Industrijska paprika

@Kiraj
Na koliki razmak vi sejete papriku? Kod nas seju na 50 cm, deluje mi da su redovi malo siri kod tebe?
Lepo izgleda. Kod mene u selu su ljudi dosta presejavali jer su kupili neko seme "ispod ruke", pa nista nije niklo. Neki su presejavali ponovo industrijsku papriku, dok su neki presli na kukuruz. Misljenja sam da paprika posejana oko 1 maja nema velike sanse da odgovarajuce rodi.
Nauk svima sa semenom nema zezanja :nono:
 
Dobro si primetio sejana je na 70 sa semenom koje je delom dobiveno iz Aleve a deo je od čoveka kome sam jesenas dao plod da bi vadio seme .Najbolju klijavost je imala baš ta paprika (preko 8o%) i ona je najbolje nikla.
212aipt.jpg
6ss3ms.jpg
.Sejemo na 70 zato što su nam sejalica i špartač tako podešeni i nemoram da širim točkove svaki put kad treba nešto u njoj da odradim.Setva oko prvog maja je manji rod za 30-ak%.
 
kiraj je napisao(la):
...deo je od čoveka kome sam jesenas dao plod da bi vadio seme .Najbolju klijavost je imala baš ta paprika (preko 8o%) i ona je najbolje nikla.
Koliko sirove paprike se daje za kilo semena kod doticnog coveka?
Zar moze tako jednostavno da se vadi seme iz zrele paprike i nagodinu seje, ima li smanjenja prinosa, vece sanse za bolesti? Malo mi je ovo cudno jer svi kupuju seme (najvise na pocek preko ugovora), niko ne vadi seme pa dogodine seje.
 
Druže,šta misliš ko proizvodi papriku za seme?Prošle godine sam dao 50 kg sirove paprike za kilu semena dok u razmeni sa organizatorom proizvodnje dajem 100 kg.Vadio sam ja seme pre nekoliko godina ali tada sam manje sejao.Ako sam vadiš seme, odabereš najbolju i najzdraviju papriku, ostaviš je da prirodno dozri pa tek tada dosušiš i odvojiš seme.Ako još imaš volje da je potapaš u rastvor masne sode kako bi je zaštitio od bolesti imaćeš najbolje seme.
 
Zaprepascen sam! Ja sam bio ubedjen da postoji "semenska paprika" :haha: :haha: :haha: koju verovatno rade instituti, aleva, horgos...
Nema sta, probacu ove godine sam da seme vadim. Moje su potrebe male, 3-4kj.
Hvala na ogovoru!
:ppozdrav:
 
Svu papriku koju sam uzeo na paritet od organizatora proizvodnje radi Vitamin Horgoš.Znam da su prošle godine proizvodjači koji su radili za neke firme iz Martonoša imali seme iz Madjarske ali se nesećam koje su sorte.
 
Kod nas je prosle godine od madjarskih sorti bio samo Meteor.Ove godine ima vise vrsta ja sam posejala Meteor i Mihaljtelki.
 
Znam da je u selu bilo proizvodjača koji su imali Meteor , bilo je i nekih koji su dobili seme za mašinsko branje (neznam sortu) pa su imali mali prinos i jako teško se ručno bere.Kao odštetu što su dobili to seme ,"velikodušno" su im ga otpisali (nisu morali da plate seme).
 
da li neko može da mi pomogne,interesuje me čime mogu prskati papriku posle rasadjivanja(i širokolisne i uskolisne korove imam)i koja je cena ako neko zna?
 
Sto na 70,kod nas svi rade na 50. Jel zbog nedostatka mehanizacije ili imad neku svoju racunicu
 
amac86rs je napisao(la):
Sto na 70,kod nas svi rade na 50. Jel zbog nedostatka mehanizacije ili imad neku svoju racunicu
Soju neki seju na 50 a neki na 70 , prinos je sličan.Mi papriku sejemo na 70 da se nebi zezali sa setvom i špartanjem .
 
Nazad
Vrh