Burad za rakiju

@dfiskal... Hvala na ovoj informaciji, za ovo nisam znao, imam jedno malo bure od 25 litara koje se rasusilo, pokusacu da vidim da li cu uspeti da ga sredim.... Znao sam za ovinjavanje bureta, zaparivanje vise puta sa parom i vrelom vodom, za sodu i jos neke hemijske supstance ali za ovo nisam znao...bravo za ovo...veliki pozdrav... :ppozdrav:
Post je spojen: [time]понедељак, 22. новембар 2010. 18:11:54 CST[/time]
_________________________________________________
Evo ja bih još hteo reci par stvari za odabir burića za rakiju.... Hocu da podelim ono sto sam naucio na obuci za proizvodnju voćnih rakija..... Cenjeni profesor Nikićević, kaže da je Hrastovo bure najbolje za rakiju, konkretno za šljivovicu, postoje dve vrste hrasta, to su kitnjak i lužnjak, razlikuju se po krošnji i po kori, to su dva faktora po čemu možemo prepoznati kitnjak i lužnjak.... imam i fotografije, pokušacu kasnije da ubacim.... Profa kaze da je mnogo pogodniji kitnjak zbog mnogo faktora, rasporedu i gustini godova itd... Prvo moram da pojasnim zašto rakija mora da odleži ili da stari u drvetu.... ( ovo ne vazi za sve vrste voćnjih rakija, kao za kajsiju, dunju ili voljamovku ili vilijamovku.... ). Kada dobijemo sveži destilat on je uvek oštrih tonova zato on nije odmah pogodan za konzumiranje. Miris je ostar, pali u grlu, a ukus je vrlo grub , neharmonican je, pa je potrebno da određeno vreme budu u nekom drvenom sudu radi harmonizacije i oplemenjivanja. Tokom sazrevanja tj starenja, odigravaju se vrlo složeni fizičko-hemijske i biohemijske reakcije između sastojaka destilata i sastojaka drvenog suda. Tokom sazrevanja u drvenim sudovima dolazi do razlaganja raznih sastojaka iz duga, oksidacije itd. Tako dolazi do bistrenja destilata, bojenja destilata, poboljšanja ukusa i povećanja ukupne količine mirisnih i aromatičnih sastojaka.... Tako da rakija tek nakon prve godine moze da dobije to sto je potrebno da ima kako bi ukus bio mnogo bolji samim tim i kvalitet... Sada cu se vratiti na vrste drveta za odabir starenja. U Srbiji najkvalitetniji hrast raste na planini Kučaj (Istočna Srbija). Po kvalitetu, prednost treba dati kitnjaku(kao što sam već rekao). Hrast kitnjak karakteriše veća ujednačenost između godova i veća ujednačenost slojeva u okviru goda, kao i manje ćelije sprovodnih snopića i veće učešće vlakana. Zato je ova vrsta, boljih mehaničkih osobina i cenjenija kao materijal za izradu rakijarskih sudova. Mnogo je bitno napomenuti da je rezana gradja mnogo losijeg kvaliteta od cepane, jer pri cepanju se ide uz godove i mnogo je kvalitetnije drvo nego kod rezanja testerama ili necim drugo, rezanjem se gubi mehanicka svojstva drveta, drvo gubi na elasticnosti i cvrstini.... Pored hrasta, za izradu drvenih sudova koriste se još i dud, beli jasen, bagrem, brest, japanska trešnja, orahi td. Moje mišljenje je da Hrastu treba mnogo više vremena da oboji rakiju u pravu tamno zlatnu boju, i po meni je Dudovo bure boljeg kvaliteta od hrasta... Zbog čega, zato što dudovo bure ima anti-oksidante koji se starenjem javljaju u rakiji, tih anto-oksidanata ima mnogo u vinu (zato je i vino zdravo piti), i samim tim je rakija iz dudovog bureta mnogo zdravija nego rakija iz hrastovog bureta.... Ovo je nešto sto sam naučio i neko moje mišljenje.... Ja moju rakiju drzim u dudovim burićima... Samo moram jos da napomenem da je danas mnogo teško proveriti od čega je bure napravljeno od koje vrste hrasta ili duda i da se nadje drvo koje je cepano a ne strugano.... mnogo su manji gubitci kod struganih duga nego kod cepanih, tako da ljudi su prešli na totalnu komercijalu i novac im je pre kvaliteta.... Samim tim eto i pitanja, da li neko zna ili poznaje nekoga u nekom selu ili bilo gde, gde ljudi proizvode buriće od cepane gradje i koja je cena po litru za takve buriće....? pozzz svima :ppozdrav:
 
