Zasićenost tržišta i mogućnost plasmana

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
Zanima me kakva su mišljenja forumaša i proizvođača gljiva o zasićenosti domaćeg tržišta šampinjona, bukovače i shiitake. Siguran sam da se kod nas najviše proizvode šampinjoni ali i potražnja za njima je najveća, a kako u pogledu ove druge 2 vrste, mogući plasman? Takođe, ukoliko neko ima nešto da kaže o mogućnostima izvoza, samo napred.
 
Pa što se tiče izvoza, može se reći da tu ima prostora, naravno ako se roba proizvodi po određenim standardima. Malo mi je čudno da se raspituješ o mogućnostima izvoza baš za tri vrste gljiva, sigurno si među većim proizvođačima u Srbiji.

Da se primetiti da je ponuda gljiva iz domaće proizvodnje nedovoljna, pošto se uvozi preko mere. Ja u Apatinu sveže šampinjone mogu da kupim, ali samo povremeno. Bukovače i shiitake stižu kod nas samo sasušene. Mada se bukovače povremeno pojave smrznute, ali to se dešava jako retko.
 
Admine brate, ja još nisam proizvođač ali imam vrlo ozbiljnu nameru da krenem što pre a svi proizvođači upozoravaju da se prvo proveri mogućnost plasmana pa tek onda krene, zato i pitam, šta je najbolje odabrati.

Imam utisak da se nešto čudno dešava, s jedne strane kao da je ekspanzija proizvodnje sve 3 vrste uzela maha a s druge strane nema gljiva na pijacama?! :sta: Da li rade samo za izvoz, a opet puno se uvozi ili im se ne isplati transport, recimo do tvog kraja, a opet transport u izvozu je još duži itd.? Nije mi jasno šta se tu dešava.
 
ma sta god da se desava desava se nesto cudno jer ja kad god sam imao siitake niko nije hteo da je kupi i propadala je a kada nemam onda svi traze a kada traze to je par kila kao ne mogu da prodaju i najvaznije najbolja cena bi bila kada bih im dao za dzabe gljive a oni da je prodaju za par hiljada u prevodu nece je uzmu za 400 kinti mngo im je a prodaju je po 800 ili900 kinti i mala im je zarada sta da kazem osim grrrrrrrrrrrrr
 
Meni to miriše kao da uvoznici i ova zla od dilera :zli: vredno rade na zlostavljanju proizvođača, i što je najgore to se svuda dešava, samo je pitanje dokle tako!?!

Da li unapred ugovoreni plasman ili izvoz ako ima mogućnosti, ne znam kako se može drugačije.
 
koliko ja znam za sada nema ozbiljnije proizvodnje sitake u toj meri da postoji kolicina dovoljna za izvoz i mislim da niko do sada nije izvozio pecurke barem siitake i nema organizovanog plasmana
 
Oko proizvodnje gljive u letnjim mesecima je uvek ljagma, razlog kao prvo visoka temperatura a i smanjena potraznja na trzistu. Leti se uvek prepolovi proizvodnja gliva. sada se tek pocinju puniti objekti sa punim kapacitetom jer se mnogi oslanjaju na klimatske uslove kada netreba vestacki hladiti jer ode zarada na struu koju potose klime za hladenje. Mnogi cak preko leta i ne ubacuju kompost u objekte gde nema klime. Jos se jedino moze raditi u podrumima i to sa smanjenim kapacitetima pa zato i nema gljiva na trzistu ili samo povremeno. Treci uzrok je taj sto je gljiva jako osetljiva i kada se iznese na pijacu ili u rinfuzui ili u pakovanjima brzo dobijaju boju cokolade i dosta lose izgledaju i nema ni kupaca na takvu robu. Isto je za sve gljive tako da se veca ponuda ocekuje negde krajem septembra pa sve do pocetka maja. Uvoz gotovih gljiva ne funkcionise isto kao ni izvoz. Transtort u hladnjacama toliko podize cenu da se ne isplati.
 
Ponesto znam o projizvodnji sampinjona ali sa bukovacom i chitakama nisam eksperimentisao. Ali sam kontaktirao i sa njima i znam da je leto smrt za pecurke ko ne moze da obezbedi zeljene temperature u gljivarniku. Za shitake nadi clana genoderma on je upuceniji u uzgoj.
 
Kazem da se ne ispati zbog hladnjace jer ako oberes i imas neku kolicinu koju ne mozes taj dan prodati ili mislis transportovati na neku dljnu pijacu moras imati hladnjacu a to su ti dodatni troskovi. Na ovim vrucinama pecurke odmah posle branja idu u hladnjacu na 2 stepena ili na piacu, jer ako nemas hladnjacu i imas robe koju nemozes prodati isti dan te ce pecurke biti samo za kuvanje i to je gubitak.

A ako ponudis prekupcima dace ti toliko malo da se nemozes pokriti u troskovima , znaci radis u minus i ond se zna sta te sleduje.

Ako te intereuju pecurke i njihovo gajenje procitaj celu temu o uzgoju pecuraka pa sto ti nije jasno slobodno pitaj. Jer proizvoditi pecurke i nije tako jednostavno kao sto neki misle.
 
futurefarming@

Zdravo

na zapadu se kaze sa pecurke kao sto su sampinjoni da se ne isplati voziti vise od 200 km.
U okolini velikih gradova ima dosta proizvodjaca sampinjona ( na zapadu )
Iz Srbije na trzistu Nemacke ima samo Lisicarke , koliko sam ja ovde video dolaze iz Prokuplja i okoline.
 
futurefarming je napisao(la):
Verujem da je tako, meni se čini da bi onda proizvodnja nekog gotovog proizvoda na bazi pečuraka kao sirovine bila bolja ideja.

Sada tek vidim da si iz Zemuna , Beograd je ogromno trziste nebi trebalo biti tesko naci kupce :)
 
Pravo da ti kažem prijatelju, nisam mislio da krećem sa radom ovde u mom kraju, planiram ja to na veliko i svašta nešto ali otom-potom, ima dosta posla u pripremi a i učenja nikad kraja pa onda može da se krene.
 
[/quote]

Beograd je ogromno trziste nebi trebalo biti tesko naci kupce :)
[/quote]

ma jeste tako ali cim izadjes da nudis ili te gledaju bledo ili te ubijaju sa cenom bijo i probao :zli:
 
Nazad
Vrh