Tresač za šljive, višnje i dr.

.



Нешко који су проблеми били у раду? Је ли може нека фотографија и подаци о том тресачу, интересује ме таква машина.
 
Poslednja izmena:
Nešto tema zamrela ? ​Kako da se napravi sličan tresač u kućnoj radinosti ? Otrząsarka do owoców pestkowych typ ORZO-3 producent SFAMASZ . Ja sam probao sa jednim proizvođačem na našem tržištu i dobio ponudu od 5 400 eura sa PDV-om .Mislim da je to mnogo i poseduje li neko skice samog ekscentra sa detaljima kao na ovom tresaču ? Javite se Prokupčani ima kod vas uspelih proizvoda . Pozdrav
 
@sremac pa ovo je klasičan tresač preko sajle. Svi ga prave ovako slično direktno preko kardana. jedino bi možda ovaj deo koji ide na lomljivi klin trebao biti fiksni a ne da se vrti tamo vamo i da ima lufta na ovom srafu u sredini. u principu lako se pravi ko ima nekog raspoloženog strugara da mu odradi ovaj ekscentar sa čaurom za kardan i kućište ovo okolo. Neće svako sa ovim da ze zeza. Inače može da se napravi i za manje para

@boro dosta njih je iskopiralo ove sisteme vibro ruke ali naravno da ti niko neće dati nacrte. Ja sam video kako izgleda unutra sistem ali da ga napravim naravno niti znam niti imam čime. Sistem ima dve osovine sa kontra tegovima koji su spregnuti zupčanicima jedan sa drugim. Bitno je da su pravilno uzubljeni da bi treslo napred nazad a ne levo desno ili u svim pravcima. Znači u jednom trenutku su oba tega napred, onda prvi je levo drugi desno(poništavaju svoje težine ), pa su onda oba nazad i na kraju prvi desno drugi levo. Hidro motor preko remenice i kaiševa goni jednu osovinu. E sad koji su protoci pumpe i motora to pojma nemam. a verujem da su i mnogi od njih pokušavali par puta dok nisu pogodili mere. Pogledaj po youtubu pa se raspitaj možda bi neko od njih hteo da ti napravi samo tu ruku ako ti samo to treba. Recimo Jelenić Kuršumlija ili Žula Blace.
Mada mislim da bez ostale mašinerije za skupljanje plodova ne isplati se samo ruka. Postoje i jeftinije metode otresanja
 
Kolega Pešut, znaš li koja je cena tresača koje radi ŽULA iz Blaca.
https://www.youtube.com/watch?v=LygXJhZPnXQ
Čini mi se da je ovaj sistem najbolji ( interesuje me za šljive) i d aima dosta prednosti u odnosu na one sa kišobranom i rukom koja hvata nisko tj. ispod kišobrana. Uz ogradu da je sa ovim potrebno malo više vremena ali se može i lakše prilagoditi različitim terenima, različitim visinama grana, širinama krošnje i sl. I što je najvažnije trešenje se obavlja u gornjoj zoni stabla.
https://www.youtube.com/watch?v=5H5JCYQccpk
Ovo ja takođe neki pokušaj, gde su ljudi napravili traku na neki elektromotor a tresu ručno tj. mogao bi da trese neko sa ručnim tresačem sa strane. Mada bih ja ovde postavio treku uzdužno i namestio duvač.
 
@ ZICA pa meni koliko se čini ovo sa trakom i ima neki vetar ispod ove trake oduvava lišće. Samo treba usavršiti i trešenje. A i dosta je visoko ovo je neupotrebljivo za višnje.
Taj Žulin sam letos gledao u berbi. Znao sam i cenu ali sam zaboravio. Ima ga čovek negde oko Aleksinca. Mislim da je selo Vrelo. Dolazio da bere kod nas u selu. Radi lepo ali predugačka mašina. LJudi sekli prvi red da bi mogli ući u višnje njime iako skreće i na točkovima pozadi. Inače radi lepo samo nisu imali dobru ekipu, razvlačili se i mrljavili baš im se nije radilo.
Taj Simićev valjda je oko 13-14000, kupio jedan drugar ali nisam još video jer je i njemu obećao do berbe

MIslim da će od ove godine biti u prodaji i ovakav vučeni samo nije jeftin u rangu je sa cenom sa elektronikom. Već sam postavljao klipove ovog majstora iz susednog sela. Ima par komada i ekipe i bere po celom kraju uspešno već par godina

A ko hoće sam da se igra i ima volje ovo je čini mi se najprostije "zbudzen" u kućnoj radinosti a najbolje radi od svih home made koje sam video
 
Molio bi pomoć kolega koji imaju Elektronik tresač da mi poslikaju ove stvari dok ga još nisu arhivirali.
1. Hidromotor pokretanja trake
2. Ventile-komande na tresaču gdje se kače sajle
3. Kačenje i hidrocilindre koji zatvaraju grane-ceradu.
 
A ti si baš siguran da si siguran?

Malo si ti tresača viđao očigledno, a na tvoju nesreću jedan od tog malog broja je bio loš pa se desilo to što se desilo.

