој нашој модерној Србији ,често претставља куповину мачке у џаку.На жалост.Постоје правила игре али ко не ради свој посао а ипак бива плаћен није ми сасвим познато.
У озбиљним друштвима тако нешто се не сме догодити.Они који греше морају да одговарају.И тачка.
Што се тиче превоза саксијског биља проблем је мало сложен јер се често у једном фургону налазе биљке које захтевају различите услове у транспорту(температура,влага,осветлење).То се често превиђа да би се што више смањили трошкови купца,а превозник ради онако како му се написмено одреди.Ретки су купци који сасвим поштују сва правила и то само кад морају.
Када купујете биљке отворите четворе очи.Биљка мора бити у савршеној ботаничкој кондицији,без икаквих оштећења и фалинки било које врсте,без акрепа ала и баука на себи,боје стабљике листа цвета и плода (ако га има) по класификационим стандардима за ту врсту биља итд....Ако то тако није, радије не куповати.Разлоге сте сами навели.
Имајте на уму да произвођачи биљака стављају хране за биљке само колико морају а"земља" је обично тресет,ретко одговарајући супстрат јер је он скупљи од тресета.
Свака биљка има своје захтеве које треба задовољити ако желите да вам улепшају амбијент у којем су.
 
ako već morate da kupite biljku koja je tak stigla iz uvoza onda je bolje da ju kupite odmah a ne da čekate da odstoji u cvjećarnama.Ukoliko biljka izgleda zdravo onda budite prilično sigurni i da je zdrava.Problem kod uvoza je u tome da biljka doživi stres radi transporta i promjene uvjeta ali daleko najveći problem je u tome da dolazi na naglog pada a ponekad i do naglog rasta EC vrijednosti.Naime,sve te biljke se u proizvodnji svakodnevno gnoje vodotopivim gnojivima što nije ništ drugo nego li soli,e a kako se zalijevanjem čistom vodom što je najčešći slučaj u cvjećarama ta otopina razrjeđuje dolazi do naglog pada saliniteta a to je najveći stres za biljku.Ukratko,čim donesete biljku kući odmah ju pognojite i inače izbjegavajte cvijeće zalijevati samo čistom vodom,jer je to za nju kao da joj opalite šamar,nego vodi uvijek dodajte malu količinu vodotopivog gnojiva
 
hvala na savetima ovo mi je puno pomoglo ne samo meni nego savetujem i druge iz vašeg iskustva.Ja sam kupila biljku iz uvoza i stvarno za dve nedelje sam iznela praznu saksiju napolje.Moraću da primenim vaše savete drugi put da vidim dali će biti rezultata.
 
Kod ove Kalahoe mislim da je u pitanju trulež, najvjerojatnije uslijed previše vlage, na to su najosjetljivije. Da je smrzavanje u pitanju mislim da bi se najprije vidjelo na listovima.
Slažem se da je najveći problem u tome što su to biljke koje su intenzivno dohranjivane i onda dožive šok kad ostanu bez hrane, bez umjetno stvorenih idealnih uvjeta za rast..... Vani se te biljke uzgajaju i kupuju kao rezano cvijeće - dok traje - traje, ukras je, kad ugine, baci, kupi novu......
Da, i mi smo znali dobiti biljke zaražene bolestima i štetnicima. Zadnji krivac za to je carinska fitopatološka služba koja bi trebala pregledati biljke i eventualno ne dozvoliti ulaz u zemlju zaraženim biljkama.....no, ne rade svi svoj posao. tu posao nisu odradili proizvođači ni onaj tko je trebao pregledati biljke prije puštanja u prodaju.....dakle, zaista treba otvarati četvere oči!
 
Iz tog razloga sam i postavio snimke te biljke, da bi se bolje videlo, pa ako se nešto slično pojavi da se ljudi znaju orijentisati. Ipak slike govore kao hiljade reči.
 
Potreban mi je savjet.Na zonalnim muškatlama mi listovi počinju da žute i suše se.Zna li neko razlg i šta da radim da mi ne propadnu sve?
 
Ako si ih nedavno kupila, verovatno su preživele šok promena temperature. Biće potrebno neko vreme da se stabilizuju.
 
Nazad
Vrh