Tresač za šljive, višnje i dr.

Kosjerac

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
12 Feb 2010
Poruka
3.917
Lokacija
Kosjerić Srbija
Jesen stiže šljive opadaju crne mi se oči dopadaju.( tako kaže pesma) ali koja šljiva neće da opadne onda postoji ova naprava. Ovo je moj tresač
a ovaj na traktor je kolegin (samo fali sajla i pojas)
 
Odg: Tresač za šljive

Pa to nije problem napraviti bar moji ljudi gotovo sve za sat vremena i pocimlje rad ja to imam vec 20godina.
 
Odg: Tresač za šljive

Care,
ja ne pitah dal je muka ili nije muka napraviti, no da covek opise od cega ga je napravio..., neko nema slifa za tu gvozdjuriju pa kad mu malo objasnis od cega moze da napravi, pomognes mu dosta ::namigivanje::
 
Odg: Tresač za šljive

francuz je napisao(la):
od cega si ga napravio...
od gvožđa brate :haha: šalim se.
prosto je napraviti, varilački poslovi, strugarska obrada, sajla i pojas napravljen od protkane gume da neguli koru sa stabla. Donji deo nailazi na izlazno vreteno i pričvršćuje se sa ona 4 šafa a gornji deo ide na onaj lomljivi klin (pričam za fergulu) na tresaću ima koturača preko koje ide sajla i može se zakretati levo desno u zavisnosti od položaja traktora prema stablu, znači stavi se guma oko stabla na visini oko 1,5 m nategne se stablo, uključi vreteno i 3-4 sek šliva otrešena.
 
Odg: Tresač za šljive

Ma to ti je previse komplicirano brate mili diferencijel od lade ili pezejca uzmes jednu stranu zablokiras na dobosu,na drugu stranu metnes lezaj od kapije klizne i kroz njega seraf oko te koloture-lezaja metnes sajlu i uhvatis sa "u"klobnom i stegnes.Sajlu od 10-15m i na vrh nje kuku i 50cm umotas sa starim kaputom i sto vislje za granu vezes.To sve namontiras na staru drljacu i navaris kardan na diferencijal.Kad treses samo sto vislje zapnes kuku nategnes sljivu-naspanas ublokiras traktor ukljucis kardan i sto jaci gas i eto sljiva dolje za 5 sekundi ispod metnes najlon ili ceradu to sve strpas u probirac i ispad kadu staru (tus kadu) i ciste sljive u dzakove,gajbe,prikolicu trpas.Oko svake sljive 5 minuta posla.Iz prebiraca grane bacis i lisce i tijeraj.Eto posla za naseg Savorisa.
 
Odg: Tresač za šljive

ama ljudi ja imam drugi problem , meni šljive same opadaju

koji će mi vrag tresač :haha: kada sve saamo opadne prije vremena ::jako_besan::

šalu na stranu od ova dva sistema sa prveih slika ja ne bih tražio ni bolje ni jednostavnije , nema kud jednostavnije ako radi radnju
pogotovo prva slika mi se dopada jer je prejebeno jednostavno
 
Odg: Tresač za šljive

To mi komplikovano diferencijal , stara drljača, kuke , karakuke, stari kaputi i ostalo ovako je lakše zakačim kad počne sezona i kad završim skinem a za tresač kačim auto prikolicu i u nju stavim 25 džakova sa šljivama. Sutra slikam kako to izgleda praktično.
 
Odg: Tresač za šljive

Ma prosto sve kao pasulj moj otac je napravio nosace za tresac davnih dana ali moze i na drljacu pa kad se drlja odmah pritisne.Kakvo jos placanje tokara i zaj....cija oko toga.Ma prosto je poslikam i pokazem vam.Ponavljam diferencial od pezejca i obicno imamo svi slomljenih zglobova pa kardan nedje skuplja prasinu navaris na izvod iz diferenciala"doneklen ucentriras" skopcas na traktor i eto tresaca.Pa ja sam ih bar 20 napravio ljudima.A prebiraca isto tako.Sest ljudi crna vraga potresu i natrpaju u dzakove danas.Jedan kaci sajlu drugi spana traktorom ova dvojica najlone skupljaju i ostala dvojica u prebirace i u dzakove.Onda nazimu polako vesela masina i pijesma se ori. :ppozdrav:
 
Odg: Tresač za šljive

@kosjerac , super sprava
nego zanima me koliko u prosjeku opadne šljive u procentima sa stabla ?

znam da zavisi od mnogo faktora ali onako od oka ::namigivanje::
 
Odg: Tresač za šljive

Savo taj tren kad si zakacio za sljivu,napeo i nabio gas za 5-6 sakundi nijedna neostadne na stablu,ako treba napola zelenu strese ali moras paziti da sljivu neprekines ili izvalis iz zemlje jer je vrlo moguce.Pricam iz iskustva. :zli:
 
Odg: Tresač za šljive

Ako je šljiva normalno rodila onda ostane oko 10-15 šljiva tako da nemaš potrebe ići sa motkom i to ponovo tresti, e ako se šljiva prerodila ili ima slomljenih grana onda na tim slomljenim granama šljive slabo spadaju jer se grana njiše tamo-vamo i slab efekat od tresača i zavisi još od zrelosti šlive što zrelija sve lakše opada ali sve u svemu dobra stvar jer nemoraš ručno tresti a i brže ide.
 
Nazad
Vrh