akvaponija - aquaponic sistemi

Topalovic, možete vi to sasvim jednostavno da napravite. Ako primate sugestije, ja bih stavio i reflektujuću foliju na stranu stiropora koja će vam biti sa gornje strane gde bi bile salate. Ne bi bio loš ni neko senčenje kad dođe ona najgora vrućina ali vi to znate bolje od mene. Napisali ste u jednom postu da sejete samo egzotične vrste salate, ima jedna italijanska šarena, ja sad ne znam kako se tačno zove ali je specifična po izuzetno dugom korenu, nju bi baš zbog toga trebalo izbegavati. Ima još jedna stvar, ljudi koji se ozbiljnije bave akvaponijom kažu da na koren salate mogu da se nahvataju veće čestice iz vode, pa onda bude tamnije boje, ne onako beo. Kažu da to značajno smanjuje upijajuću moć korena pa predlažu filtraciju. Meni to ne deluje kao neki problem a vidim da Kinezi i mnogi drugi samo stave stiropor na površinu vode i kraj, sasvim im fino raste, ali ako bude nekih problema jedan od razloga može biti to. :cao:
Post je spojen: [time]1285328645[/time]
_________________________________________________
Dve slike koje mnogo toga objašnjavaju:

2yv9wmp.jpg
n12icj.jpg

Post je spojen: [time]1285425836[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3javGiL-dDc[/youtube]
 
Evo me ljudi :cao:..joj ovo sve izgleda tako dobro da je nesstvarno... Znaci Futuraf pravis nesto ozbiljno, a... ::svaka cast::..Jel znas nekog ko vec ima neki akva..sistem... Gledao sam dvd, neke stvari su mi poznate jer sam se prckao pomalo i sa akvaristikom... Mislim da cu aktivirati manji sistem u kombinaciji sa akvarijumom, pa kad kompletiram testove cu se bacim na pos'o ::namigivanje::..da imam sa cim da se zanimam preko zime...
 
Ne znam još nikog da je ozbiljno krenuo sa ovim, kad nas se još ni hidroponijski sistemi nisu odomaćili a na zapadu ih već menjaju akvaponijskim.

Jako dobra stvar, ali sve zavisi od tržišta, ja bih ovako uredio staklenik, tj. malo drugačije ali, ako napravim, zovem pa ćete svi imati priliku da vidite.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xZj6llLsQyE[/youtube]


Joeki, samo eksperimentiši i pitaj šta god da te interesuje pa ćemo zajedno skontati. Drug topalovic ima dobre uslove da krene pa ćemo ga bratski podržati. A tebi bih preporučio da malo razvrstaš ribice, akvarijumske u jedan sud a "divlje" u drugi, biće ti lakše ako ne mešaš. Takođe, potraži akvarističke forume po netu, tu možeš jako mnogo da naučiš o svemu, naročito o kvalitetu vode.
 
22-24 stepena je idealna za korenski sistem salate, naravno, zavisi od vrste. A od vrsta ribe je dobar i som, ali ga nemoj u monokulturi zbog kanibalizma, pastrmka, štuka, ništa ne smeta kombinacija amur/tolstolobik. Čak možeš i japanke i KOI šarane kao ukrasne. Ribolovci bi bolje znali da li probati smuđ i bas. Jedino što moraš upariti ribe i biljke po temperaturi vode. Npr. kalifornijska pastrmka podnosi do 25 stepeni ali potočna nikako, šaran se na svakoj temperaturi preko 20 mresti itd.
 
Hvala Futuref na podrsci :ppozdrav:... Dobri ti ovi vertikalni stubovi, jel se oni to rotiraju ili se meni cini...kako ne iscuri voda iz njih.... ?
 
Da, da, rotacija je majka. Taj "patent" dobiješ kad se vidimo pa uz pivce, to je već za ozbiljan biznis. :D
Post je spojen: [time]1285449701[/time]
_________________________________________________
Jednog dana:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0zZE0rzeReI&feature=related[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ot9IVh5ysK0[/youtube]
 
Pozdrav svima!
Koliko shvatam,akvaponika je u osnovi hidroponika,razlika je u vestackom i prirodnom djubrivu.Oba sistema imaju par nacina,metoda uzgoja.Akvaponika je 100% organik sistem. Veoma zanimljiva tema.
 
