bolesti u povrtarskoj proizvodnji

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.705
Lokacija
Grabovac kod Obrenovca
Evo teme gde možete pisati o bolestima i vrstama zaštite u povrću. Realno stanje na terenu je da su bolesti stalno prisutne, ali na nama je da sprečimo da se preterano prošire. Kao jedna od osnovnih mera zaštite jeste poštovanje plodoreda, jer je to mera koja značajno umanjuje mogućnost pojave bolesti u većem obimu. Drga bitna stvar jeste suzbijanje plamenjača koje nanose velike štete.

Za pocetak evo kolegi w.s.c-u male pomoci oko problema sa paprikom




moje licno misljenje je da je to od sunca.
 
To je bila i moja prva pomisao.Imam dosta takve paprike,ali bolje valjda i to nego da je neka zaraza
Post je spojen: [time]1283282888[/time]
_________________________________________________
Zanimljivo da te probleme imam samo sa ajvarusom,a ne sa siljom i baburom,koje su njiva pored njive
 
Evo sta 'ebe mene i moj kupus. Rak kupusa ili kila, kako je ko zove. Za sad jedino resenje plodored.

slika053.jpg
 
nemora da znaci :sta: mozes tokom proizvodnje rasada da se obrati paznja na higijenu i uslove gde se proizvodi a tokom sadnje obavezno potapanje u rastvor cineba ili previkura pa tek onda sadnja
 
kila kupusa se javlja na kiselom zemljistu,plodored mora biti dugacak4-5-6 godina pa i duze,ostaje aktivna u zemljistu 15-20 godina.resenje je upotreba kreca ,cineb sam radio pomaze ali ne 100%.ne znam na kojoj povrsini radite sadnju kupusa,dosta je dobro proizvodnja rasada kupusa u kontejnerima ,takav rasad je siguran.ako se kupuje rasad treba strogo voditi racuna.
 
vlada015 je napisao(la):
kila kupusa se javlja na kiselom zemljistu,plodored mora biti dugacak4-5-6 godina pa i duze,ostaje aktivna u zemljistu 15-20 godina.resenje je upotreba kreca ,cineb sam radio pomaze ali ne 100%.ne znam na kojoj povrsini radite sadnju kupusa,dosta je dobro proizvodnja rasada kupusa u kontejnerima ,takav rasad je siguran.ako se kupuje rasad treba strogo voditi racuna.
moj prijatelj je imao ove jeseni problem sa kilom kupusa i karfiola, koju količinu kreča po ar-u površine, ovako od oka,imao je oboljenje otpr.40-50%
 
Poštovani forumaši,
Na mladim listovima krastavca koji tek niču u krunici primetio sam da su kao nekrotični, potamneli su do zatvoreno zelene boje i u ruci se lako lome. Zna li neko šta je posredi i kako zaštititi.
Srdačan pozdrav.
 
A evo i za paradajz. Par slika iz plastenika, bašte i nije mi jasno šta je sa donjim lišćem kod paradajza iz bašte.











 
Poštovani forumaši,
zamolio bih Vas da mi odgovorite da li je list paradajza na slici takav, sa žutilom, zbog nedostatka hranljivih materija, magnezijum ili bor, ili ne?
Prihranjujem kemirom 1. Da li da menjam prehranu preko lista?
Unapred zahvalan,
Edi.
 
ja mislim dati hvata plamenjaca ili pegavost kad siga zaštitio?pogledaj moj na otvorenom pa uporedi listove imaš slike u temi paradajz.ovako na oko je dobar samo prati dalje dase nebi širilo bolje sprečiti nego lečiti
 
Poštovani forumaši,
zamolio bih Vas da mi odgovorite da li je list paradajza na slici takav, sa žutilom, zbog nedostatka hranljivih materija, magnezijum ili bor, ili ne?
Prihranjujem kemirom 1. Da li da menjam prehranu preko lista?
Unapred zahvalan,
Edi.

Postovani,
Ja isto imam nesto slicno kao i ti ,na otvornom...Ja sam problem ovog bledo zelenog lista resio prskanjem sa calcijumom...Mislim da se zove Calcinit...proizvodjac "JARA"...neces ga prepoznati za 10 dana...modrozeleni...opet ne znam,probaj na nekoliko biljaka...Nega ne mesaj sa prehranom koja ima fosfora znaci,moze NPK 10-0-24 ili tome slicno (mora da bude srednji broj 0 - nula),a naj sigurnije ti je tretiraj ga posebno-ide 100 gr. na 10 l vode..pakovanje je od 2.kg i cena je oko 185,00 din
Evo slike ,ovo belo je kutija od "Bonda" 100S


S postovanjem
Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Edi nemoj paniciti jer paradajizu donje lisce sluzi za ishranu prve katarke(cvetne grane) kada zavrsi ulogu sama biljka ga odbacuje a u poslednje vreme i mi proizvodjaci ga sami iskidamo a imamo i bolje provetravanje u samim plasteniku...
 
