Silosi i sušare

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
Da li neko ima postavljene silose?
Da li su kupljeni gotovi, ili sopstvene konstrukcije i izrade.

U Kovačici i Padini ljudi oblože koševe sa nekom folijom i unutra sipaju rinfuz kukuruz.
Naravno, za takav način skladištenja zrno ne sme imati više od 17% vlage, tako da seju kukuruz do FAO 400.

Takođe, da li neko ima neku vrstu sušare za žitarice? :sta:
 
U Padini imam jednog drugara koji se bavi trgovinom.
On daje zemlju u zakup nekom čoveku koji je tako preradio svoje čardake.
Spremam se da odem kod njega da vidim kako to izgleda, ali tek nakon setve...
Radi se o foliji koja propušta vlagu samo u jednom smeru...

Kada budem video kako to izgleda napraviću nekoliko slikica... :D
 
Sutra stiže šaržna sušara za kukuruz. Dugo je čekam. Postaviću slike.
 
Mladene, folija koju sam spominjao može da se kupi na svakoj bolje opremljenoj građari.
Proizvod je iz Češke. To je folija koja se postavlja ispod krovnog pokrivača tegola.
Ima folija bez i sa ojačanjem od mreže. Cena je od 0,4 do 1,15 eura po kvadratu.

Prošle nedelje mi je stigla šaržna sušara. Suši u jednoj šarži negde oko 7,5 tona.
Kukuruz sa vlagom od 24% je sušila 4 sata + 1 sat hlađenje.
Kukuruz sa vlagom od 19% je sušila 3 sata + 1 sat hlađenje.
Kukuruz sa vlagom od 17,4% je sušila 2 sata + 1 sat hlađenje.
Najbolja stvar je energent za sušenje. Koristim sojinu slamu. Ubacujem u peć po jednu balu svakih 7 do 10 minuta. Proračunao sam da mi na sušenju 3 vagona kukuruza ostaje 5 tona viška, koji bi mi po obračunu za sušenje uzeli u nekoj velikoj sušari.
Dodatna je zarada što mi je cena kukuruza kroz koncentrat 13 do 14 din, tj. oko 0,15 do 0,17 evra.

Kamera na mobilu mi nešto ne funkcioniše najbolje, pa ću slike napraviti foto aparatom.
 
ajde poslikaj tu sušaru baš me zanima kako radi, tko ju prizvodi,i koliko košta :sta:
 
Premestio sam ovu temu ovamo jer mislim da je primerenije, da se ne bi stvarala gužva na forumu :cao:
 
Izvinjavam se na kašnjenju sa slikama.
Sutra sam odlučio da odmaram, pa ću slikati sušaru.
 
Daklem, evo sada ispunjavam obećanje od juče.
Postavljam slike sušare koju sam nedavno instalirao. Sušara je šaržnog tipa, kapaciteta jedne zmajevke u šarži.

Sušara:



Sušara komplet:



Sama peć na slamu sa turbinom radi ubrzanog sagorevanja. Bala slame sagori komplet za 5-8 minuta:



Unutrašnjost peći sat nakon prestanka loženja:




Unutar sušare:






Utovar u sušaru ide preko spirale koju stavim ispod prikolice, otvorim šiber na dnu, malo nakipujem sanduk, zatim malo lopatam...


...ali ću sistem punjenja dogodine promeniti, nadam se, jer ovako ide dosta sporo.

Pražnjenje u prikolicu...


Drugaru je trebalo četiri tone osušiti, pa sam danas ipak radio nešto...

Ima ona pesma od Bore Čorbe "... komšije će da me biju zbog preglasnog rokenrola..."
Ne znam dal' ja neću imati problema zbog ovoga:



Sve u svemu zadovoljan sam kako radi sušara.

Laku noć...
 
Branko, svaka čast na slikama i samoj sušari. Imam nekoliko pitanja čisto iz radoznalosti da saznam šta je šta i kako to radi, pa ako te mrzi da pišeš o tome - nikakav problem nije.

Prvo, kako to uopšte radi? Gledam slike i pokušavam da skontam kako ide ceo proces. Pretpostavljam da se kukuruz prvo napuni u spoljašnji deo cilindra. Onda se pali vatra a kukuruz se sa dna spoljašnjeg cilindra spiralom podiže na vrh kroz unutrašnji cilindar i pušta da pada nazad u spoljašnji cilindar dok kroz unutrašnji cilindar ide vruć vazduh koji onda prolazi u spoljašnji i suši ovaj kukuruz dok pada sa vrha. I to tako kruži dok se kukuruz ne osuši. Ako nije ovako, molim te da objasniš to nama koji ovo prvi put vidimo i o tome nemamo pojma.

