Burad za rakiju

zasto ne probas ma smirglom da vidis koliko je upilo. Na kraju krajeva mozda ti to nebude najveci problem, ipak to bure nije korisceno toliko dugo
pa je diskutabilno u kakvom je stanju unutrasnjost.
Jos je pitanje, da li zelis da rizikujes 120l rakije zbog starog bureta.
Mozda da probas da sipas rakiju pre prepeka par meseci da vidis da ne povuce neki miris.
 
zasto ne probas ma smirglom da vidis koliko je upilo. Na kraju krajeva mozda ti to nebude najveci problem, ipak to bure nije korisceno toliko dugo
pa je diskutabilno u kakvom je stanju unutrasnjost.
Jos je pitanje, da li zelis da rizikujes 120l rakije zbog starog bureta.
Mozda da probas da sipas rakiju pre prepeka par meseci da vidis da ne povuce neki miris.

Ne bi trebalo to što je staro da bude problem.

Hvala.
Pokušaću nešto napraviti i javiću rezultate.
 
I trebalo bi da ima problem i ne bi trebalo. Sto kazu drugari iznad, diskutabilno. Imao sam problem ranije, ali ne toliko godina i ne naravno masinsko ulje.
Poznato je da drvo upija, tako da nisam siguran da nije upilo ulje u sebe. Ovako, prvo bih u poljoapoteci potrazio buricarsku sodu i sa vrelom vodom dobro isprao i unutrasnjost i spoljasnost bureta. Narocito unutrasnjost! Posle bih sipao hladnu vodu do vrha i jedno vreme drzao tako.
Ako i to ne pomogne, kod majstora za burad na preradu. Ukoliko on odluci da nije za upotrebu, cao djaci.

Pozdrav zupa100!
 
Da javim za bure.

Išmirglao sam gornji dio bureta gdje je bilo prosuto mašinsko ulje, nekoliko puta šmirglao, prao bure, sipao vodu u njega da drži, pa prosipao i opet sipao.
Tako sam držao vodu i čistio oko 1 mjesec dana.
Probavao sam vodu koju istočim iz bureta da se ne osjeti na ulje ali nije se osjetilo.

Poslije toga sam počeo sipati prepek (jabuka) dok nisam napunio do vrha. Bilo me je strah da nisam uništio toliko rakije.

Nedavno sam sipao rakiju iz bureta, došlo na red :osmeh:
I sve je u redu, rakija je odlična. Ima žućkasto smeđu boju, malo i previse obojena ali nije ni čudo pošto bure nije bilo korišteno.
A i drago mi je za bure da nije uništeno uljem, ipak takvo bure košta lijepu sumu novca sigurno oko 100-150 Eura najmanje.

Hvala na savjetima.
 
pozdrav svim clanovima. ako nekog zanima imam za prodaju 2 hrastova bureta od po 300l,2 od bagema od po 200l,i 2 hrastova od 100l. ako nekog zanima neka se javi na br;0621550728.
 
Imam pitanje. Pre oko 5 godina kupio sam bure 120 lit od hrasta od krusevljana, verovatno neko selo pored. Uvek j bila rakija u njemu I lepu je boju davalo rakiji. Nije tamno braon vec onako zuckasto.

Danas vidim da su dve duge udaljene jedna od druge, spolja onako malo popucale. Linija pucanja oko 2 cm duzine. Jedna duga ina tri linijice da su napukle dugoj.

Zasto je to I smetali sta buretu.
 
Verovatno je duze bilo prazno, pa se rasusilo..
Iznesi ga napolje nabij obruce i sipaj vode dok ne zaduje
 
Zna bure da se rasuši i pored tečnosti-rakije u njemu, naročito ako nije puno i ima malo na dnu, kakav je ,izgleda , bio slučaj kod tebe....Pričam iz ličnog iskustva, jer se i meni tako dešavalo...
J...ga moja burad, skoro, pa nisu nikad ni bila puna...ili bar nisu bila puna u dužem periodu...jer ranijih godina se brzo praznilo...praznilo do ili po cenu, rasušivanja. Kad sam ja počeo da "rukovodim" trudio sam se da držim u nima tečnost bar do sledećeg punjenja , nekad sam i kupovao meku rakiju ,samo da ima nešto unutra.
U zadnje vreme, neko mi je rekao, da kad nema rakije , u bure sipaš patoku od prepeka rakije...i to drži bure da ne dobije vodenu buđu, a pošto se tom količinom ne može bure napuniti (stotinjak litara je kapacitet burića) obavezno pre sipanja rakije mora se ponovo zatapati.... jer gornji deo bureta se ipak rasuši...Naravno da je najbolje i najbrže zatapanje vrelom vodom ( iz tabarke), mada može i hladnom...s'tim što voda u buretu ne sme ostati duže od 24 časa, jer hvata, neizlečivu, vodenu buđu...A ako je potrebno duže zatapanje , onda posle 24 časa se isipa voda , okrene se , da iscedi se sva voda i bar 12 sati se osuši... posle se opet sipa voda na 24 sata i tako dok se ne zatopi...i zatopi se...
Neko traži majstora, kad se mnogo rasuši da "ševariše" bure, ali meni se nije nikad tado drastično rasušivalo...
 
Ne znam samo ako se sipa patoka, I ostane godinu , da li ce posle to da smeta narednoj rakiji koja se sipa.
Logično pitanje! Evo sipao sam rakiju pre nekih mesec dana u "takvo" tretirano-čuvano bure...
Danas sam prvi put zahvatio pola litre iz njega zbog Zadušnica, popili neki i niko se ne žali,ha ha ha...
Ja . lično, ne pijem, ali pitaću degustatore da li su osetili neku "miru" i kakvu...u budućem nekom periodu....
 
Pozdrav ljudi, imam hrastovo bure od 100l u kome je stajalo crno vino. Ne pravimo vise vino pa sam ja mislio da ga mozda iskoristim za rakiju. Da li postoji neka metoda da se neutralise to sto je upilo od vina jer se bojim da ce rakija da povuce
 
Ne znam samo ako se sipa patoka, I ostane godinu , da li ce posle to da smeta narednoj rakiji koja se sipa.
Meka rakija na nju mislis?
Patoka je ono od prepeka sto ne valja
Sa njom se i puni bure ako nemas rakije (msm na meku)
Za burad meni su dali preporuku da kod ovog coveka uzimam:
https://www.facebook.com/alexandar.cvetkovic.73
Za sljivu ti ide hrast kitnjak, ali za novo bure posto je puno tanina treba ga ovinjavat.
Ima sad tu raznih varijanti ovinjavanja (ispiranja), ja cu ti napisati onaj sistem koji se meni svideo jer sam taj samo i zapamtio
Bure je lupam 100l znaci treba ti 300l meke rakije i punis bure mekom, menjas meku na 4 meseca da svih 300l prodje kroz bure, tad odradis prepek i onda prepek mozes staviti u to bure.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh