Baza jestivih gljiva

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Jestive gljive

Online baza jestivih gljiva, ali kao što je i na ovom sajtu napomenuto, gljive se upoznaju postepeno. Ukoliko imate još neku adresu gde bi se mogla videti još neka kolikcija informacija o jestivim gljivama ili neki PDF doumenat, u ovoj temi postavite link do njega. :cao:
 
ja pre akd sam bio mali ziveo sam u hr i tamo bilo gljiva puno vrsta a mi smo samo jeli 2-3 vrste ::lose:: :haha:
 
Davno napuštena tema...Šteta!!!
Nekad sam išao u berbu po okolini...Na nagovor jednog drugara, a i kišovito vreme ove sezone, potakli su u meni staru strast...
Da, uglavnom je to lutanje šumama...No našao sam sijaset pečuraka različitih...
Da li se negde može videti i pročitati o pečurkama iz naše prirode?
Koje su dobre za jelo ,a koje su otrovne...
Dobro znam ,ono: sve su jestive ,samo neke po jedanput...ha ha ha ...
Nekad sam brao vrganj, i njega bih svakako odmah prepoznao...bez greške...mada znam da ima dvojnika, zatim lisičaru...i one mlečne...
No takođe znam da ima sličnih i istih gljiva i potrebno je proučavanje i pamćenje i provera...Da sa ovim pretposlednjim , sam jako loše stajao uvek, a posebno u zadnje vreme...he he he...
No kad bi na jednom mestu bilo i opisa i slike moglo bi i u šumi provreiti preko tel. i mreže o tome koje su dobre a koje ne...
Da , palo mi je na pamet ( a i to mi se jako retko dešava...sve ređe) da slikam i postavljam slike sa upitnikom , da li je dobra ili ne...ali komplikovano mi je to jer to podrazumeva stavljanje slika...odnosno košmar za mene ...pa zbog zaboravnosti, ko će se sećati kad sam postavljao slike još pre par meseci...U mom slučaju to je predugačak period...
Pozdrav!!!
 
Otvorio sam ovo...ali nisam mogao da nađem u okviru toga, valjda ono što sam očekivao...
Dakle, spisak sa slikama i opisom dostupnih gljiva u našoj okolini...
Ili ja ne znam da koristim ovo, što je vrlo verovatno, ili trebam uzeti neki udžbenik..
Hvala!!!
 
Moja greška, postavio sam na brzinu.... mislio sam pošto je to udrženje da bi trebalo da ima fotografije pečurki.... džaba im prezentacija i udruženje.... dodao bih.

Poslao sam im email gde sam tražio da ugase i prezentaciju i udrženje...
 
Danas, šetnjom po šumi video dosad najveće pečurke, tjt. sa najvećim šeširićem...Nisam baš precizno izmerio ali u poluprečniku oko deset cm. sigurno. Ne znam koje su i dali su jestive ili ne...:
 
Sa slike se ne može vidjeti o čemu se radi. Čini mi se da se vide smeđe ljuspice na gornjoj strani. Ako je klobuk takav onda po drški, njenoj debljini i dužini, prstenu na njemu, veličini klobuka, rekao bi da je sunčanica. Sunčanica je velika gljiva i jestiva je.
Ovo govorim samo informativno. Ne tvrdim da je na slici Sunčanica.
 
Da, hvala na reakcijama...Nisam išao da berem pečurke za jelo, nego sam sasvim slučajno naleteo na njih, a privukla me je veličina...odmah tu blizu je bio još jedan, doduše manjih obima, par istih ...Ne verujem da bi ih uzbrao, jer nisam siguran ( a ko može biti?) u njihovu jestivost...a kad nisam siguran, makar bilo i 1 promil nesigurnosti ja ih ne diram...Od pečuraka jeo sam one prolećne bele đurđevke ( najčešće po šljivarima, može i zapuštenim ) bele su i odozgo i odozdo a brao sam ih , tako do sredine maja...posle već nisam siguran jer se pojavljuju mnoge slične...Dalje , takođe sam jeo lisičarke, ali dosta davno, jer ih u "mojim" šumama više nema...I naravno vrganje, ali u berbu idem sa mojim drugom Mikijem, koji je poznavalac pečuraka....valjda....On pravi i turšiju od njih a i u zamrzivaču ih čuva...No, svake godine moramo da idemo sve dalje i nalazimo ih sve manje...
 
ja samo koristim ,bele, voćarke ,zelene zeke ,vrganj,sunčica,rujnica,lisičarka ostale ne bih se smeo usuditi i brati jer imaju sličnih srodnica
 
Ove gljive kod nas ima kolko hoces.

Nisam smeo da je berem, berem samo one sto sam 100% siguran.
Ima raznoranih ali nisam siguran pa ih nepipam.Ima i onih koje su slicne sa otrovnim , neusudjujem da ih berem ni spremam.
 
Nazad
Vrh