Kako ide pražnjenje sušare, da li i tu ima kakva spirala - sa slika se ne vidi?

Kako se kontroliše temperatura vrućeg vazduha kojim se suši zrno, da li može da se ošteti zrno ako je ta temperatura previsoka?

Da li postoji kakva automatizacija ili ručno proveravaš kolika je vlaga kukuruza tj. kad je gotovo sušenje?

A odžak je pljunuti ko kod Topalovića. :osmeh:
 
Proces sušenja si u potpunosti shvatio. To ne treba dodatno da objašnjavam.

Pražnjenje sušare ide kroz cev koja vodi iz središnje spirale:



Spolja gledano...


Samo nateram prikolicu ispod, i sušara bude prazna za 15 do 20 min.

Kontrola temperature vazduha kojim se suši treba da se vrši termometrom koji bi trebalo da se nalazi na cevi koja vodi topao vazuh, pa se srazmerno tome određuje tempo loženja.
Zrno se ne može oštetiti temperaturom, jer se tu ne postižu enormne temerature.

Vlagu proveravam ručnim merenjem.

Odžak je visine 7 metara.
Kod topalovića su ostali samo dugmići, ali ovde ni to ne ostaje jer više nema metalnih dugmića.
 
branko cestitam na prinovi i nek te dobro sluzi.
prava stvar nema sta ,e sad i jedno pitanje mozel se jos sta lozit osim slame,naprimer drva ugalj itd i kolko imas elektro motora na susari i trosil puno struje.
sad ti samo jos fali koji silos :D :ppozdrav:
 
Hvala svima. :osmeh:

Može se ložiti slama pšenična, sojina, kukuruzovina balirana, drva, čokanji... :D
Ukratko svi poljoprivredni energenti, a koje ovde većina spaljuje na polju. ::lose::

Ima tri motora:
1. Motor koji pokreće spiralu unutar sušare. Snaga mu je 3 KW.
2. Motor koji pogoni turbinu za vazduh. Snaga mu je 4KW.
3. Motor za prihvat kukuruza iz prikolice. Snaga mu je 1,5KW.

Dakle ukupna maksimalna potrošnja je 8,5KW, međutim svi motori istovremeno rade samo dok se sušara puni. Tokom sušenja samo prva dva, a prilikom pražnjenja samo prvi motor.

Što se tiče silosa, to ću morati da rešim do iduće sezone. Sada sam radio po sistemu napunim prikolice na njivi danas a sutra sušim. Planiram da napravim nešto kao silose za prihvat sirovog kukuruza, jer mi je to najveće ograničenje.

Da Čugi zadnja tura će i ostati u sušari, jer sam ujaku zauzeo garažu za mali traktor, pa je sada pod hitno moram isprazniti, tj. napuniti silos.

Inače, zbog načina sušenja, proces traje duže nego kod protočne sušare. To je loša osobina, ali prednost je u tome što oštećenja zrna skoro i nema, jer se ne koristi visoka temperatura. Kukuruz se prilikom sušenja zanimljivo ponaša. Vlaga pada ujednačenom brzinom sve do 16%. Tu onda stane, i stoji, i stoji...
I onda odjednom ubrzano opada. Pričao sam sa proizvođačem sušare i on kaže da je 16% vlage kritična tačka kada vlaga počinje da izlazi iz srca zrna, pa to kao malo duže traje. On kaže da se u protočnim sušarama taj deo (klica) ne osuši, pa vlaga kasnije sama izlazi prema površini zrna, što se manifestuje kao "kukuruz je povratio vlagu"... Dal' je to sve tačno, ili ne, ne znam... Znam samo da sam zadovoljan sa funkcijom sušare.

:ppozdrav:
 
Svaka cast pametna potrosen novac na stavku koja ce morati da imaju svi koji ne zele da ih deru privatni silosi !!
 
Veruj mi da je to bio glavni razlog ove investicije.
Od zadnjih pet godina četiri su moje a jedna lokalne sušare.
Još je to i dobro kako ove godine deru...
 
Sve je to dobro,ali imas li ti komsiju,i ako ga imas kakav si sa njim.Ja imam komsiju sa susarom i zavrsio sam sa njim,puno dvoriste pleve,u svim prostorijama,u prozorima,u autu,ne moze se prozor otvoriti i tako dva meseca.
 
Da i onda ti kažu , ako hoćeš ti ga tuži mi tu nemožemo ništa ! :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh