Industrijska paprika

cabage

Član
Učlanjen(a)
5 Apr 2008
Poruka
139
Pozdrav ljudi. Kod nas je rasireno misljenje da ste vi dosta dobri proizvodjaci paprike.
Osobno sadim neka dva hektara paprike i prinos varira od 30 do 50 t po hektaru.
Zanima me kakvi su kod vas uvjeti za proizvodnju industrijske paprike ajvarice. Kod nas to za podravku ugovaraju organizatori proizvodnje po nekakvoj cijeni od 220 eura za tonu. Dosta to klimavo zna biti, pa me zanima kako stoje stvari kod vas sto se toga tice.
Uglavnom sami moramo financirati proizvodnju, tako da su rijetki organizatori koji se upustaju u kojekakvo kraditiranje kooperanata.
Sto se tice proizvodnje za svjezu potrosnju, tu je firma PZ Matijevic iz Donjeg Miholjca i oni kreditiraju neograniceno, treba robe.
Ajde ako ima tko kakva iskustva, javite se. :ppozdrav:
 
Odg: indrustrijska paprika

Kod nas se proizvodi koliko znam u okolini Apatina samo za prodaju na malo, neznam da se radi industriska setva. Za papriku kažu da je *slonovo uvo* a dali je to bas naziv sorte ili je to neko lokalno ime neznam. Koju ti sortu seješ i kako dolaziš do rasade za papriku (sam proizvodiš ili kupuješ rasadu)?
 
Odg: indrustrijska paprika

Da, zove se Slonovo uvo. Sijem ju i ja, nabavljam, tko bi rekao iz srbije, hehe. Dobra je to sorta, ali zahtjevna, jer dosta truli. Ove godine sam nabavio novo sjeme sorte Contessa. Takodjer iz srbije.
Sam proizvodim rasad, jer mi je nekako najisplativije. Kod nas se ljudi jos ne bave proizvodnjom rasada za prodaju, a trebali bi. Sam cak planiram uvesti podno grijanje u plastenike, tako da mogu sigurno proizvoditi, pa mozda i za prodaju. Bila bi to isplativa investicija.
Trenutno imam 260 m2 plastenika za proizvodnju rasada i tu proizvedem rasad za 8 hektara povrca. Uz papriku sadim jos kupus, kelj i karfiol, te krastavac salatar. Nesto malo krumpira.
 
Odg: indrustrijska paprika

sejao sam industrijsku papriku poslednje dve godine. ali ne za ajvar već za alevu papriku.
prva godine ja bila pun pogodak. 1.5 vagona na 2 KJ. cena 16din/kg po ugovoru.
prošle godine katastrofa! paprika ima plitak koren, radi se o suvom ratarenju, pa s obzirom na sušu, nije teško zamisliti zašto je prinos bio takav, da sam zabeležio gubitak od 300 evra na 2 jutra.
aleva paprika se ne rasađuje nego se seje.
elem, cena koju su ponudili za ovu godinu je 25din/kg. s obzirom da žito ima toliku cenu a da oko paprike ima prilično zayebancije, odustao sam od proizvodnje za ovu godinu.
ovi što seju duže od mene, kažu da u proseku rodi 40-50 metara po jutru...
 
Odg: indrustrijska paprika

Ove godine ocekujem urod od 30 tona na jutru slonovog uha i sve ispod toga nekako bi bilo razocaranje.
Ipak, ako bude i 20 nebih trebao biti nezadovoljan :nono:
 
Odg: indrustrijska paprika

Да ли неко од Вас узгаја индустријску паприку од почетка до краја,значи до млевене паприке?
 
Odg: indrustrijska paprika

U okolini Apatina to se radi samo u selu Kupusina, i to pretežno za proizvodnju ljute paprike. To je inače ovde tražena roba, zbog lokalnoga specijaliteta ribljega paprikaša.
 
