Goji - Lycium barbarum

Uh, ne bih da zvucim maliciozno ali ljudi... cuvajte se ovih sega-mega novih vocki. Ne mislim pri tome na gajenje za svoje potrebe ili iz hobija na okucnici, ali ne ulazite u plantazno gajenje ove i slicnih vocki. Pre svega, trziste za godzi bobice u Srbiji gotovo da i ne postoji. A sto se tice pominjanih astronomskih cena one su posledica dve stvari
1- domaca proizvodnja je gotovo nepostojeca
2 - marketinska kampanja koja treba da nas ubedi da su pomenute bobice svemocne i da lece sve moguce i nemoguce bolesti

Koliko god, zeleo da nisam u pravu, bojim se da ce na kraju profitirati samo prodavci sadnog materijala i opreme a vi cete biti primorani da krcite zasade. Zasto? Ok, hajde zapitajte se koliko obicnih ljudi (ne onih koji vole da probaju svasta u zivotu i imaju para za takve egzibicije) sa prosecnim domacim primanjima je spremno da izdvoji astronomske sume za saku neke bobice? U vreme kada se krompir i luk u radnjama kupuju na komad? Verovatno ih mozete nabrojati na prste jedne ruke, eventualno dve.

Dakle, domace trziste u startu otpada jer ne postoji za ozbiljne kolicine. Ono malo sto se proda verovatno moze da se podmiri sa 1 ha ili manje.

Sa druge strane, ukoliko vas neko ubedjuje da ih mozete izvoziti trazite garancije (potpisan ugovor na odredjene kolicine sa garancijama u vidu menica ili depozita da ce kolicine preuzeti). Videcete da niko od njih nece na to biti spreman. Zasto? Prvo zato sto izvoz nije tako lak posao kao sto izgleda. Drugo, zato sto vas ni jedan strani kupac nece uzeti za ozbiljno ako ne mozete da obezbedite dovoljne kolicine odgovarajuceg kvaliteta. I trece, ako se i dokopate izvoza tamo ce vas sacekati konkurencija u vidu Kineza cija ce cena biti visestruko manja od one koju vi ocekujete.

Pogledajte uostalom, sta se desava sa borovnicom, ribizlom ili cak malinom. Malo trziste, cesti problemi sa plasmanom. Cesto deo kolicina zavrsi u preradi. Pri tome konstantno se podizu nove povrsine, sto ce dalje oboriti cene. Sto samo po sebi ne smatram losim, jer ne mislim da je normalno da kilo bilo kog domaceg voca kosta koliko 1-2 kg mesa. I cak i kada bude cena bude dovoljno pala potrebno je jos mnogo rada na razvoju trzista sto ce zahtevati dosta godina i puno novca.

Ukoliko imate ideju da se obogatite proizvodeci voce na maloj povrsini i za samo par godina, zaboravite na to. To se nece desiti i ko god vam kaze drugacije vas naprosto laze iz njemu znanih razloga.

Ako vec zelite da gajite voce okrenite se nekim vocnim vrstama koje tradicionalno prisutne u ovim krajevima. Postoji deficit na trzistu kruske, kajsije, pa i konzumne sljive. Trziste jabuke raste jer belezimo konstantan porast u izvozu. Ko je dovoljno hrabar moze da se upusti u pricu sa lesnikom ili orasima. Ali bojim se da u ovom trenutku jedini rezultat zasnivanja plantaza ovakvih vocki moze da bude jos veca rupa u vazem novcaniku.

Ako vec zelite da rizikujete, krenite sa par zbunova, pa onda plasirajte vas proizvod. Pri tome mislim na realno trziste, ne da podelite familiji i prijateljima i prodate poznanicima. Izadjite na pijacu pa vidite kako ce to ici. Pa ako bude uspeha, onda polako i oprezno sirite proizvodnju za jos neki mali broj zbunova. Ali nikako, nikako ne krecite sa vecim povrsinama jer vam je neko ispricao bajku.

Za kraj, a propo price o svemogucoj godzi bobici evo jednog zanimljivog teksta http://stajedemo.com/godzi-i-ostale-bobice-za-prodavanje-magle/

Pri tome, da se razumemo nemam nista sa ovim sajtom samo sam redovan citalac jer mislim da su tekstovi na mestu i da razbijaju neke mitove vezane za hranu.
 
Poslednja izmena:
Ja se ubih da istrsim goji oko kuce... Korov prokletinja, svake godine izbija iz zemlje na hiljade prutova...
 
Гоџи тражи алкално земљиште.Наравно,органска материја у тлу богата.Корен несме бити сечен нити оштећен.За мој укус боље су двогодишње саднице.Тамо где купујеш прво погледај и остале саднице Гоџи-ја и обавезно плод на њима.Мора бити крупан. ,Величима плода као пиринач и слично није добра и неће се повећати.За наседај на приче,цена за првокласну садницу од 2 године не сме бити виша од 250 динара.Ово важи ми за све остале који читате.Не наседајте на "жваку" продаваца.
 
Pozdrav,

da li neko može da mi kaže kada i kako treba orezati godzi? Naime, prošle godine sam zasadio, i naglo je otišao u visinu. Nisam ga dirao otkoko sam ga zasadio,ali čitajući tekstove, zaključio sam da bi bilo bolje da ga orežem.
 
