Samogradnja kunićarnika ,, štapom i kanapom''

alfaomeganb

Član
Učlanjen(a)
26 Maj 2010
Poruka
222
Lokacija
Novi Bečej
Većini nas problem je kupovina gotovih kunićarnika, te smo prisiljeni (nekima to pričinjava zadiiovoljstvo), da se snalazimo i iste pravimo od onoga što imamo i onako kako znamo. Iskoristimo ovu temu i razmenimo iskustva (kako, od čega, koliko, na koji način, čime....) Dimenzije, crteži, mesta i načini nabavke materijala. Priručni materijali i.t.d.
 
Imas opis svih dimenzija za kaveye po velicini kunica i nacin pravljenja kunicnjaka. Procitaj knjigu nije za zanemariti moze se podosta nauciti.

http://rapidshare.com/files/398128474/Zechevi.rar.html


Post je spojen: [time]понедељак, 23. август 2010. 00:54:07 MST[/time]
_________________________________________________


Imas i jednu knjigu od naseg cenjanog bibliotekara ge je isto opisano sve o kunicima.

~ Roman Kopanjski - Uzgoj kunića
 
peto1

covek hoce diskusiju na temu i iskustva ne da gradi koliko sam ja razumeo.
 
Ja sam ispočetka htio kupiti kavez u dučanu, željezni, pocinčani. Bilo je 4 boksa za rasplodne i 4 boksa za tovljenike, u svaki je išlo oko 8 komada. Koštao je 1700 kuna ( 240 € , 24 600 dinara ). Jako mi se sviđao i falilo mi je malo para da ga kupim, ali otac je rekao napravit ćemo mi doma kavez po volji. Kavez ima 4 boksa, 2 gore 2 dolje. Konstrukcija je od hrastovine, a sa strane je obito sa šper-pločom. Pod je žičani a vrata su: drveni okvir a sredina je žica. Kupio sam poluautomatske pojilice (one u koju se stavi boca) i hranilice. Donji kavezi nemaju ladice nego izmet pada na betonski pod, a gornji imaju lim sa kojeg samo ostružem izmet. Sve me to koštalo 1000 kuna ::novac:: ::novac:: ::novac:: a već je uništen zato jer je drveno. Žalim što nisam kupio onaj željezni i što sam slušao oca :sta: Nadam se da ste shvatili i da sam ja pogodio temu. Ako želite, uslikat ću ga.
 
Onaj link na Rapidshare-u ne radi više. Da li možete ponovo negde postaviti taj fajl?
 
Slažem se sa perjem, i ja sam nešto slično bio napravio. Prvi kavez mi je bio drveni, nije loš, ali je drveni. Teže ga je čistiti i dezinficirati. Onda sam počeo raditi isključivo željezne. Na kraju svake ture ili crijevo sa vodom i neko sredstvo za dezinfekciju ili brener. I čisto ko suza... Obično te najskuplje na kraju dođe ono što je u početku jeftinije...
 
Da Toma, ja ću napraviti željezne, imam na tavanu željeznih šipka i mreže. Meni ovi drveni čak nisu ni bili jeftiniji. 1000 kuna za 4 drvena koji će za koju godinu propasti, a 1700 je bilo 8 gajbi željeznih.
Ubuduće samo željezni, imam i šogora koji zna variti :D i udri na posao :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1282649047[/time]
_________________________________________________
peto1 je napisao(la):
Imas opis svih dimenzija za kaveye po velicini kunica i nacin pravljenja kunicnjaka. Procitaj knjigu nije za zanemariti moze se podosta nauciti.

http://rapidshare.com/files/398128474/Zechevi.rar.html


Post je spojen: [time]понедељак, 23. август 2010. 00:54:07 MST[/time]
_________________________________________________


Imas i jednu knjigu od naseg cenjanog bibliotekara ge je isto opisano sve o kunicima.

~ Roman Kopanjski - Uzgoj kunića

Ovu knigu koju je bibliotekar postavio sam skinuo sa stranice Kunići-literatura, ali ovaj prvi link rapidshare ne radi, jel možete postaviti opet al da radi.
 
U rublici Kunići - literatura postavio sam link za knjigu Uzgoj kunica - Roman Kopanjski to sam Bibliotekarevu verziju isfiltrirao posto se dosta lose videlo i postavio 2 strane na 1 listu zbog stampanja. Sadrzaj knjige je dosta dobar i opsiran vredi procitati jer ima od izgleda i dimenzija kaveza do odgoja i svega ostaloga sto se dotice kunica. Nije ni sad savrseno ali je bolje nego sto je bilo. Mislim i kad se odstampa da ce biti dosta solidno i da moze da prodje.
 
