Passiflora sp

Djukic

Član
Učlanjen(a)
8 Mar 2010
Poruka
38
Passiflore su lijane iz tropskog i subtropskog dela centralne i južne Amerike. Vole sunčane položaje i moramo im obezbediti potporu. Razmnožavaju se reznicama, izdancima ili semenom. Neke Pasiflore mogu da prezime u našim krajevima u bašti (P. caerulea, P. incarnata), dok većina vrsta ne podnosi mrazeve i prezimljavaju u svetlim prostorijama gde temperatura ne ide u minus.

23082010035-1.jpg

Passiflora quadrangularis
23082010074-1.jpg

Passiflora incarnata
23082010008-1.jpg

05072010329-1.jpg

Passiflora incense
05072010369-1.jpg

Passiflora amethist
18062010064-1.jpg

Passiflora victoria
18062010032-1.jpg

Passiflora caerulea
18062010036-1.jpg

Passiflora allardii

Imam još i P. edulis, P. ligularis, P. morifoliu, P. vitifoliu, P. coriaceu, ali mi još nisu cvetale
 
Da, primetio sam da se ove biljke dosta traže i da ide dobro trgovina sa njima. Mada nisam znao da ih ima toliko različitih sorti.
 
Ima ih preko 600 vrsta, brzo rastu i dobro se razmnožavaju reznicama. Veoma su zahvalne biljke sa neobičnim cvetovima, zbog čega su i veoma tražene. Cvet im traje jedan dan, ali na biljci se formira mnogo grana sa mnoštvom pupoljaka tako da skoro svakoga dana ima otvoreno po nekoliko cvetova.
 
Imaju forumu kao Klematisi, mada se i značajno razlikuju. Sad za Klematise znam da je cena sadnice 750 dinara. Kako ide gajenje Passiflore, da li se od nje lako mogu dobiti sadnice ?
 
@ valjevka

Privatna pitanja idu na privatne poruke. Vidim da i sama imaš forum, pa verovatno znaš da offtopic nije poželjan.
 
Ne prodajem sadnice, gajim ih iz hobija, a lako se razmnožavaju iz reznica. Passiflore cvetaju na mladim granama, tako da se u proleće pre početka novog, intenzivnog porasta pasiflore orezuju, a orezane grane mogu poslužiti za ožiljavanje. Za jednu sezonu narastu i po nekoliko metara, neke sam obmotavao oko žice, a neke sam pustio da slobodno padaju sa sprata. Biljke dobijene iz semena, zavisno od vrste cvetaju druge, treće ili četvrte godine, dok ožiljene reznice cvetaju iste godine.
 
Jel moguće da postoji ova tema, ja otvorio novu...možda nisam kucao dva S u paSSiflora :)
Aj da pitam i ovde...

Zdravo svima, ovo mi je prva tema o cveću, inače sam aktivan u delu o voćarstvu, ne znam da li je pasiflora baštensko ili saksijsko pošto sam ga na moru video u baštama a kući sam posadio u saksiju jer možda zimi mora da se unosi :)

Imam par pitanja.

1. pojavile mi se na listu neke pege šta li, znate li šta to može biti, u zemlju smo sipali NPK tečno đubrivo formulacije čini mi se 7-9-10, predviđeno je baš za cveće, sad ćemo i preko lista, ovako izgledaju bolesni listovi, pri korenu i pri vrhu, u sredini su zdravi.




2. da li ih oprašuju naši insekti pošto sam isto na moru video nekog bumbara koji ide samo na njih i nigde više nisam video tog bumbara niti sam ga ikad u životu video, a nisam primetio druge insekte da lete oko nje?

Koga zanima, to je pasiflora sa ovakvim cvetom sa slike, video sam ove godine da ima i plodove, čak sam jedan probao, ukus je nešto između smokve i nara, žao mi je što sa mora nisam poneo par plodova jer su puni semenki, ovde sam kupio semenke i od pune kesice se primilo samo 4 komada.


 
Nazad
Vrh