Dragi moj Nemanja_

Zaboravio sam da ti kazem da obruce vratis "rukom" na mesto gde su nekada stajali.Uradi zatezanje, pa tek onda koriguj one metalne obruce, ni slucajno obrnuto.Sto se tice drveta i prepoznavanje od cega je bure sam si to lepo opisao tako da tu ne treba nista dodavati...Vrlo se lako raspoznaje hrast ili dud ili bagrem...Sto se tice pravih "pintora", majstora za burad ja poznajem jednog koji radi sa "cepanim" dugama, naime on ih cepa i mislim da uzima oko 80 Evro centi po litru, mada mozes da mu "ubijes" cenu na vecu "kolicinu", ali radi iskljucvo "cepanjem" duga i tvoj materijal.Sada nema trenutno njegov broj telefona ,ali cu ti pomoci , da stupis u kontak sa njim.I jos jedna mala sugestija, poznajem ljude,a i ja sem pre 2 godine to uradio u jedno tako malo burence, ali od hrasta, ostavio sam da mi stoji prepek od 62 % sljiva u htast.buretu , pa tek onda spustio na 50 % ....ma lek mu nije bio ravan... po nekoj teoriji bolje zri rakija ako ostane u sto vecoj koncetraciji , i sto duze vreme... ostalo je klasika...."hrast je zakon, i nemoj niko da te laze ... da li je "ovaj" ili "onaj" ,mada se to ne odnosi na vino ...tu je jasno definisano koji je najbolji za "barik" bure, koji za ovu sortu grozdja , koji za "onu"sortu ..itd ,a li za rakiju ili vinjak bitno je da bude hrast...pa probao si "Rubin"- vinjak , on stoji na 70% alkohola i to 10 godina u hrastu ..a tek posle ga "spuste" na 40% ..naravno govorim za "Rubinstajn" (tako ga iz miloste zovu),za izvoz, mada ni ovaj u maloprodaji nije los, kada se lepo servira,oladi na 15-18 C....pravi konjak....

Nadam se da sam ti nesto i pomoga ipak si ti moj komsija ......Kosmaj mi je 36 km udaljen, jos Vlaska,americi,Nemanikuce,Lisovici itd .. tu sam se kretao 1999 (ratna godina... sa ovim tvojim Mladenovcanima, da ih ne nabrajma , znam ih dosta )
 
Hvala za informaciju za bure @dfiskal.... Drago mi je da poznajete ovaj moj kraj... Moram da vam persiram zato sto predpostavljam da ste mnogo stariji od mene... Bio bi zahvalan ako mi nabavite taj broj telefona za te burice.... Ipak je kvalitet na provom mestu, mada i ta cena nije visoka... 0.8e po litru nije mnogo.
I profesor je rekao isto to za hrastovo drvo, i verujem da je tako, to ne osporavam.. Ja kada sam kupio dudovo bure, nisam ni znao sta je i kako i u cemu je razlika sa svim tim stvarima... Posle sam uzeo jos jedno vece isto dudovo, ali eto prilike da promenimo... I da, predpostavljam da znate, ali cisto da pomenem, za to sto ste rekli da rakija treba da stari sto jaca u buretu, to je isto dobra stvar, to sam planirao sledece godine da probam, kada budem imao vecu kolicinu rakije, ali htedoh reci, da to spustanje mora biti postepeno, ne sme odjednom da se sa npr. 65% spusti na 45%, mora postepeno malo po malo, mislim da je, ako se ne varam 5 po 5% treba spustati. Pogledacu literaturu, mislim da imam negde zapisano sa predavanja.... Drago mi je da postoje ovakvi ljudi na forumu koji nesto znaju i od kojih se moze nesto nauciti.... Zato sam i ovde... hvala jos jednom @dfiskal i :ppozdrav:
 
i dobra je jos jedna stvar, koliko vidim,mada, nisam procitao sve o temi "Burad za rakiju", ti si prvi koji pominje "cepane" i "strugane" duge za burad, sto je jako veliki doprinos ovoj celoj prici , jer, koliko vidim malo ljudi o tome nesto zna, a stari zanati odumiru, pintori, tako da mi je drago da postoji pisani trag , pa makar on bio i u elektronskom obliku... ... ::svaka cast:: , a sada :pecanje:

Post je spojen: [time]1290520763[/time]
_________________________________________________
Dragi Nemanja_
Nema poterbe da mi persiras,pa mi smo svi forumasi,nego,nemoj da gubis vreme spustanja 5% po 5% ,nego to uradi odjednom, i naravno vrati je ponovo u "hrast" jedno 15-20 dana da se "smiri"...