Pozdrav.
Deve je u pravu. Ja bih diskusiju , ali naravno da je iskoristim u samogradnji. Od svega što imamo najviše imamo vremena. Pa polako. Mikele, Što se tiče onog sajta koji sada neradi, knigu koju tamo možeš naći od Romana Koppanjskog ja imam skinutu pa nije neki problem da ti je prosledim. Stvarno ima korisnih stvari. Perje. Pogodio si temu i ako ih fotografišeš pa ih i mi vidimo biće prava stvar. Poenta je na tome,, pokupio sam nešto po dvorištu i želim da napravim kavez.
 
Ako imaš željeza (gvožđa), nađi varioca i napravi 100% željezni. Najdugotrajnije je,lakše se čisti i održava. Moj je star 3 godine i nije baš puno kunića prošlo kroz njega (10-ak) i već sam morao mijenjati neke dijelove. Napravi željezni okvir i sve ostalo obloži mrežom, staviš ukošeni lim ispod kaveza da ti izmet pada po jednoj liniji i samo na lopatu i gotovo. Slikat ću sutra kaveze skupa sa kunićima u njima.
Pozdrav
Post je spojen: [time]1282678082[/time]
_________________________________________________
Ako imaš željeza (gvožđa), nađi varioca i napravi 100% željezni. Najdugotrajnije je,lakše se čisti i održava. Moj je star 3 godine i nije baš puno kunića prošlo kroz njega (10-ak) i već sam morao mijenjati neke dijelove. Napravi željezni okvir i sve ostalo obloži mrežom, staviš ukošeni lim ispod kaveza da ti izmet pada po jednoj liniji i samo na lopatu i gotovo. Slikat ću sutra kaveze skupa sa kunićima u njima.
Pozdrav
 
Perje je u pravu,gvožđe je zakon.Za pod imaš žicu u NS(Futog-Vidak),jes košta malo više(prodaje se samo u rolni od 25m)ali vredi.
 
S tih 25 metara žice se može napraviti komotno 10 gajbi u bateriji a i ostane za 2-3 gajbe tovljeničke.
Taj kolut i nije tako skup ako se uzme cijeli. I još malo željeznih cjevi i imaš dosta kaveza za početak za manje od 1000 kuna ( 12 000 dinara, 150 € ).
Pozdrav
Post je spojen: [time]1282707398[/time]
_________________________________________________
WOW :bravo: , nema se što drugo reći. Bravo! ::svaka cast::
Ovako lijep kavez još nisam vidio, oni kupovni su lijepi, ali ovaj...i ja bi takve :sta:
Post je spojen: [time]1282739910[/time]
_________________________________________________
 
Ja sam dosta nov u kunicarenju ali hajde da kazem kako sam pravio kaveze posto me vec prozivate. Informacije o pravljenu kaveza sam sakupio sa ovog foruma. Sustina je u sledecem da napravite ovako 1 kavez od pocinkovane zice (zica koja nije pocinkovana korodira nije preporucljivo praviti od obicne zice). Dimenzije kaveza su 600mm X 500mm visina je oko 400mm. Kockice podne zice su 10mm X 70mm ali moze i druga kombinacija bitno je da je 10mm X 20, 30, 50 mm ta dimenzija od 10mm je bitna jer je to neophodna gustina poda kako bi se sprecilo da kunici povrede noge nazulje ... Debljina podne zice ne bi bila preporucljiva da je ispod 2mm ali je i pored toga potrebno gledati da zica ima dobru krutost i da se ne ugiba kada kunic stane na nju jer zica je od metala a metal kad se optereti javlja se zamor materijala on pocne polako da tece i javlja se stomak na zici. Zica i dalje nastavlja da tece da bi u kasnijim fazama doslo do kidanja zice. Najvise lomova preko 90% u masinstvu desava se zbog zamora materija.

307qltz.jpg


Kotilica za kavez se naknadno pravi i njene dimenzije su 400mm X 300mm visina 400mm. Otvor na kotilici je kruzan precnika 200mm visina donje ivice kruga je u odnosu na pod kaveza podignut za nekih 120mm. To je vazno jer onemogucuje male zecice da izlaze iz kotilice i krecu se po kavezu sa resetkasim podom gde bi im noge propadale i mogli bi se povrediti. Pod u kotilici je najbolje da stavite recimo resetku isto kao i u kavezu sa tim da cete ubaciti preko plasticnu tacnu na kojoj cete staviti slamu ili seno posto ce kunici kliziti na toj plastici. Plastika je zgodna jel se lako uzme ta tacna i izbaci prljava slama pregledaju mali kunici ...

