akvaponija - aquaponic sistemi

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.963
Lokacija
Beograd
Tražili ste akvaponiju

sistem je u početku razvijan u okviru permakulture, ekodom

http://permaculture.org.au/category/water/aquaculture/

sada se radi na razne načine

http://www.backyardaquaponics.com/

http://norcalaquaponics.com/

naravno kinezi takodje snimaju i rade

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c2z-IdnIGLE[/youtube]

i na kraju jedan od boljih tekstova ukratko o akvaponiji

http://www.chrismartenson.com/forum/can-you-feed-your-family-aquaponics/42669
 
Pošto je čovek dodao par pravih linkova, i hvala mu na tome, da stavim samo malo teksta. Ovo što Kinezi rade, to je sad hit u celoj jugoistočnoj Aziji u smislu ozbiljne proizvodnje ali svi oni koriste blagodeti tople klime, južna Kina ima čak i slonove ko nije znao. Akvaponija moze ali i ne mora biti organska, naravno, ko je lud da se upušta u sve ovo da da ne nabavi i sertifikat organske proizvodnje!? Smisla ima i može mnogo toga da se uzgaja ali evo par naizgled malih ali vrlo ozbiljnih pitanja koja mene muče:
Post je spojen: [time]недеља, 22. август 2010. 23:51:55 MST[/time]
_________________________________________________
prvo i osnovno, da li biljke iz ribljeg odpada dobijaju sve potrebne hranljive sastojke? Za zelenu salatu se ne brinem, ona ce ici bez problema, ali paradajz, i ovako nije naivan, pa kad i dodam CO2, iz gljivarnika recimo pošto gljive proizvode veoma mnogo ugljen-dioksida koji mora da se izbaci a paradajzu treba upravo da bi bio sladak. Ali šta je sa elementima tipa gvožđe, brom, mangan i sl. (lista je poduža) i njihovim rastvorom u vodi a da ne trošimo keš za djubriva. Jedan deo bi mogao da se nadomesti korišćenjem vode iz termalnih i kraških izvora, ali da li je to dovoljno? Što reče, jedan forumaš : "Jesi ti jeo taj paradajz iz hidropogona?"! Nitratski ciklus obezbeđuje ono osnovno-nitrate, jedan deo, naravno, dolazi i iz samog supstrata ali šta je sa ostalim? Evo slike da se bolje razume.

2nhjonk.jpg

Post je spojen: [time]понедељак, 23. август 2010. 09:01:45 MST[/time]
_________________________________________________
Drugo ozbiljno i veliko pitanje je borba sa bolestima i parazitima. Može biodinamika i kontrola mini/mikro ekosistema ali ljudi, kako da sterilišem vazduh i istovremeno u dovoljnoj meri provetravam staklenik:haha: :sta:
Post je spojen: [time]понедељак, 23. август 2010. 00:34:58 MST[/time]
_________________________________________________
Vidim sad da i crvi mogu biti deo sistema, za vojničku mušicu znam, ona je i tata i mama ovde, ali nisu rekli koji su ovo crvi, koja vrsta? To sad pravi sledeću dilemu: za zelenu salatu mislim da je najbolji dubinski sistem, plutanje na vodi a za paradajz i ostalo cevasti! Ovim sistemom sa krevetima nisam baš oduševljen, premalo biljaka po jedinici površine. Dakle, ako je cevasti sistem za paradajz onda granulat mora u cevi a ne kamena vuna ili bolje od te vrste supstrata. Imam ideju za kombinaciju svega navedenog, treba samo malo razmisliti i uklopiti, ipak je sve ovo u fazi razvoja a i pruža široke mogućnosti prilagođavanja individualnim potrebama. Evo pitanja za mozganje: da li je izvodljivo i salata i paradajz u istom stakleniku, salata u bazenima na podu a paradajz na visini 2-4m ako je staklenik 5,5-6m, zbog količine svetlosti za salatu pitam?
Post je spojen: [time]понедељак, 23. август 2010. 09:37:23 MST[/time]
_________________________________________________
 
Pošto je Will Allen dobio nagradu za genijalnost od pola miliona dolara koju planira delimično da upotrebi za edukaciju, mogao bi da apliciraš za neki kurs na njegovom imanju u Milvokiju :)

Iz mog akvarističkog iskustva (nekad sam razmnožavao i prodavao preko dvadeset vrsta riba) mogu da ti kažem da se retko dešavaju bolesti ako je voda stara i biološki izbalansirana. Ponekad je bez neke maje potrebno i više godina da se takav biološki balans postigne.
 
Upravo, čovek je svoj plastenik uredio od štapa i kanapa, možda nije neka lepotica ali radi posao. Nije loš i ovaj australijski lik Murray Hallam, vidim da nudi seriju DVD, da te ne lažem mislim da su 120$, tako nešto.
Ako je voljan neko od povrtara i gljivara da razmisli malo o ovim pitanjima što sam dao.
Dzionik, unapred se radujem saradnji oko ovog ribljeg dela, napiši nešto kad stigneš o vrstama i uopšte šta si radio, otvorio sam ovu temu pa možeš i tu:

http://poljoinfo.com/ostale-oblasti/uzgoj-ribe-ribarstvo/

Ovo za balans vode si potpuno upravu, tu leži i glavna zamka ovog sistema. To ću posebno da objasnim ako nekog zanima i predlog kako da se taj problem prevaziđe. Ako si možda radio sa japankama i koi šaranima onda si moj čovek.

I još jedna stvar, za ljude koji prvi put gledaju klipove o ovome, stvar nije uopšte jednostavna kao što neki predstavljaju, ovi likovi što se keze čim vide kameru kao da imaju facijalnu paralizu služe samo za navlakušu i da uzmu keš na brzinu pa će ljudi posle da kukaju kako je cela stvar prevara zbog par idiota koji rade za proizvođače opreme! Ko hoće da uči o ovome, prvo dobro nabubati povrtarstvo i sve o uzgoju ribe pa tek onda o spoju ove dve kulture po uzoru na ekosisteme koji postoje u prirodi-akvaponija.
 
Nije to za nas 120 doloresa kad ima djaba
http://flmsdown.net/ebooks/337295-aquaponics-made-easy.html

Japanke nisam radio, uglavnom ikrašice skalare, tertre, barbuse, zebrice, malabarikuse, kardinale itd.
To su tropske ribe i osim veće temperature potrebna im je i meka voda tako da takva ima malo veze sa hladnom koja je uglavnom potrebna za šarane, pastrmke i druge ribe za tov.

Na TED-u sam skoro gledao predavanje o održivom uzgajanju ribe, bilo je vrlo poučno.

http://www.ted.com/talks/lang/eng/dan_barber_how_i_fell_in_love_with_a_fish.html

Oduvek mi je bilo van pameti taj sistem prežnjenja jezera, buldožiranja i nasipanja stotina tona kreča. Mislio sam se kako je moguće da se tako ne što isplati, još šta uraditi sa hiljadama tona mulja. nebuloza... Uvek su se problemi javljali sa novom i sterilnom vodom jer logično u sredini u kojoj nema kompeticije vrlo lako se razmnožavaju patogeni organizmi. U starim i velikim akvarijumima čak i kad bih ubacio ribu koja je zaražena nikad se nije desio pomor dovoljno je bilo da izbacim par zaraženih riba koje su inače bile slabog zdravlja. Ti su akvarijumi inače služili za maju, posle odležavanja vode i provere kiselosti i tvrdoće ubacivao sam nekoliko procenata vode iz tih akvarijuma čak i one koji su bili predvidjeni za ikru. Pokazalo se da tako imam najmanje gubitaka i takva riba nikada nije ginula u velikim količinama kad bi došla u prodavnicu što je bio uglavnom slučaj sa uvoznom ribom.
 
Skinuo sam, hvala za link. Smorio sam se više od kopanja po netu, ne vidim na oči. :cool:

O mrestu malo znam i ne bih se usudio da petljam, tu treba dosta nauke pa praksa. Više volim ribu u bari u dvorištu nego 5 akvarijuma ali to je stvar ukusa, nego kazuj, kako ti je išla ta proizvodnja, plasman, je li bilo išta ::novac:: ?

Gledao sam, ima već par godina, da neki naš lik gaji japanke u barama, puna njiva bila, kaže, zadovoljan, može normalno da se živi, ja se zapanjio, pogledam sajtove sa aukcijama a cene me obore sa stolice, valjda ovi kolekcionari stalno traže nove i luđe kombinacije boja i oblika pa ide. Samo malo da se odradi na transportu i verujem da bi išlo, kad ameri uvoze sa Tajlanda, Kine, Vijetnama itd., zašto da se odavde ne uvalja Evropi.

A svi šarani su kao prasići, samo što bolje plivaju, a s..ru na tone, za akvaponiju dušu dalo.
 
To je bilo neko drugo vreme ima tome skoro tries godinica i tada je bilo para šta god da si radio. Sada ne verujem da bi baš tako moglo.
I tada se uvozila riba iz Singapura Australije itd ali su našu radije kupovali trgovci jer je bila izdržljivija i zdravija (manje kala, deca ne plaču). Koliko vidim sada je tržište Koija jako i neki dobri primerci se prodaju za velike pare.
 