:D
 
Poslednja izmena od urednika:
Rakije koje idu u hrastovu burad na starenje, kako bi dobile arome i svoj oblik i da bi lingnin kao njavazniji sastojak hrastovine izasao iz duga u rakiju ona mora biti najmanje 65% jacine, recimo za konjak, destilati idu u hrastovu burad sa jacinom od 70-75%...

Ovo sve kaze nas cenjeni prof.dr. Ninoslav Nikicevic nas velemajstor za sljivovicu...

Nikicevic je do sada jedini u svetu doktorirao na problematici izucavanja aromatskog kompleksa rakije sljivovice proizvedene od sorte pozegaca.
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1290521430[/time]
_________________________________________________
Tacno sve za burad i hrastovinu, cepana naravno No1.

Cist primer koliko je kvalitetnija duga cepana i rezana je i kod klasicne ograde- hrastovi direci za bodljikavu zicu, cepani direk daleko dugovecniji i jaci od onog rezanog na brentama nebitno kojih dimenzija...godovi su najbitniji da se sacuvaju za duge za buducu burad...
 
Dragi Dragojlo...

Sve ja to znam ,(65% i 70-75% ) ali sirotinja,imas 62-63 % pa hajd da probamo...kako to izgleda malo drugacije od uobicajnog i moguceg..Ali cepano je , slazem se N 1 . Moje ovo Barik "burence" od 235 l je isto "cepano"... (pravi "francuz" ... jbg 600Evra komad,cuvam ga kao ... za vino)

::svaka cast:: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ali barik je barik :D

Sljivovica iz barika je kao Apaurin, trodon, Dafalgan, melem, kamilica za oci, ma...

To je SRPSKA Sljivovica i ako su asutrijci ukrali licencu-zanmo sta su asutrougari krali od srbije sljivu i sume... :zli:

Ali ostalo je ipak u svetu ono SRPSKO,svi znaju za Srspku sljivovicu,a mora drzava da poradi mnogo mnogo vise na tome, Srbija je prvo vocarska zemlja pa tek onda ratarska....
 
ako je matematika tacan nisam proveravao uzecu rezulatat krajnji, a to je cifra od 380000din 235l rakije 65%, i cena tog litra je 1617din.

Kada ova rakija sazri onda se ona svodi na nivo koji je za upotrebu a to je npr. recimo 42%, da bi ovo gore sveo na 42% na 235l 65% po tabeli dodje jos vode-destilata 133l sto je ukupno dobijeno finalne rakije 235+133=368l prvoklasne sljivovice.

I onih 380000 din/368l=1032din/l i na to dodaj svoj rad i to je to.

I jos nesto ako imas svoj vocnjak, znaci ne kupujes sljivu po onoj ceni gore bice jeftinie u svakom slucaju, i jos ako imas svoj kazan nemas troskova kazanije sto jos smanjuje troskove...tako da se to oduzme na tvoj rad i dobijamo priblizno onu cenu od gore ~1032din, odnosno realna cena takve rakije je minimum minimuma 10-15e/l.
Post je spojen: [time]1290558094[/time]
_________________________________________________
I da da doam da si uracunao punu cenu burica kao da ga prodajes sa svom rakijom 235l, tu si trebao da uracunas samo amortizaciju burica-cena/vek trajanja, a tako i za kazan i naravno ulaganja u svoj vocnjak ako ga imas...tako da kada se to sve sabere uklapa se u cenu gore od 10e to je to.
 
Bravo ljudi..... Ovo treba svako od nas da istanpa na papir, da lepo isece makazama, stavi na celo i lepo zalepi da ne spadne i da proseta po selu da malo seljaci vide kakva je racunica.... Ma treba ih sve pozatvarati i one kvazi proizvodjace koje koriste rafinisan alkohol i kao prave dobru rakiju bez trunke voca.... Moramo neko udruzenje da napravimo pod nazivom "Stop rakiji od 300 dinara, cenite rad".... :sta: sad sam se iznerviraooo... :zli: Ali bravo za racunicu, tu smo sa cenom gore dole + - 300-400dinara... :ppozdrav:
 
Dragi Dragojlo_

Opet nam se algebra ne slaze...Ako imam svoj sljivar,i imam tih 4000,00 Kg sljiva, onda mi je lakse da to prodam po 100,00 kg i dobijem odmah 400.000,00 rsd kao prva varijanta ,ili da pravim rakiju i cekam 2 godine da je prodam ,ili ti, 1032x368=379776,00 jbg... opet nesto tu nije u redu..ta ko da tu fale ::novac:: ::lose::

Pozdrav Misa
 
Brate gdje to ima kg sljive po 100 din. a da nije neka rana sorta, a ona jeli nije automatski rakijska sorta, gdje ima cacanska rodna po 100din :sta: :sta: :sta:

U temi o ceni sljive smo bas pisali sljiva isla do 30din neki prodavali i po 12din 17....