Poslednja izmena:
Poštovani prijatelji forumaši,
pre svega da vam se zahvalim na javljanju.
Skal, prešao sam na ekvejšn (čini mi se da se tako izgovara) pre nedelju dana, prskao Cabrio-top-om do tada. Pogledao sam Vaš paradajz i sve čestitke. Mada ja mislim da je kod mene nedostatak hranljivih materija jer plod magnezijum izvlači iz lista sa trećim spratom, što se i meni poklopilo. U svakom slučaju poslušao sam Vas i oprskao ponovo, sa istim preparatom zbog kraće karence jer je paradajz počeo da rudi.
Dfiskal, sutra ću potražiti preporučeni preparat, ako ne nađem da li može kalcijum Wuxal jer ga imam, prskao sam papriku, i kolika doza.
Topaloviću, znate da sam paničar jer sam zimus brinuo zbog salate. Listove sam okidao do trećeg sprata i napolje i u plasteniku. Nadam se da mi neće sunce spržiti prvi sprat.
Inače je tek sada počeo da crveni paradajz u plasteniku.
Još jednom hvala na savetima koje ću primeniti.
S poštovanjem,
Edi.
 
Dfiskal, sutra ću potražiti preporučeni preparat, ako ne nađem da li može kalcijum Wuxal jer ga imam, prskao sam papriku, i kolika doza.
Edi.

Pa naravno da moze,Ca (kalcijum) je jako bitan mikroelement,koji sprecava pojavu ,trulezi,cadji fleka i ostalih anomalija.Sto se tice Wuxala - kalcijuma nisam ga koristio tako da nema iskustva sa njim,ali je sigurno dobar.Sto se tice ove prehrane CA (kalcijum) koristim je svakih 7-10 dana .Posto je sada faza zrenja prve rodne grane i intezivan rast formiranje 7 rodne grane,u subotu sam prehranio sa NPK 12-12-42 narocito sam ga okupao po "rodnim" zapercima (naima ima 2 rodna zaperka po biljci - 3 biljke u jednu), a posle 24h sam isao sam sa kalcijumom.Kalcijum stavljam svakih 7-10 dana (vec treci put ga tretiram- ici cu do kraja vegetacije).Sto se tice paprike ,i ona se vidi u pozadini ovog paradajza..vitalnost,zametanje i sitni plodovisu vidljivi..Svake 3. veceri ,zaista, rucno dodam po 3-4 litra vode u svaku biljku (iako imam kap po kap),Imam jedan levak koji postavim izmedju kolca i najlona i dodatno ga zalivam..mala muka,ali funcionise..Posto imam svega 125 komada to mi i nije neki veliki posao....citso mali trening...itd

S postovanjem Misa D_fiskal
 
  • Like
Reagovanja: Edi
Slobodo koristite Wuhsal kalcijum.
Nije preporucljivo mesati ga sa ostalim preparatima.
Wuhal kalcijum daje plodovima cvrstocu, sprecava trulez ploda.
Samim tim plod se moze duze cuvati.
 
  • Like
Reagovanja: Edi
Poštovani prijatelji,
sutra ujutro ću oprskati wuxalom, koliko sam razumeo uputstvo treba oko 30-40 ml na 10 lit. Iz Dfiskalove poruke razumeo sam da nema karencu pošto ide prskanje do kraja vegetacije?!
Znači mogu da kombinujem kemiru 1, ovde je povrtari preporučuju, i kalcijum u razmacima od par dana neće pregoreti? Mislim, ne da mešam preparate, već sutra kalcijum pa za 3-4 dana kemira pa tako na svakih 7-10 dana?
A papriku sam oprskao jer joj se uvrće list.
S poštovanjem,
Edi.
 
Iz Dfiskalove poruke razumeo sam da nema karencu pošto ide prskanje do kraja vegetacije?!
.
Postovani Edi,
Preparat koji ja koristim "Jara" - Calcit i ne moze da ima karencu...Radi se o mikro elementina....Posta ovaj peparat u svom nazivu ima Cal-(kalcijum) i nit= (nitrat) sinonim sa amonijak,i nije "cist" Ca (kalcijum)....a to su sve prirodni mikroelement...nemaju "otrovne" primese...Znaci na originalnom pakovanju nema nactranih znakove zastite za onog koji prski i rukuje preparatmima.Zato i pise na pakavonju "Upotrebljavati po potrebi i stanju biljaka.." itd
 
  • Like
Reagovanja: Edi
Nazad
Vrh