Za tilapiju kažu da je vrlo zahvalna riba za gajenje, naravno, kod nas to nije moguće, prvo zato što je to tropska vrsta a drugo, za nju skoro niko nije ni čuo a kamo li da je probao, verovatno se i ne bi otimali za nju na pijaci, mada, kad pangasius prolazi,.... Samo da je jeftino.
Post je spojen: [time]1283103556[/time]
_________________________________________________
U ovdašnjim uslovima najbolje vrste za uzgoj u ovakvom sistemu bi bile šaran i pastrmaka ali verujem i da sa drugim ne bi bilo problema, tipa som, štuka itd. Evo i link za drugi deo priče o akvaponiji-Murray Hallam-Aquaponics Secrets

http://www.tinydl.com/ebooks/6856262-aquaponics-secrets.html
 
Pozdrav Ljudi! Ja sam nov ovde i bas mi je drago sto sam Vas pronasao! I ja se zanimam za akvaponiju.. Svaka cast za linkove! Nego...interesuje me da li je neko probao nesto prakticno...? Ovo sto se reklamira po netu deluje mi nekako jako dobro i lepo...pa sam malo skeptican, tj. oprezan...
E sad,ja sam malo majstorisao i sklepao jedan manji akvaponicni sistem...ubacio sam karase i kojekakvu belu ribu...sljunjak je podloga za biljke..posadio sam krastavcice...i sad sve to raste,ne buja nesto preterano, cak je cvetalo i cak ima po koji krastavcic... Jedino sto nisam radio je kontrola parametara vode...pa sad da li neko zna gde bi mogli da se nabave testovi za pH, amonijak...Pozd i hvala!
 
Imaš u Pet šopu ili kako se već zove na Novom Beogradu (kod buvljaka) priličan izbor testova za ispitivanje ph i hd vode.

Daj malo više kaži i neku fotku kako to izgleda.
 
Prijatelju, pre svega, dobro ti nama došao, imaš pivo od mene samo što si se javio u temi a ako piješ crno imaš i dva. :ppozdrav:

Dobro kaže dzionik, u pet centru na Nbg ima, ili neki bolji pet shop, malo pogledaj i po netu a ako si blizu hrvatske ili mađarske, kod njih imaš daleko bolju ponudu posebno u mađarskoj a zna i da bude manje keša.

Evo ti 1 link ako je hitno :

http://aquaonlineshop.com/akvaristikapreparatitestovizavodu-c-48_38.html

Aparat u ruke i kači da vidimo šta si načinio, koji sistem si odabrao, kako si rešio cirkulaciju vode. Šta god treba samo pitaj, nemam prakse ali mi od teorije oči ispale na ovoj temi. :D

Post je spojen: [time]1285154591[/time]
_________________________________________________
Još 3 linka ako ti slučajno mogu pomoći:

http://www.ddlzagreb.hr/16329.aspx

http://www.hidroponika.com/?cat=9f3...6aa13eb7&sub=cfd227633084c5fb58a5e7cfd10e4989

http://www.biovit.hr/sial/aquanal.html
 
Hvala na pivu i dobrodoslici :bravo: :D i dodatnim linkovima! Slike nesto nisu 'htele' da se stave, pokusacu opet...
Pa sistem je relativno jednostavan...polozio sam jedno plasticno bure od 200l, u njemu su ribe..a drugo bure sam isekalo da bude oko 40cm duboko i napunio ga sljunkom...koristim akvarijumsku vodenu pumpu 200-300l/h...imam vazdusnu pumpu za aeraciju i to je to ukratko..uslikacu pa cete videti...
Nego hteo sam da priupitam ...pregledao sam 'Aquaponics Made Easy' i ucinilo mi se da nivo vode u posudi sa biljkama varira....dodje do odredjenog nivoa, pa opadne, pa se posuda opet napuni do odredjenog nivoa, pa se prazni....
Pa je moje pitanje da li nivo vode u posudi sa biljakama treba da je uvek isti ili posuda treba naizmenicno da se puni i prazni vodo...?
Pozd!
Post je spojen: [time]1285162186[/time]
_________________________________________________
24qitmw.jpg


Evo krastavcica na pocetku...
Post je spojen: [time]1285188047[/time]
_________________________________________________
v3zx38.jpg


Jedna nocna slicica...Voda se iz bureta sa ribama pumpa u sivo rebrasto crevo(koje ima rupice..) i kaplje po sljunku....iz sljunka se odvodi zutim crevom iz plastivne flase koja je u sredini sljuka
 
