Osnivacka skupstina udruzenja pobornika i praktikanata organske proizvodnje

Na površini od 116 kvadratnih kilometara, pored brane, biće zabranjena upotreba mineralnih đubriva, pesticida, i ostalih sredstava koje mogu da zagade vodu.

Verovatno ih je ovo nateralo da daju neki izlaz seljacima oko jezera.
 
poznajem ovaj kraj :haha:

Radi se ta brana od 1990 projektovana 1976 kada je neki "strucnjak" smislio da ce Valjevo imati 2015 400.000 stanovnika.
Ta brana se radi vec 20 tak godina i jos nije gotova , kada ce ne zna se. Sto se tice zemljsta uokolo to brdovit teren, bez infrastrukture , struja slaba, telefona nema, putevi ocajni , prevoz nikakv.
Tu moze da se gaji malina, borvnica itd. ali za povrtarstvo na 400-600 metara nadmorske visine sumnjam.
Da bi se brana napunila potrebno je barem 3-5 godina , treba da se puni od snega i neke male recice.
Moje licno misljenje je da je to cista demagogija, iz svih tih sela uokolo 90 % ljudi je se iselilo ili izumrlo.
Sta mene jos licno buni je da tu ima dosta borovine , zna se da je zemljiste gde je borovina kiselo , bas me zanima kakva ce biti voda ?
 
Da li inicijativa ima predlog imena i ciljeva rada i predlog osnivačkih akata Udruženja?
 
Моцо,сада је скидање летине најважнија тема за све пољопривреднике.А када поору и посеју надам се да ће ме опет сакупити у већем броју и нешто и договорити,конкретније.
Ако неко има и сада вишак времена није згорег да мало поразмисли и на папир стави своје
замисли.
 
markodanube je napisao(la):
Tu moze da se gaji malina, borvnica itd. ali za povrtarstvo na 400-600 metara nadmorske visine sumnjam.

A ti nisi cuo za Sepp Holzera i neke njegove projekte koji su takodje bili nemoguci ? :)
 
Hvala na informaciji sada sam odgledao dokumentarac sa njim.
Covek je dokazao da je moguce i to mi se svidja , ali da se vratim na branu Rovni .
Problematika u tom kraju je da nema dobre struje , telefona i puteva ako bi se taj problem resio to bi bilo super :D
 
markodanube je napisao(la):
Hvala na informaciji sada sam odgledao dokumentarac sa njim.
Covek je dokazao da je moguce i to mi se svidja , ali da se vratim na branu Rovni .
Problematika u tom kraju je da nema dobre struje , telefona i puteva ako bi se taj problem resio to bi bilo super :D
Najvaznije pitanje da li ima ljudi :haha: Kolko ce da kosta ektar ? Tj koliko se sada krecu cene zemlje u tom kraju ?
 
kekec@

niko ne prodaje jer niko ne kupuje , nema trzista nema cene .

Tacan odgovor cu moci dati krajem oktobra :ppozdrav:
 
markodanube je napisao(la):
kekec@

niko ne prodaje jer niko ne kupuje , nema trzista nema cene .

Tacan odgovor cu moci dati krajem oktobra :ppozdrav:

Kraj mi zvuci kao da je stvoren za permakulturu :)
 
lepo je u tom kraju ali su parcele relativno male , ljudi su se iselili u gradove ili izumrli
 
Gotivan je ovaj čika Sepp, video sam farmu na yt par puta ali nisam obratio pažnju kako se čovek zove. :D :bravo:

Dobro razmišljate, ovako nešto bi tačno moglo da se uradi i kod nas.
Post je spojen: [time]понедељак, 27. септембар 2010. 08:41:37 CDT[/time]
_________________________________________________
markodanube je napisao(la):
lepo je u tom kraju ali su parcele relativno male , ljudi su se iselili u gradove ili izumrli

Biće to dovoljno za borovnicu recimo, što se parcela tiče.
 
