Stočni grašak

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Intersuje me tvoje iskustvo sa stočnim graškom.
Jednom sam ga sejao za zrno zajedno sa 15% ječma, ili zobi, više se i ne sećam tačno.
Nisam baš bio preterano oduševljen prinosom.

Ove godine sam ga posejao samog, sorta Junior, isto za zrno. Čovek koji to radi kaže da polegne, ali ako se na kombajn ugrade podizači nema problema prilikom žetve...

Šta misliš o tome?
 
Nekakvih pretjeranih iskustava nemam. Posijao sam jesenos stocni grasak u smjesi za jecmom. 2 hektara, nesto malo vise. Sve cemo to kositi i silirati u silos, jer nam je potrebna volumiozna krma za prehranu krava. Prinosi mogu biti izmedju 40 i 60 tona po hektaru zelene mase. Jedan mi je tip rekao da je on imao 50 rolo bala na hektar.
On sije i za kombajniranje suhog zrna i kaze da treba samo gusto posijati i onda ne polegne toliko ko dok je rijedak.
I sam razmisljam da posijem nesto za zrno, ali nista od toga ove godine, jer je plan i sjeme napravljeno jos pred koji mjesec, tako da nemam zemlje dovoljno.
Ovaj jesenski sto sam ga sijao zove se Osjecki zeleni i namijenjen je za ishranu u zelenom stanju, a moze i za zrno. Inace krave daju vise mlijeka s vise masnoce i bjelancevina, tako da u praksi i ne trebaju kojekakve smjese i koncentrati.
 
Sad sam se setio da sam jedne godine sejao jesenji grašak sa ječmom, i da je rod zrna bio mnogo manji nego proletnjeg graška.

Pošto se ne bavim stočarstvom, ali planiram jer me kum nagovara, pokušavam da prikupljam informacije o stočarstvu; pre svega o načinu pripreme hrane.
 
branko je napisao(la):
Sad sam se setio da sam jedne godine sejao jesenji grašak sa ječmom, i da je rod zrna bio mnogo manji nego proletnjeg graška.

Pošto se ne bavim stočarstvom, ali planiram jer me kum nagovara, pokušavam da prikupljam informacije o stočarstvu; pre svega o načinu pripreme hrane.
Sto se tice pripreme stocne hrane, samo cim vise siliranja. Bilo da je rijec o kukuruzu, lucerni, stocnom grasku ili necemu drugom. Bitna je kolicina krmiva koju ces pripremiti za svoje krave, jer one koje hranis sa sijenom, nece bas biti odusevljene tom prehranom :sta:
 
Dakle, ako dobro razumem, celokupna hrana namenjena kravama treba da bude silirana.
Koja silaža ima je najbolja za ovu svrhu?
Da li to znači da treba potpuno izbaciti seno i koncentrat iz ishrane krava?
Trenutno je stočna hrana namenjena bilo kojoj kategoriji životinja izuzetno skupa.
Kakavo je nabolje rešenje za skladištenje silaže?
Ako imaš neke fotografije pošalji...

I konačno, da li se ovo sve odnosi i na tov junadi?
 
Pa ovako: Kukuruzna silaza kod mene je nezaobilazni dio obroka i ona sacinjava nekih 50 % obroka.
Slijedi silirana zob s graskom i ona je 35 % obroka. Ostatak je sijeno lucerne i nesto malo kukuruzno i jecmeno brasno pomijesano sa camisanom.
Cilj mi je uravnoteziti kukuruzna silaza-stocni grasak s zitaricama u omjeru 45-45, a ostalo sijeno lucerne i nesto malo koncentrirana hrana. U svakom slucaju bi svaku vrstu silaze trebalo imati na raspolaganju cijelu godinu i zbog toga je pozeljno koristiti inokulante kod siliranja.
Druga alternativa silazi je sjenaza u rolo balama, ali meni je to preskupo i siliranje mi izgleda kvalitetnije. Krave radije jedu hranu iz silosa.
Za silos je bitno da je na ocjeditom terenu, dakle da se ne moze voda nacijediti u njega. Moze biti jednostavno na zemlji, tako mi radimo. Kad zavrsimo pokrijemo folijom i pokrijemo pijeskom.
Nema neke filozofije. Probat cu staviti par slika graska i jecma u polju, ako uspijem. Moram samo poslikati prije. :osmeh:
 
Evo, ovo su slike slikane prije dvadeset dana otprilike. Kad budem opet u polju, slikat cu opet, ako ponesem mobitel :osmeh:
slika104jj9.jpg
slika097sd3.jpg
 
Hvala na slikama.