Odg: indrustrijska paprika

Чуо сам да и Купусини има нека сушара,тамо носе сви из околине и да цена млевене паприке достиже 700 динара за килу.Како наводњавање се користи код индустријске паприке?
 
Odg: indrustrijska paprika

Po mojem mišljenju je najjednostavnije i najisplativije kišenje. Ako je u pitanju velika površina, najbolje je kišno krilo. To je fantazija od posla.
 
Odg: indrustrijska paprika

Za ljutu papriku iz Kupusine ljudi kažu da je radioaktivna, to je totalni haos. Izuzetno je ljuta, pa nije ni čudo da dostiže takvu cenu. A što se tiče navodnjavanja to već neznam, mada bi trebalo izračunati koji je metod naisplativiji. Ako cabage kaže da se isplati kišenje, to je onda verovatno i provereno u praksi. Samo bi se trebalo raspiteti o tim kišnim krilima kako ide njihovo korišćenje, kakve su im tehničke specifikacije i kolika im je cena.
 
Odg: indrustrijska paprika

Kišna krila su na večim površinama opravdano ulaganje. Prvenstveno zbog toga što je to najjednostavniji način navodnjavanja, a ujedno i najlakši. Razvučeš s traktorom cijev s rolomata i naštelaš koju količinu vode po metru kvadratnom želiš (teoretski) i možeš lijepo raditi drugi posao. Primjerice, za nekih 20 litara vode potrebno je da rolomat vuče kišno krilo nekih 8 sati, sve ovisno o diznama koje se nalaze na krilu.
Ovaj način je puno bolji od recimo kišnog topa, koji baca krupnije kapi i strašno zbija tlo. Kišno krilo praktično pravi maglu, vidljivo iz slike niže.
Postoje različite debljine cijevi na rolomatu i širine kišnog krila, od 26m pa do preko 50 metara. Sve ovisno o površini koja se navodnjava.
Jedini nedostatak takvog sistema je što teren mora biti ravan.
fotoir4mz2.jpg
fotoapfs8.jpg
 
Odg: indrustrijska paprika

Шта се сматра већом површином? :sta:.
 
Odg: indrustrijska paprika

Да ли ми неко може рећи дали у Бачкој има нека фирма где се могу купити кишна крила?
 
Odg: indrustrijska paprika

Pa recimo da sigurno nećeš ići navodnjavati jutro ili dva ovakvim sistemom. Barem deset jutara komad pa se isplati. Za one koji žele nešto više saznati o takvim sistemima neka idu na stranice BAUER i OCMIS. Bauer je njemački proizvođač, a Ocmis talijanski. Ja biram njemački, iako je malo skuplji od talijanskog.
 
Odg: indrustrijska paprika

mala digresija. sreća pa sam odustao od industrijske paprike ove godine zbog male cene.
"aleva" distribuirala seme proizvođačima a 100 hektara uopšte nije niklo.
sad se sude, jer aleva reče u pozdravnom pismu: ne morate platiti seme, nadamo se saradnji i iduće godine.
naravno, dok su ljudi skontali da od nicanja nema ništa, pa dok su alevini eksperti izašli na teren, snimili stanje, izvećali šta da se radi i rekli "pa dobro presejte" za setvu bilo čega je bilo kasno.
 
Odg: indrustrijska paprika

Svakako da je to minus za ljude iz Aleve, bilo bi mi čudno ako je takav njihov postupak bio da sledeće godine iko sa njima potpiše ugovor za industrisku papriku.
 
Odg: indrustrijska paprika

Да ли има неки тип кишног крила ако се узгаја десет јутара,али није у комаду?
 
Odg: indrustrijska paprika

Možeš li reći koliko se u tih deset jutara nalazi parcela i kolika je njihova veličina, jer će ljudima biti lakše da tako kažu svoje mišljenje.
 
Odg: indrustrijska paprika

Четири,једна има јутро и по,једна два,једна три и једна три и по.
 
Nazad
Vrh