Upotreba Totala u obradi zemljišta u voćnjacima - da ili ne ?

Babin zub

Novajlija
Učlanjen(a)
1 Sep 2010
Poruka
22
Da li ste pristalica upotrebe totala u voćnjaku?Naime,vidjam sve veci broj vocnjaka koji su poprskani totalom a zatim potanjirani...pa nakon nekog vremena opet poprskani totalom.U vocu je nakon nekoliko takvih tretmana fina,mekana travica,ili ako se nastavi sa prskanjem gola istanjirana zemlja.
Prednost - nema korova,nema košenja...
Mane - Sta ako pri prskanju zakačite list voćke...
 
Имала сам џунглу на плацу па је искоренила тоталом.
Али кад дођу саднице нема шансе да ћу прскати тоталом.
 
Nemoras da zakacis totalom :zli: vocku, dovoljno je sto ona uzima taj otrov iz zemlje.Mislis li da je to voce zdravo za jelo?
 
Ja ispod voćaka tretiram totalom dok između redova kosim/tanjiram.

Lako je pričati o tome kako je total loš ako imaš 30ak voćaka i vremena napretek da često kosiš/freziraš, ali ako imaš malo veću površinu jednostavno nema alternative.
 
moravacgiga je napisao(la):
Nemoras da zakacis totalom :zli: vocku, dovoljno je sto ona uzima taj otrov iz zemlje.Mislis li da je to voce zdravo za jelo?

Total se unosi u biljku preko lista,znaci jedini nacin da se unese jeste da pri prskanju podignes šmrk.Preko korena se ne unosi.
Kako ti uspevas da odrzis voce zdravim(i u opste da rodi) bez prskanja?
 
Ako ima visegodisnjih tvrdoglavih korova kao sto je sirak, ambrozija i palamida onda nema alternative! :nono:
 
moze a ne mora. ako nemas drugog izbora mozes jer upotrebam preko lista prekida se fotosinteza i to dovodi do susenja tretirane biljke a ne steti korenu . a prska se sve cak i organskoj proizvodnji se prska tek da pojedini ne budu u zabludi da kad je organskog porekla ili bio ne znaci da nije prskano. a vocnjak mozes bez problema ako je manji vonjak i ledjnom prskalicom da oprskas stim da pazis da nema mladjara ili metilja oko stabla koja bi otrov unela u korenov sistem i time osusio stablo i da nema vetra.
 
Slazem se da na vecim povrsinama vocnjaka bez totala nema nista .Jedini spas protiv korova je Total .
Garlon koriste u sumarijama ,probao sam drvenaste biljke ubija na cisto .
 
moravacgiga je napisao(la):
Nemoras da zakacis totalom :zli: vocku, dovoljno je sto ona uzima taj otrov iz zemlje.Mislis li da je to voce zdravo za jelo?

Па ниједна биљка не узима све што јој земљиште нуди. Тотал површински делује, ако сам ја добро проучила упутство пре наношења. Наравно да коприву која ми израсте са таквог земљишта не конзумирам.

Осим тога кад већ причамо о воћу, много више ме брину јабуке које су по не зна се колико пута третиране по плоду, и чињеница што ни за шта што купујем на пијаци не знам каренцу, него Тотал на земљи испран са десетинама киша... Можда грешим, реците?
 
total se u poslednje vreme dosta koristi u uništavanju trave u voćnjaku, ali postoje posebne vrste totalnih kao i selektivnih herbicida za suzbijanje korova...npr. ove godine smo imali 4 prskanja u zasadu šljive, stenleja i čačanke lepotice, pre kretanja vegetacije - Casoron G, u porastu od 15-20 cm Gramoxone, opet 15 - 20 cm - Glifol i poslednje prskanje Gallant Superom, a jabuke su posebna tema, pogotovo na velikim i savremenim farmama gde imaju od 15 - 20 prskanja :zli:
 
Nisi naveo da to nisu prskanja trave već zaštita voćaka. I u tim velikim voćnjacima se radi isti broj tretiranja protiv trave kao i u malim. U jabuci odrađujem 2-4 tretmana herbicidom godišnje, a broj ovisi o tome kakva je godina.
 
