Goji - Lycium barbarum

Evo mene opet povodom iste teme..Moj posađeni godži ima dve berbe...evo ponovo puno plodova kao da ih nisam obrao tamo u septembru...A našao sam i plodove i ovog "divljeg" godžija u okruženju i probao plod...isti kao ovaj na mojoj biljci...meki su , posle onog mrazića i nekako slatkasti...Kod ovih divljih čak ima iste veličine plodova, kao i na ove moje koje su sađene i zalivane kao "svaka voćka"...mada definitivno, ovoj biljci ne treba pridavati neki poseban značaj...što se mene tiče ja je izbacujem na ogradu...a da li ću još probati neki put proizvod...videćemo...jako sam razočaran...
 
Пре две недеље сам понео будак да га искрчим. Кад сам стигао у воћњак имам шта да видим. Гоџи пун, савио се до земље од рода. Значи има разлике од самониклог који има врло мало бобица. Обзиром да ми је воћњак далеко имам контролну садницу иза куће али на њој нема плода. Обрао, ставио у фрижидер и грицкам полако. Има још да се бере ових дана. Решио сам да га оставим још једну годину па ако буде издашнији можда и преживи.
 
Olistao i moj,ja imam dve neke sorte valjda,onaj bugarski rodio bio ko lud.Vrlo agresivna biljka,raste ko sasava!Meni licno ukus nista posebno.Aronija takodje krece,a pocece bogami i lesnik!Srdjane jel si ti posadio na vecoj povrsini lesnik,spominjao si bio u nekim postovima ranije!Ne mogu sad da se setim tacno.Pozdrav.
 
Pa ne znam kakvog ukusa treba da bude ali znam kakav je bio kad sam probao,po meni nema nikakav ukus,bilo mi bljutavo nekako,mozda da se dodaje ajvarima i tako nesto inace ovako nemam pojma sta da kazem!
 
Kakvog ukusa treba da bude svez plod godzija?
Код мене је у потпуној зрелости био неутралног укуса. Провлачи се баланс шећера и киселине и мала доза горчине у даљини. Ако га упоредим са малином Полана крајем новембра, мало је укуснији и јестивији. Све у свему препоручена двневна количина од 30 гр. лако се поједе без додатака а ако би јео више може се мало пошећерити или појести са шлагом (ствар укуса). Нисам се сетио да умутим са беланцима и шећером ал' ћу ове године.
 
Pazi kazu da vise od 30gr moze da steti,to sm negde procitao.
Мени није. Кажу и да више од 5 ораха дневно може да "штети" ал' кад се дохватим орасница или штрудле могу и кило да смлатим.
По теорији завере то су смислили они који не могу да плате тржишну цену. :osmeh:
 
Режете ли или пуштате жбун?

"Orezivanje u prvoj godini

  • a. Ostavite najveću zdravu mladicu kao glavni trup. Uklonite sve bočne mladice ispod 50 cm.
  • b. Kada dostignu 60 cm visine, skinite vrh glavne stabljike da pomogne rast bočnih grana.
  • c. Za svaku novu bočnu granu koja ima ugao 45 stepeni od glavne stabljike, uklonite ih. Ostavite 3-4 bočne mladica sa uglom od 45 stepeni od glavne stabljike.
  • d. Posto sve preostale bočne mladice narastu i dostignu 30 cm dužine, ako od vrha glavne stabljike na kojoj je skinut stari vrh koji je rastao i sto raste prema gore, ostavite najveću stabljiku za drugu godinu."
 
Шта да радим са гранама на Гоџију, кад порасту , којих има преко десет дужине 5-6 сантиметара. Стабло дебело као мали прст и има једну грану , засечену хоризонтално на истој висини као и стабло . И на.њој има младих гранчица .Та грана је дебела око 6-7 милиметара можда мало више . Чиме се он прихрањује ? Колико се залива и колико често?
 
Nazad
Vrh