Čuvamo li stare sorte od zaborava?

Babin zub

Novajlija
Učlanjen(a)
1 Sep 2010
Poruka
22
Na mojoj dedovini ostale su svega četiri stare sorte,po dve šljive i jabuke.Od šljiva tu je madzarka koja se i danas sadi,ali veeeeoma je osetljiva na šarku.Ove stare koje imam vreme je dotuklo,biju zadnje dane,dok su mlade izgubile bitku sa šarkom.Druga šljiva je ranovača,u valjevskom kraju poznatija kao "karićevka".Obilno radja svake godine,i poput starih madzarki ne kalemi se,samonikla je sorta.Od jabuka tu su kožara i kolačara.Sve to treba prekalemiti i sačuvati...
 
Ove godine ću zakalemiti oko 5 stari sorti krušaka, međutim saznao sam da ima oko 10 stari sorti krušaka i isto toliko jabuka u okolini mog kraja, pa ću posao kalemljenja rado proširiti. :) Među jabukama će biti baš i ta kolačara :)
 
ja bih da napravim vocnjak sa vecinski starim sortama .parcela je kvadratnog oblika i u sredinu parcele bih posadio pozegacu a okolo nje bih napravio stit sa drugim vockama jer neko rece da tako mogu smanjiti verovatnocu da vas koja prenosi sarku dodje do nje. razmisljam ovako.vas se prvo pojavi na obodu vocnjaka i dok stigne do pozegace ja prskanjem stizem da je unistim. e ,sad imam dilemu jer ne znam kako vas migrira-vetar,ptice ili jos nesto ?
 
Migrira krilatim kolonijama.
Post je spojen: [time]1299279356[/time]
_________________________________________________
@bosanac, ne znam za nju.
 
Nisam razumeo,jel mislis da ptice prenose vasi,pcele bumbari ose...?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne, mislim na uš savijalicu, nakon bezkrilnih kolonija u maju se seli jer se pojavi krilata kolonija. Uz primarnu štetu, veoma je opasna jer prenosi viruš šarke.
 
koliko ce mi pomoci ogradjivanje pozegace drugim vockama i kojim?ja sam hteo da okolo posadim kruske jabuke ,po vrhu parcele orah
 
Ako ćeš prskati voćnjak onda nije toliko važno.
Post je spojen: [time]1299281014[/time]
_________________________________________________
Možda ti odgovori na to pitanje neko ko je sličnu ideju već i sproveo u djelo. :ppozdrav:
 
danas sam se setio kruske-medunak. obavezno cu je kalemiti,prelepa je za jelo.ovo sam napisao da bih mozda podsetio nekog ko je ovu krusku zaboravio :D
 
Za sada pronađene i biće kalemljene sledeće 3 stare sorte krušaka:

Ilinjača ->
4jx11k.jpg


Crnica ->
2a513q0.jpg


Lubeničarka ->
2u79fsk.jpg


Svi oni koji znaju i druge nazive za ove sorte krušaka molio bi da napišu, jer znam da za jednu sortu zavisno od kraja postoji više naziva. Hajde da pokušamo napraviti što veću sveobuhvatnu kolekciju :) Hvala!
 
slazem se sa vocarom. sutra bi trebalo da odem do sela pa ako naletim na nekog raspitacu se za stare sorte i da li negde u selu ima pa da se kaleme.ko ume i moze neka postavi naziv stare sorte i sliku,bas ovako kako je uradio vocar. pa ako se tema razvije,mogli bi kasnije zamoliti da se klasifikuje da bi bilo preglednije. bravo vocar :D
 
za ovu tvoju lubenicarku kod meme je naziv bostanka. lepa oavezavajuca kruska,lepa je kad joj je meso sveze a i kad ugnjili. obavezno cu je kalemiti da ima dete da je jede a i radim to da bih je sacuvao kao sortu. imam jedno stablo na izdisaju.
 
prosle godine sam dao da se nakalemi a jesenas zasadio 20 stabala sumatovke

bosanac_ budimka jeste stara sorta nju sam dao da se nakalemi pre desetak dana a i kozaru i jos osam sorti za koje neznam imena a koje sam nasao kojekuda nadam se da cu uspeti da napravim jedan vocnjak gde ce biti samo stare sorte jabuka i krusaka a i ideja da se ostave slike vocaka nije losa posto na netu nigde nisam uspeo da nadjem sliku budimke i sumatovke kada mi je trebalo da objasnim jednom drugaru koje su to jabuke. steta samo da cemo do jeseni da cekamo dok ne stignu nove.
 
Još jedna na spisku za kalemljenje, ovoga puta jabuka zelenika koja je sočna, osvježavajuća, puna soka, slatko kiselkasta.

Zelenika ->
28kr8fk.jpg


A evo kako izgleda lubeničarka u presjeku
107kwnl.jpg


Dakle, dosadašnji rezime:

KRUŠKE:
Ilinjača
Crnica
Lubeničarka (Bostanka)

JABUKE:
Zelenika
 
  • Like
Reagovanja: amg
Kicca baš tako! :) Slike su sa neta.

Objezbjedio sam podloge za buduće sadnice i kalemljenje. M9 za jabuku i divlju krušku za naravno krušku. Za par dana idem da ih posadim u rasadnik, pa će u avgustu biti kalemljenje na licu mjesta.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh