bolesti u povrtarskoj proizvodnji

ranijih godina sam imao veliki problem sa zasadima paradajza... naime... kad biljka krene sa zrijevanjem, na stablu se pojavi crna fleka, koja se kasnije siri na skoro citav red, pa kasnije i na citavu bastu... plod kasnije ima bijele linije, tvrd je, kasnije dolazi do velikog omeksanja... nije mi jasno kako da se to sprijeci...da li je neko imao slicnih iskustva...?
 
Ако је црна трулеж крени прво од лечења земље у коју садиш биљке.Споре плесни ове напасти остају у тлу и више година а су веома отпорне чак и на јаке отрове па је ту једно од решења и плодоред односно не гајити ништа од поврћа на тој парцели пар година.
Шта се сеје,сади или гаји (као вишегодишњи засад)у комшилуку?
 
pa jeste vise godina se gaji povrce u toj zemlji... najcesce se gaji paradajz...
 
Добар дан,
треба ми савет,да ли парадајз могу испрскати Бордовском чорбом коју сам сам спремио,а има већ доста плода,зеленог?
 
Требала би ми помоћ. Посејао сам чери парадајз из семена 23.05. у пластичне чаше. Знам да је већ било касно, али сам хтео да пробам, ово ми је и тако "мали експеримент". Сорта Чери Бел и још једна. Чери Бел се и некако држи, ова друга мало слабије. Ево шта је проблем, пре пар дана сам приметио на пар стабљика (ако се то у овој фази уоште може тако звати) нешто необично. Мoја прва претпоставка је била да је пламењача, па сам 2 чаше бацио, једну сам оставио, коју постављам на слици да видите како изгледа.

xcsk7n.jpg


Читао сам да у органској производњи људи превентивно прскају између осталог, парадајз са мацератом од белог лука и са раствором соде бикарбоне. Направио сам ову другу варијанту и напрскао. Сад, да ли је било касно, или то нема ефекта нисам сигуран, јутрос сам видео да се мало проширује. Једна од биљака изгледа овако:

10gkwhg.jpg


Видим да трави поред стабљике уопште не смета. :)

Јел то пламењача или шта је? Шта ми је чинити, има ли спаса?

- - - - - - - - - -

Ево још две слике, ту се боље види проблем који се јавља на листовима.

2vjzeon.jpg


jj5jz7.jpg
 
Paprika ima neke zelene sive vasi dimetogal im izgleda nije mogao nista..:paradajz ima neke izbocine na stablu? sta je ti i sta da radim?
 
Nazad
Vrh