U prošlo vreme dok se još razmišljalo o naseljavanju meseca i marsa pokrenuto je više projekata zaokruženih i samoodrživih nastamba. Neki od njih su doši i do zanimljivih rešenja koja se danas koriste. Jedno od njih je i akvaponija i korišćenje vodene mase kao termo bafera. U suštini korišćenje svakog resursa (vode vazduha zemlje) bar dva ili više puta. Recimo vazduh u recirkulaciji za grejanje aeraciju zemlje i čak djubrenje zemlje. Puno interesantnih i lako izvedivih ideja je tada bilo ispitano i razvijano.

Evo i jedne knjige koja se bavi tom temom: "Bioshelter guidebook"

http://www.4shared.com/account/dir/g7Dzymwf/sharing.html

Topaloviću možeš da nadješ neke ideje i rešenja kako da taj bazen koji imaš implementiraš u plastenike i dobiješ ne samo topliju vodu za zalivanje, ribe i salatu već i termo bafer zimi i ovlaživač i hladnjak leti.

I par naziva interesantih za guglanje:

New Alchemy institute
Buckminster Fuller institute
naravno nemojte da propustite Permaculture institute
 
dzionik
to mi je jos u glavi kao ideja ali se nadam sledece godine da probam malo (pomocu stapa i kanapa )da eksperimentisem za pocetak mi odgovara salata jer nije teska za proizvodnju a kasnije videcemo ......
 
Ja to zovem primenjeni dizajn, napraviš od onoga što imaš :)

Kad vidiš koliko ideja ima sigurno ćeš naći nešto odgovara tvojim uslovima i prohtevima.
 
Vladimir Antic je napisao(la):
Pozdrav svima!
Koliko shvatam,akvaponika je u osnovi hidroponika,razlika je u vestackom i prirodnom djubrivu.Oba sistema imaju par nacina,metoda uzgoja.Akvaponika je 100% organik sistem. Veoma zanimljiva tema.

Dobro nam došao, u suštini, dobro si shvatio. :ppozdrav: Akvaponijski sistem bi morao biti pravljen, održavan i eksploatisan u skladu sa principima organske proizvodnje, sve drugo vodi ka trovanju i pomoru ribe. Takođe akvaponija se oslanja na simbiotičke procese kakvi postoje u prirodi što se za hidroponiju ne bi moglo reći. I konačno, akvaponijski sistemi su nekoliko puta jeftiniji u odnosu na hidroponijske i nebrojano puta bolji. Videćemo samo kako će zakonske norme propratiti eventualne zahvate na ovom polju.
 
Ajde bre Topaloviću šta ti treba engleski, pogledaj slike, projekte, crteže sve će ti biti jasno. Pa i ako nešto treba da pročitaš tu je google translate. "-)

neš naći takvu literaturu na srpskom odma da ti kažem, niti će je biti koliko nam se skupilo tržište niko neće da piše za 500 primeraka.
 
Brate Futuref, zavrte mi se od onih 'omega'...znaci ne mogu da verujem cega se ljudi sve sete...odusevljen sam...svaka im cast....to je neesto na varijantu malo ima vode, malo nema..ako se ne varam...pa jos neonka u sredini.. ::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Ima vode stalno, svaka biljka je u kocki kamene vune i kad dođe cilindar u korito samo ih natopi pa dok se osuše opet dođu na red. Sijalice stavljaju razne, koja ti odgovara. Vrlo dobra stvar ali skupa. To je hidroponijski sistem ali se, uz odgovarajući tretman supstrata, može pretvoriti u akvaponijski. Neki pominju vunu od nerđajućeg čelika kao bolju alternativu kamenoj vuni, tako da bi se ona mogla koristiti.

Ovako bi izgledala "fabrika" salate i drugih biljaka upotrebom ovog sistema:

2h6rthw.jpg
11qsnpz.jpg
33bmp8n.jpg
 
Hm, kazes omega je hidroponijski sistem.... :sta:..ne iskljicivo, ali uglavnom... cini mi se da ce ova rotirajuca omega varijanta pa padne pod 'primenjeni dizan', ako se razumemo ::namigivanje:: :cool:, nemojte me samo pozurivati...verujte da i ja jedva cekam da ga aktiviram, al' nisam bas carobnjak iz oza
 
Nazad
Vrh