Prvo, ::svaka cast:: što si izabrao krastavac za početak, definitivno jedna od boljih biljaka za akvaponijski sistem i relativno jednostavna. Postoji veći broj sistema/rešenja u akvaponiji. U DVD izdanju koje si gledao počinju sa sistemom flood & drain tj. natapanje pa ispuštanje vode. Za to ti treba posebna vrsta zvona i odvoda koja se može napraviti ili kupiti ali ima i još par načina kako da rešiš cirkulaciju vode. To je glavna prednost ali i glavna mana ovog sistema jer je podložan havariji tj. dešava se da nekad ne funkcioniše kako treba. Za početak bi možda bolje bilo da se držiš constant flow sistema tj. neprekidnog doticanja i oticanja vode.

Granulat, u tvom sl. šljunak možeš slobodno i krupniji da stavljaš, to neka te ne brine, samo gledaj da ne prelazi 30ak cm dubine. Nastaviću ti priču, idem sad pa čim se vratim. :cao:
 
nfku2c.jpg


I konacno prvi gospodin Krastavac ::namigivanje::..Ima ukupno 3, nisu veliki, al' valjda ce biti ::namigivanje::...Ima dosta cvetova, u pricipu od kada je poceo da cveta ne prestaje, ali nema mnogo plodova...nisam strucnjak za krastavce, ali verujem da postoji neko logicno objasnjenje za mali broj plodova... Nacuo sam za neku teoriju oko 'muskih' i 'zenskih' cvetova ili tako nesto, da se ne 'prosipam' sad...
Post je spojen: [time]1285189577[/time]
_________________________________________________
Kad sam nabavljao sljunak trazio sam da bude 10mm do 20mm granulacije, tako sam negde procitao da treba da bude.. Mislim da sljunak u buratu nije deblji od 30tak cm... Dobro, znaci ja imam constant flow sistem... Razmisljao sam o glinenim kuglicama kao podlozi, mislim da su one bolje od sljunka, sta vi mislite....supljikave su vise mesta za bakterije, kiseonik... A ribu hranim glistama, crvicima, hlebom, hrana za akvarijumske ribice...posto ima i njih u buretu
 
O plodovima je najbolje da konsultuješ povrtare u temi za krastavce pa će ti reći. Verovatno ih nema jer cvetovi nisu oprašeni. Treba da gledaš da ti zapremina "kreveta" za biljke bude jednaka zapremini bazena za ribe. Da li kuglice ili šljunak? Nije isto, zbog pH vode, kuglice ga smanjuju a šljunak podiže. Testiranje vode po svim parametrima ti je jako važno. Takođe moraš obratiti pažnju o odnosu biljaka i riba. Što više riba to više biljaka ili dobra filtracija u bazenu sa ribama kao privremeno rešenje dok ne zasadiš dovoljnu količinu biljaka. Ako ti engleski nije problem, pažljivo gledaj DVD, i prvi i drugi deo i radi po uputstvima.

Ako to nisi učinio, predstavi se u ovoj temi kako bi ispoštovali pravila foruma: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/ :cao:
 
Predstavih se ukratko ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1285279346[/time]
_________________________________________________
Jel pravio jos neko nekakav akvap sistem...da li neko ima u planu da pravi nesto..??
 
Tako i treba, sad si domaći. :ppozdrav: Pa gde si ti čoveče, nema te da razglabamo o bitnim stvarima. Evo jedne sličice da imaš uzor za budućnost:


Post je spojen: [time]1285255801[/time]
_________________________________________________
Uskoro, ako sve bude ok. Reci mi, jesi pogledao DVD, ako pažljivo pratiš, dobićeš solidnu podlogu kako i šta treba?!
Post je spojen: [time]1285281265[/time]
_________________________________________________
Ovako bi to trebalo da izgleda kad se uradi kako treba.

 
Palo mi na pamet nesto imam bazen koi mi sluzi kao akumulacija vode dubine je 2,50cm sirine 4m a duzine 8m tu imam ribe koje mi sluze za kedere pecarosima preko zime.Vodu koristim za zalivanje po potrebi iskljucivo leti a dolivam ga iz buseneog bunara da li bi mogo da ga iskoristim za gajenje salate sta mislite o tome.Gaio bih salatu iskljucivo leti
 
Možeš na stiroporu ali hoće ribe da pojedu korenje, u svakom slučaju nikakav problem izbušiti par tabli i posaditi rasad. Još šezdesetih godina su radjene takve stvari u tankovima ali je postojala mreža ispod salate da nemogu ribe da je dohvate. Okačiću kasnije neke zanimljive knjige na tu temu.
 
Nazad
Vrh