Samogradnja kunićarnika ,, štapom i kanapom''

Ne znam koliko je star...zaboravila sam pitati coveka jer nije bio tu, ali muzijak ima testise.
Okej, vazi, hvala na savetu. :)
 
Da li je neophodno zatvoriti prednju stranu kunićarnika (nekom daskom ili slično) , tokom noći zbog hladnoće ako se na toj strani već nalazi mreza. Kunićarnik mi je napolje uz štalu okrenut prema istoku tako da ne duva vetar u njih ? :sta:
 
ČČieajući postove , primetio sam da su podovi u kavezima centar eventualnih problema..Ja koristim plastičan pod i nemam potrebu da razmišljam o čišćenju , žici , žuljevima i sl.Ima ona narodna nisam bogat da kupujem jeftino pa me je iskustvo naučilo tome da ne radim uzalud....
 
Poz. kunicari.. Evo da predstavim svoj kavez na tri sprata koji sam sam pravio. Dimenzije su 2m visina sa nogarama, 60 cm. je visina svakog sprata, sirina 120 cm, i 70 cm. duzina. Osnova je od letava sto sam se zeznuo, trebao sam stafle da stavim kao osnovu zbog cvrstine. Podovi su od camove daske kao i ledja kaveza i krov. Evo i slika
 
Pozdrav kunicari.. To sto vidite je mojih ruku delo, moji prvi kunici (Nemaki saraci) i prvi kavez. Dimenzije su 2m visina, 120 cm. sirina i 70 cm. Osnova kaveza je od letava sto sam se jako zeznuo, trebalo je stafle staviti zbog stabilnosti i letvu mogu pogrickati za pre podne al sta je tu je, drugi ce biti bolji sigurno :) Podovi, ledja i krov kaveza su od camovih dasaka. Na podove sam stavio linoleum koji svaki put prilikom ciscenja vadim i operem sto mi je prakticno a uvek cisto. Jasle spoljne od iverice od starog namestaja. Razvukao sam nipl pojilice i spojio na kantu od 10 litara sa slavinom koja stoji na kavezu gore (trenutno se ne vidi na slikama). Kotilice su od sperploce. Sve u svemu zadovoljan sam.. Dajte neki koment ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Je l' im stavljaš prostirku?

Lepo izgledaju kavezi, lepo si ih napravi, ali si u pravu za štaflu. Mada, nije ni sad kasno da je prišrafiš uz letvu.
 
Bez ljutnje...
Pod ti je najslabija tačka.Voda treba da ide iz kaveza što pre a ne da se razliva po podu.Onda te zapošljava da se bakćeš sa prostirkom , koja te neće osloboditi rizika da zečevi imaju prljave šape što mogu preneti na hranu i onda haos.
Noge od kaveza , što reče DROBAC možeš naknadno ojačati ali mislim da je ram od patosa dasta slab i da bi ga trebalo ojačati podupiranjem uz nogu kaveza . Računaj na mokraću koja će vremenom činiti svoje a zec ne koda neć znaš i sam skakuće.Šarci su teški kad odrastu . Računaj na sve to
Moj predlog je da ma taj pod podigneš grugi za osmicu -štafla- i napraviš drugi sa rešetkast a dole tepsija...
 
Ako je prostirka dovoljno debela i redovno se menja, neće im biti prljave šape. A rešetkast pod je odličan recept za žuljeve kod velikih rasa.
 
Ma kakva ljutnja, prihvatam sve kritike dok su konstruktivne, tako cemo svi imati koristi. Voda je izbacena iz tih posuda, sad su nipl pojilice koje su extra, nema prolivanja vode. Sape su im ciste i ja se trudim da im je uvek cisto, jer trenutno imam zečicu u gornjem kavezu i zekan dole, oboje vrse nuzdu u jednom cosku i taj cosak im redovno cistim i menjam podlogu u tom delu, a jednom nedeljno zamenim komplet podlogu i nema problema. Nego zecica kad sam je doneo vec je imala onu ušnu šugu, pa sam joj sipao jestivo ulje i 90% se ocistilo ali je za nju to verovatno stres i slabije jede ali verujem da ce se popraviti.
 
Možeš ti pisati šta god hoćeš, imao sam kavez sa rešetkama i bilo je žuljeva. Ne znam koliko dugo držiš kuniće (iz jednog od postova sam shvatio da si početnik) i koliko su ti teški, ali iz mog iskustva, a i mnogih drugih odgajivača, za teške rase je najbolji pun pod sa prostirkom od slame.
 
Нећу се више гањати око тога...Мислио сам само да разменим исуство са другима...Сматрам да ивек постоји нешто ново што би посмогло да се истраје на на узгоју зечева јер сматрам да није лако најчешће у пчетку
Мислим да сам могао помоћи јер довољно животног искуства имам да могу расуђивати доста реално али ако неко нежели онда чему дискусија...
 
Zaobilaziš odgovor. Životno iskustvo je jedno, iskustvo u odgoju kunića drugo. Nemam ja nameru nikog da vređam, niti obeshrabrujem, da ne budem pogrešno shvaćen, ali u svakoj diskusiji postoje oprečna mišljenja, pa tako i u ovoj. Rešetkast pod jednostavno nije za velike rase, zbog pojave žuljeva. Znam iz iskustva. ;)
 
Nazad
Vrh