Niko se izgleda ne bavi ovim delom foruma...I ja sam zasadio dve sadnice godžija ovog proleća , pa i mene interesuje sve o orezivanju..
Vidim da neki pate muke sa njim...pa sam pomislio da jesenas izmestim pored ograde-vrzine...Jer komšijska njiva ionako zakorovljena šipurcima i gloginjama...pa ako je tako agresivna neka se širi ...
 
Malo da osvezimo temu.Danas obisao i malo vezivao Godzi.Prvi put sam sejao ove proleci uziljene reznice i veoma lepo napreduju.Imaju i po koji cvet a da li ce biti ploda videcemo.Hteo sam da napravim zivu ogradu od njih.U produzetku mi je ista kolicina Aronije.
2sbjtoj.jpg
1ikh2s.jpg
 
На порталу tehnologijahrane.com се одвија веома занимљива дискусија више искусних одгајивача гоџија па ако имате времена посетите тај портал.Препоручујем,свашта се може сазнати о гоџију.
 
Ja imam Goji , čisto onako ,za sebe.Iz ličnog iskustva mislim da je to glupost.kao ukras nije loš, lep je žbun, al o plodu da ne pričam.nešto sitno i bezveze.Kažem da se ima, pa i ajde, al da se sadi plantaža...
 
I ja sam isao na tu pricu,prvenstveno kao ziva ograda i za svoje potrbe.Sto se tice plantaza to nikad nebih radio jer nema trzista za to.Kao i za sve novitete u Srbiji neko uzme pare a proizvodjac posle cupa kosu.
 
Ma i ja ću tako uraditi...Ja sam posadio dve sadnice u vinogradu...u špaliru... tamo gde mi se osušila gidža prokupca...
Na jesen ću to prebaciti pored ograde, pa nek se bori sa divljim kupinama ,šipkom , trnjinom , glogom za prostor i život, jer sve to mi raste na napuštenoj parceli pored samog vinograda...
 
Upoređivao sam ovaj moj goji sa odavno poznatim goji biljkama svojevremeno korišćene kao živa ograda i ima ih odavno i svuda oko mene...Sve je identično, samo su plodovi malo krupniji...Neki kažu da ove divlje i ne treba probati...kao da ove što sam proletos posadio imaju bolji ukus....kao burjan da jedete...
Pa mogu samo da potvrdim odluku da ide na marginu tjt. na među...
Od ove dve biljke nabrao sam za jednu šaku...i ne znam šta ću sa njima...da ih pojedem-grozne ili da ostavim za čaj...
Ne znam kako je najbolje...
 
Гоџија има више десетина сорти и за већину њих важи да,ако се преместе у другу климу, мењају карактеристике плода.Што се тиче медицинске корисности важи исто.Многима су код нас и очи постале гладне па у свакојаке приче поверују а после од беса и срамоте кују у небеса само да би себи значај подигли и нешто пара у џеп ставили.О части и поштењу ћу неки други пут.
Свако поднебље има пандан биљке а и код нас је тако само се ми њих из незнања стидимо па их кудимо и у блато гурамо.
 
Ја сам јесенас купио у расаднику 10 ком. а онда сам летос видео по листу, цвету и жбуну да тога има у окружењу колико хоћеш а нарочито поред путева (изгледа да му треба светлост и ваздух па неће у шуму). Видим да га људи секу и спаљују као коров јер им смета. Летос је, вероватно због суше, опао скоро сав лист и мислио сам да се суши али се лист обновио и у августу је почело интензивно цветање (видим да га пчеле радо посећују). Пре пар дана сам убрао први плод који је ситан али је укусан. Нађем га у литаретури као Lycium halimifolium а и као Lycium barbarum. Е сад, исто ли је или не, немам где да упоредим (нема крупних бобица), ал' ћу свакако да наберем све што нађем.
 
Ne znam, samo kako ti je taj plod ukusan???
I ja sam upoređivao ovaj što ima okolo sa ovim što sam posadio....samo su malo krupniji plodovi, na ovima što sam posadio....
tako oko 1 cm dužine, a liče na bejzbol lopte po obliku....
A ukus!!! Katastrofa!!! Meni to liči na ukus koji daju plodovi burjana....odnosno miris ove biljke burjana i ukus godžija kad se razmekša u ustima ...isto...Pomislio sam da probam onaj divlji....ali neko mi je rekao da ću se sigurno ispovraćati , pa sam odustao....
 
Ma da može se reći da si u pravu...Ja sam prve plodove probao negde sredinom avgusta...moguće da su imali boju...a da su zreli tek sada krajem septembra...
Ovi što sam probao juče-prekjuče su ...ono...normalni , reklo bi se slatki...tek na kraj u ustima se oseti onaj grozni ukus sa početka priče...
A zanimljivo je da sam ja u avgustu obrao sve bobice sa onih prutića...a da je otad , procvetalo i evo okitilo se plodovima , ponovo ,kao da onog roda u avgustu nije ni bilo...No , dobro, ovo mi je prva godina sa ovom biljkom, pa otud i ove nedoumice i nepoznanice...
 
Nazad
Vrh