Tako da se sa tom cenom ne slazem sem ranih prvih sorti sljive koje idu i preko 100 din....ali ove pozne rakijske to necemo moci nikada da prodamo, da je tako ne bi ni pomisljao na pecenj rakije...

I rekao sam gore da se jos doda cena tvoga rada i to je minimalna cena, dakle da bi nesto zaradio...

Da nam je djubrivo, nafta jeftina sve bi se lepo uklopilo al ovako kada je litar dizela preko 1e, a npk djubriva kao kokain onda i nasa mucenica ne moze ispod 10-15e, i to je neka realna cena za zaradu, ovu cenu postizu samo malobrojni koji imaju trziste na zapadu, gledao sam coveka koji prodaje po 15e/l sljivovice od stenley sljive, pa se pitam koja bi cena bila pozegace, rodne...
Post je spojen: [time]1290602528[/time]
_________________________________________________
4000kg x 30din = 120.000din
1032x368=379776,00

379776-120000=259.776din

I da niko nije pomenuo ogrev za kazan, drva, koliko je samo cena 1m3 bukovine :udri:
 
Postovani Dragojlo,

Kod nas je zaista bila cena 70 din. za cacansku rodnu (rakijsku),kupovali je neki Ukrajinci i Rusi i placili odmah u kesu, i to je islo kao preko neke hladnjace... itd. znaci iz sljivara,pa ne bih ovo napisao da nisam bio siguran u tu cenu....a poceli su sa 95 dinara i za 10-tak dana koliko traje kampanja spustali postepeno do 70 din.Bukovina je kod nas oko 40 Ev kubik..cisto za znanje...Jbg i to je trosak... i dest.voda (humana) 40 rsd litar... i ode algebra u majcinu...

S postovanjem Misa


Post je spojen: [time]1290605032[/time]
_________________________________________________
Eh, da sam naso cacansku za 12 din.gde bi mi bio kraj 4000X12=48000,00 (452.83 eura)
 
@dfiskal
Ajd i ja da se umesam dobronamerno u ovu racunicu koja se po meni ne uklapa
Maksimalna cena koju su "otkupljivaci"koji rade za Ruse nudili je bila za Rodnu 30,00RSD u Selevcu,Udovicama,Vinci/Topola/
Barik bure originalna varijanta/standard/ se pravi u dve litraze i to:
-225l tip Bordo
-228l tip Burgund
I jos samo da dodam da onaj ko je u zakon stavio da se sa dodatih 4% secera rakija moze deklarisati kao prirodna od voca je komplet budala i voleo bih da vidim kako bi se prodavala kada bi na etiketu stavili i taj % kristal secera :nono:
Pozdrav :ppozdrav:
 
Ne secer kristal, oni to jos lepse nazivaju-od milja "Secerni Sirup" :haha: :udri:

Sljiva i samo sljiva, da li sa ili bez kospice ni to jos ne deklarisu na etiketi, pa tako da moze i sa i bez kospe...
 
Poslednja izmena od urednika:
vi odoste u tehnologiju proizvodnje a vec pet ljudi pita ,,zna li ko gde ima dse kupi bure od cepanih duga ,, a ne da se menja tema.i mene to zanima imam jedno dudovo od 72 l i jedno hrastovo ova nova sto sam kupio sve otislo u pm bacio a debelo platio .pozzzz
 
Ljudi znate li nekog ko "rogozi" burad ??
Mi drzimo u plastici,a meni se licno ne svidja pa bih uzeo od ujaka jedno staro drveno,samo se ono ne koristi dosta dugo i trebao bih ga odneti kod majstora da ga rastavi,ocisti i zaptije znate li koga ??
 
koliko je bure litara to što uzimaš od ujaka, teško ćeš to iskreno mislim naći da ti neko uradi, rasušilo se ili šta je problem ? ::namigivanje::
 
North ARMY je napisao(la):
Ljudi znate li nekog ko "rogozi" burad ??
Mi drzimo u plastici,a meni se licno ne svidja pa bih uzeo od ujaka jedno staro drveno,samo se ono ne koristi dosta dugo i trebao bih ga odneti kod majstora da ga rastavi,ocisti i zaptije znate li koga ??
Radi moj komšija burad, nije skup ali bolje je rasturiti bure pa" prerendisati" duge tj obraditi ih na abrihter i dodati jednu dve zavisi koliko je skinuto u obradi nego rogoziti. Ali može da se rogozi nije problem ali je ovo bolje rešenje. Ako si zaintresovan javi se na pp da nekažu da se grebem od šefa :haha: :haha: poz.
 
Nazad
Vrh