Prekjuče sam bio da pogledam kako izgleda moj grašak, kad ono na nekoliko mesta pojeden u krug.
U ponedeljak moram hitno otići ponovo, jer miševi i hrčkovi prave štetu.
Hrčkove ću častiti sa cinkfosfidom a miševima sam sprmio pšenicu miksovanu sa nekim otrovom.
Inače skoro zatvara redove, i visine je negde oko 10cm.
Kada završim sa miševima i hrčkovima oprskaću ga sa Pulsarom i nekom prihranom, verovatno Murtonikom.
Napraviću slike i postaviću ih.

Laku noć. :spavam:
 
Konačno sam napravio sliku stočnog graška.



Juče sam završio špricanje protiv korova.
 
Evo i ja sam neki dan poslikao svoj grašak i jećam. Još nekih dvadeset dana i krećem u košnju, nešto rolo bale, nešto siliranje i silos. Visina mu je nekih 80-90 cm. Mislim da će tu biti prilično zelene mase. Otvaram oklade o broju rolo bala na ovom komadu. Površina je 0,42 ha
slika068el3.jpg
slika070pn8.jpg
slika072vs9.jpg
 
Danas sam se oduševio kako raste grašak, ali takođe i kako je odradio posao 0,2 l/KJ Pirat (Pivot) + 1 l/KJ Galbeneon (Basagran).


 
Evo ja sam jućer izrolao svoj grašak i jećam, ispalo je 18 poštenskih rola na porvšini od tri četvrt jutra ili 0,42 ha.
Slike nemam sada, možda za koji dan
 
Ja nemam predstave koliki je to prinos.
Zato te molim za tvoju ocenu i mišljenje. :sta:
 
pa recimo da iz iste površine lucerne, ako je stvarno jako dobra, kod nas ispadne deset rola jedva
 
Evo, noćas je kod nas pala kiša, pa je malo povaljala graška i jećma. Ovo je slikano na samom kraju njive, dalje je i nešto viši, ali mi se nije dalo zalaziti u mokru masu. Inače, ja sam visok 192 cm, pa procijenite sami koliko ovdje ima mase. Siliram u subotu, pa da vidimo koliko će ispasti. 3 jutra komad
slika066xi4.jpg
 
Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, tamo stvarno ima jako puno zelene mase.
Iz prethodnog posta sam shvatio da je ovo vrlo zahvalna kombinacija. Očisti zemlju, rano se skine sa zemlje...
Samo par pitanja. To poređenje sa lucerkom, da li se odnosi na celokupan rod lucerke u sezoni, dakle na sve otkose, ili samo na jedna otkos?
Šta planiraš nakon siliranja da posadiš na tu parcelu?
 
To se odnosi na jedan otkos. Uglavnom, lucerna u prva dva otkosa dade koliko grašak u jednom. Ostala tri otkosa lucerne nisu toliko prinosna ko prva dva. Lucerna je i ostati će kraljica krmnih kultura, ali nisu sva staništa za nju.
Nakon što ovo skinem, posaditi ću kupus. Nadam se da me vrijeme neće gnjaviti sad kad je vrijeme košnje.
 
Šta je još moguće posejati nakon košnje? Ne bavim se povrtarstvom.
Da li dolazi u obzir neki rani kukuruz?
Pretpostavljam da i u ovom slučaju u zemlji ostaje dosta azota.

E sa ovom divnom slikom si me podstakao da sutra, ako noćas ne padne previše kiše - što bi ovde inače bilo jako poželjno, odem pogledati kako izgleda onaj moj proletnji grašak.
Njega sam inače posadio za jednog drugara iz susednog sela. On ga peče, melje i prodaje u Bosnu kao zamenu kafe...

Uopšteno govoreći, da je ovde malo bolja situacija sa govedarstvom, tj. da je veći ostatak u tovu junadi, ponovo bih se dao na to. Tokom '90. sam radio tov, ali sada više nema zarade.
Sada kupiš tele od 120kg za minimalno 400 eura a junad su 1,6 eura, tj 500kg bik bude 800 eura. Kada se saberu svi troškovi, zarada je suviše mala po komadu. Država je stočarima ove godine dala 100 eura po komadu govečeta simentalske rase, pa je to kao nešto... Nešto što se istopi kada prodaješ više komada odjednom pa razni nakupci obaraju cenu.
 
Nazad
Vrh