Nasao sam jednu stranicu o Sepp u Holzeru koja i nije tako pozitivna :sta:

http://www.jena-hof.at

ovde se radi o jednoj zeni koja je kupila seosko imanje i dovela njega kao savetnika da joj sredi imanje da bude permakultura ali na slikama se vidi sta je uradio od njenog imanja.
ja sam malo skeptican na mogucnost zarade na permakulturi i slusajuci njega sta kaze u dokumentarcu

http://www.youtube.com/watch?v=TL-zBSTx7Hk

, sam video da on ustvari zaradjuje veliki novac na knjigama i na vodanju gradskih ljudi kroz svoje imanje .
nedostaje mi tu logike kako doci do berbe za prodaju ?
Ipak mi hocemo da se bavimo organskom proizvodnjom da bi imali robe za prodaju a ne samo za sebe ( barem ja tako mislim ) .
 
Može tu da bude nešto ::novac:: ako prodaje organic proizvode na lokalu, jer su troškovi relativno niski a i ulaganja nisu velika. Za ozbiljno gajenje nekih kultura dovoljno je primeniti znanja i iskustva sa lokaliteta kao što je njegova farma. Npr. koje trave posejati između redova useva ili voćaka koje želiš da gajiš i sl.

Ako sam dobro razumeo, žena je uložila milion evra u farmu? :sta: Mislim da permakultura nije podobna za zahvate tog nivoa. Posebno ne na način na koji je on uredio svoju zemlju.
 
Baš smo se pogodili.... upravo skupljam materijal da otvorim temu o permakulturi a vi već otvorili raspravu?!!
 
koliko sam ja shvatio permakultura je ok ali ako hoces samo sam sebe da snabdevas .
Za neku proizvodnju da bi se roba prodavala nije primenjiv sistem.
Nasao sam i mnogo komentara u forumima koji su vrlo skepticni do negativnih o Holzerpermakulturi.

Ali naravno organska proizvodnja i dalje i zauvek imaju moj prioritet. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
markodanube je napisao(la):
Nasao sam jednu stranicu o Sepp u Holzeru koja i nije tako pozitivna :sta:

http://www.jena-hof.at

ovde se radi o jednoj zeni koja je kupila seosko imanje i dovela njega kao savetnika da joj sredi imanje da bude permakultura ali na slikama se vidi sta je uradio od njenog imanja.
ja sam malo skeptican na mogucnost zarade na permakulturi i slusajuci njega sta kaze u dokumentarcu

http://www.youtube.com/watch?v=TL-zBSTx7Hk

, sam video da on ustvari zaradjuje veliki novac na knjigama i na vodanju gradskih ljudi kroz svoje imanje .
nedostaje mi tu logike kako doci do berbe za prodaju ?
Ipak mi hocemo da se bavimo organskom proizvodnjom da bi imali robe za prodaju a ne samo za sebe ( barem ja tako mislim ) .

Svaka cast ja sam se svim silama trudio da nadjem prljav ves o coveku ali nisam uspeo (naravno na engleskom). Interesantno citanje. Google translate je cudo.
 
ja sam po prirodi malo sumnjicav , kada sam pogledao video izgledalo mi je da on zaradjuje debele pare na setanju turista i objasnjavajuci im kako je izmisljen tocak. Sto mene ne cudi jer znam da dosta njih iz grada ovde nisu nikada videli stalu iznutra ili plantazu nekog voca.

Misljenje o njegovom sistemu je podeljeno , posto je ocigledno da covek ume da pleni ljudi , a ljudi zeljni lepih prica .

Medjutim nasao sam i sudske akte tako da mi se smucilo , da je korektan tip on bi rekao ok pogresio sam daj da ispravim gresku , pa cu napisati jos jednu knjigu o mojim greskama , ko radi taj i gresi.
Moje misljenje je da je covek stvarno krenuo sa entuzijazmom ali da ga je novac i popularnost odvukla na pogresnu stranu.
 
Nazad
Vrh