6z0ri1.jpg


Ovo je primer kotilice koji je Megi postavio na forumu. Ja svoje nisam jos napravio kunici bi trebalo tek pocetkom oktobra da pocnu da se kote. Trebao bi ja oviha dana da ih sklopim i da budu u pripravnosti.

Ispod kaveza treba napraviti kosnike od lima da izmet od kunica koji propadne ne pada na ove koji su dole. Ja sam uzeo pocinkovani lim debljine 0,5 mm i mislim da je sasvim dovoljno nema ugibanja i deformacije i mislim da ispod 0,5 ne bi bilo prihvatljivo da se koristi. Pad na tih pola metra bilo bi pozeljno da je oko 200mm slobodno moze i vise ali manje nije bas preporucljivo. Sto veci pad to ce izmet manje da se zadrzava na limu. Konstrukcija police na kojoj stoje kavezi je od kvadratne cevi 20mmx20mm. To bi bile otprilike najvaznije informacije. U nastavku cu postaviti jos neke slike da vidite kako to izgleda. Treba dobro pogledati i rubliku gde su slike kaveza kunica tu se isto moze naci dosta korisnih informacija o izradi kaveza u kucnoj varijanti. Skrenuo bi paznju na Megija, dave, petla i jos nekoliko drugih koji imaju dobre metalne kaveze koji su se meni svideli.

34z1029.jpg


54j1w6.jpg


161hor7.jpg
 
Nije baš štapom i kanapom i vrlo lepo izgledaju. Nevidim kako se ovde rešavaju jasle i hranilice. Za koliko je kunića predviđen taj kavez dimenzija 600x500x400? Predpostavljam da kotilic u ovom slučaju treba montirati spolja.
 
Ovaj kavez je predvidjen za 1 zenku srednje tezine, da se koti odhrani male do odbijanja i posle kunice prebacujes u kaveze za tov a majka ostaje u ovom kavezu i dalje. Kotilice se montiraju spolja sa bocne strane. Za kunice koji spadaju u teske ne prave se ovakvi kavezi tamo podloga mora da bude puna ili kombinovana ja ovakve nisam pravio tako da nemogu da pricam o njima a jos manje savete da delim :haha:
Kavezi gde se tove kunici su veci i naravno nemaju kotilicu :haha:

Jasle i hranilica se mogu napraviti profi a evo i kako opet kradem Megijeve slike nadam se da se nece naljutiti :sta:

2qlbfjo.jpg
5pocvp.jpg

Ja sam ocrtao za sada na limu ovakve hranilice treba da odnesem do ujaka da pokrivimo na stolu od cirkulara posto ja to sve rucno krivim. Nije bas pomocu stapa i kanapa treba jos po neka alatka ali nije ni daleko :D

Za prvu pomoc sam uzeo hranilice za granule da mi budu one velike konzerve od tunjevine i nemam problema za sada. Ne razbacuju kunici hranu jer su prilicno duboke a nikad im ne napunim do kraja nego samo do pola pa kad pojedu dospem.
Za jasla za seno privremeno sam uzeo cetvrtaste flase od Minakve life i rasekao na pola po dijagonali i odsekao dole i gore da mi ostane samo kockasti pravougaonik i dobio dvoje jasala za kunice. Izgleda sasavo ali stavarno jako malo ispadne iz toga sena a detelinu kad im dam sve pojedu nema otpada. Ne bi bilo ni sena dole nego moji kunici travu koja im se svidja nju pojedu a koja ne samo izvuku zubima isitne i puste da porpadne dole na lim za izmet. Dok detelinu ne ispustaju tako lako nego kao rezanac od spagete samo progutaju.

Evo i slika inprovizovanih jasli za seno koje ponavljam su samo privremeno resenje mada ko ne obraca paznu na izgled moze da mu posluzi i kao trajno. Ja sam se trudio da kavez lepo napravim pa cu i ovo malo hranilica i jasala pokriviti posto su mi vec na limu ocrtani.

68hbp1.jpg

206jxo9.jpg
 


Ja sam to pre par godina rešio ovako. Od svega i svačega. Uglavnom su svi 500x450x1000 stim što u one u kojima su ženke ubacujem pregradu na 400. Oni bez kotilica su kao tovni. Jedno vreme sam pauzirao sa uzgojem , pa sam sada kada sam ponovo počeo aktivirao te stare kaveze.
To su konbinacije drveta lima, starih šporeta, frižideta itd.
Ovi žičani mi se veoma sviđaju i verovatno će naredni koje budem pravio biti takvi. Samo razmišljam o načinu koji će omogućiti rasklapanje prilikom čičćenja i dezinfekcije.
 
Nazad
Vrh