Nema veze koliki je taj ekscentar jer nije on taj koji određuje amplitudu vibracije stabla, on služi samo da kružno kretanje kardana pretvori u pravolinijsko, oscilatorno kretanje poluge. Isto kao i u motoru.

Dalje se reguliše amplituda i nema šanse da izvod kardanapukne, jer ono ne trpi skoro ništa, pošto se zmeđu njega i ekscntra istavlja kardan.

ajd evo ti par sličica toga pa razmišljaj.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ironman zdravo. Ovih dana poceo sam da pravim svoj tresac. Ekscentar sam postavio sto krace na vratilo traktora. Kad pocnem sa tresanjem sajla mi se olabavi. Pricina je to sto se traktor pomera nazad i sajla se olabavi. Zamolio bih te ako mozes da mi posaljes slike od tresaca sto imas. Hvala, pozdrav.

picture085dw.jpg
 
Opisao sam već gore u postu na kom principu radi vibro ruka. Pogon hidraulički sa dva kontra tega. Pročitaj par postova iznad
 
Neznam na koji konkretno model misliš sa "čvrstom" rukom?
Ako planiraš da praviš nešto najlakše je odraditi ekscentar 2 do 4 cm po mogućstvu sa štelovanjem hoda. Nema potrebe za oprugama već jednostavno na ekscentru imaš kretanje u oba smera i tako imaš najbolje otresanje ukoliko napraviš i dobru šapu za stezanje bilo hidrauličnu ili pneumatsku
Najlakše ti je da napraviš na principu radilice sa ležajevima samo sa kraćim hodom.
Ja imam ekscentar u obliku točka koji na sebi ima rupe sa navojima i na njima biram hod. Imam slike na poslu ali sad sam na odmoru
 
pa recimo .zule iz blaca je pravio po uzoru na poljsku maju taj mi se svidja mislim da bi mogao da ga napravim

- - - - - - - - - -

sta bi islo oko ekscentra da li klipnjaca od radilice i da ima klizni lezaj onda bi trebalo da se kupa u ulje
 
Žula pravi sa vibro rukom i radi na principu kontra tegova kao što sam gore opisao. Uopšteno sada svi koriste taj princip jer dobar strugar može da ga napravi lako a i ne prenosi vibracije na mašinu.
Poslaću ti slike mog ekscentra. Ništa komplikovano zbudženo od otpada iz dvorišta a otreslo je ko zna koliko ovih 6-7 godina. Evo baš ovih dana je uspešno završeno i trešenje šljiva
Ništa se ne kupa u ulju. Zamisli okrugli komad metala koji je pričvršćen za osovinu koja se okreće. Na recimo 1 cm od sredine ima rupu sa navojem(kod mene je m14 i koristim imbus šraf). Kad se osovina vrti i ta rupa ima hod od 2cm. Imam polugu koja na oba kraja ima kućišta sa ležajevima. jedan kraj poluge se kači na taj ekscentar jednostavno šraf kroz ležaj stegne u ekscentar a drugi kraj poluge se kači na kliznu šinu koja pretvara kružno kretanje ekscentra u linijsko.
Ma neznam lepo da ti objasnim spava mi se. Strpi se neki dan poslaću ti slike mada mislim da sam ja to već postavljao vidi malo unazad ima slika sigurno
 
jasno mi je to sto si napisao ali ja vidim da osovina ekscentra ima lezajeve na oba kraja onda tvoj sistem rupe u osovinu nemoze. jedino napraviti breg kao nakombajnu sto pokrece ladju. jedino debljina osovine koja bi bila dovoljna. da li 30mm ili deblja
 
Ne mora da ima ležajeve na oba kraja. Moj ekscentar je prišrafljen za flanšu diferencijala tamo gde se nekada šrafio kardan koji je okretao diferencijal.
Znači sa jedne strane se šrafi za neku osovinu a sa druge strane se buše ekscentrične rupe(zavisi koliki se hod želi) sa navojima i u njih se šrafi kućište sa lagerom koje dalje prenosi kretanje na neku ruku za stezanje stabla. Ma prost sistem nego ja loše objašnjavam a ti slabo kapiraš

Setio sam se najbolje pogledaj kako izgleda sistem ekscentra na starim kosama za košenje tamo gde je ona drvena cigančica ili kako je ko zove. To je taj sistem prekopiran kod mene samo sa kraćim hodom

Kod mene je na ekscentru sraf inbus m 14 i to trese šljive stare preko 20 godina samo svake godine zamenim šraf i imam ih i rezervi mada ni jedan nidam polomio do sad. E osovina na doferencijalu na ladi je bila čini mi se 18mm nju sam lomio a sada na mercedesovom diferencijalu je 24 ili 26 i sa njime nema problema
 
Poštovane kolege ja bih kupio tresać za šljive i orahe
Dali neko od vas ima na prodaju ili ima volju da mi napravi jedan
Unapred zahvaljujem
Veliki pozdrav
 
Nazad
Vrh