Poslednja izmena od urednika:
nisam ni navodio uništavanje trave u voćnjacima jabuke, već sam samo rekao kako se radi jer sam bio par nedelja u voćnjaku na Irmovu kod Kisača oko 50 ha je voćnjak i razgovarali smo sa zaštitarom, ne moraš ti da prskaš 20 puta, ako jabuku ne plasiraš na tržište, a ko ima male voćnjake ne proizvodi jabuku za tržište, već 90 % ide u preradu i za svoje potrebe..... ::namigivanje::
 
Pisao si o totalu i u istoj rečenici si spominjao jabuke, no nisi naveo da to nije u kontekstu suzbijanja trave već redovne zaštite. Pod malim voćnjacima sam mislio na manje voćare koji žive od toga, dakle bave se ozbiljno voćarstvom. Odošmo u OT.
 
Ja travu ispod redova pršćem Herbi prskalicom. Veoma dobra stvar. Koštala je ali se isplati. Na baterije mali motor na kraju štapa raspršuje tekućinu koja pod gravitacijom kroz crijevo i diznu kaplje kap po kap na rotor tog motora, u vidu maglice na mikro kapljice...do te mjere da se i ne vidi kad se pršće. Preporučujem svakome. Nema potrebe za naduvavanjem pritiska a veoma je malo potrebno sredstava za prskanje. Ja 1ha popršćem sa 3 rezervoara tekućine. Rezervoar je od 5 litara. Evo i slika

2vxegep.jpg
 
matke. je napisao(la):
total se u poslednje vreme dosta koristi u uništavanju trave u voćnjaku, ali postoje posebne vrste totalnih kao i selektivnih herbicida za suzbijanje korova...npr. ove godine smo imali 4 prskanja u zasadu šljive, stenleja i čačanke lepotice, pre kretanja vegetacije - Casoron G, u porastu od 15-20 cm Gramoxone, opet 15 - 20 cm - Glifol i poslednje prskanje Gallant Superom, a jabuke su posebna tema, pogotovo na velikim i savremenim farmama gde imaju od 15 - 20 prskanja :zli:


Mene zanimalju baš Jabuke, suzbijanje korova prskanjem u redovima, imaš li neka iskustva, posle koje godine zasada može da se krene sa tretmanom, postoji li specifična hemija za mlade zasade koje ne bi štetili jabukama?
 
Prva, pa i druga godina ručna obrada a od treće bez problema se može prskati. bar je to kod mene bio takav slučaj. Poz :ppozdrav:
 
Total je bolje izbegavati do 5. godine starosti.
Za mlade voćke koristiti gramoxon ili nešto slično...
 
Total sam u zasadu jabuke koristio već u prvoj godini,naravno uz pažnju da mlaz ne ide na deblo.

Definitivno sam ZA upotrebu total herbicida.
Koji ćeš primijeniti,do tebe je.

Spočetka sam upotrebljavao Bastu i odustao od nje skupa,iste efekte postigao sa više od duplo jevtinijim Šampionom
 
topalovic je napisao(la):
total nemoze da unisti vocku za to postoji specijalan preparat proizvodi ga galenika a zove se GARLON, e on moze sve drvenaste biljke da unisti :cao:
Cao svima. Vidim da se razumete u herbicide,pa da li neko zna koji preparat moze da unisti divlju kupinu,koja ima jako dubok koren i nemoguce je unistiti je mehanicki? A zanima me i da li taj "GARLON" moze da unisti bagrem koji stalno posle sece ponovo raste? Trazio sam po netu ali niko ne zna kako zauvek unistiti kupinu,a bagrem i da ne pominjem...
 
Nazad
Vrh