Poljoprivredna enciklopedija Uljana repica - KWS
Strana 1 od 43 12311 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 847

Tema: Industrijska paprika

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 10 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Industrijska paprika

Pozdrav ljudi. Kod nas je rasireno misljenje da ste vi dosta dobri proizvodjaci paprike.
    Osobno sadim neka dva hektara paprike i prinos varira od 30 do 50 t po hektaru.
    Zanima me kakvi su kod vas uvjeti za proizvodnju industrijske paprike ajvarice. Kod nas to za podravku ugovaraju organizatori proizvodnje po nekakvoj cijeni od 220 eura za tonu. Dosta to klimavo zna biti, pa me zanima kako stoje stvari kod vas sto se toga tice.
    Uglavnom sami moramo financirati proizvodnju, tako da su rijetki organizatori koji se upustaju u kojekakvo kraditiranje kooperanata.
    Sto se tice proizvodnje za svjezu potrosnju, tu je firma PZ Matijevic iz Donjeg Miholjca i oni kreditiraju neograniceno, treba robe.
    Ajde ako ima tko kakva iskustva, javite se.

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,064
    Tekstovi u blogu
    99
    Zahvalio se
    1,050
    Zahvaljeno 916 puta na 543 poruka
    Downloads
    258
    Uploads
    126

Odg: indrustrijska paprika

Kod nas se proizvodi koliko znam u okolini Apatina samo za prodaju na malo, neznam da se radi industriska setva. Za papriku kažu da je *slonovo uvo* a dali je to bas naziv sorte ili je to neko lokalno ime neznam. Koju ti sortu seješ i kako dolaziš do rasade za papriku (sam proizvodiš ili kupuješ rasadu)?

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Da, zove se Slonovo uvo. Sijem ju i ja, nabavljam, tko bi rekao iz srbije, hehe. Dobra je to sorta, ali zahtjevna, jer dosta truli. Ove godine sam nabavio novo sjeme sorte Contessa. Takodjer iz srbije.
    Sam proizvodim rasad, jer mi je nekako najisplativije. Kod nas se ljudi jos ne bave proizvodnjom rasada za prodaju, a trebali bi. Sam cak planiram uvesti podno grijanje u plastenike, tako da mogu sigurno proizvoditi, pa mozda i za prodaju. Bila bi to isplativa investicija.
    Trenutno imam 260 m2 plastenika za proizvodnju rasada i tu proizvedem rasad za 8 hektara povrca. Uz papriku sadim jos kupus, kelj i karfiol, te krastavac salatar. Nesto malo krumpira.

Član tarana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Poruka
    1,816
    Zahvalio se
    3
    Zahvaljeno 29 puta na 22 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

sejao sam industrijsku papriku poslednje dve godine. ali ne za ajvar već za alevu papriku.
    prva godine ja bila pun pogodak. 1.5 vagona na 2 KJ. cena 16din/kg po ugovoru.
    prošle godine katastrofa! paprika ima plitak koren, radi se o suvom ratarenju, pa s obzirom na sušu, nije teško zamisliti zašto je prinos bio takav, da sam zabeležio gubitak od 300 evra na 2 jutra.
    aleva paprika se ne rasađuje nego se seje.
    elem, cena koju su ponudili za ovu godinu je 25din/kg. s obzirom da žito ima toliku cenu a da oko paprike ima prilično zayebancije, odustao sam od proizvodnje za ovu godinu.
    ovi što seju duže od mene, kažu da u proseku rodi 40-50 metara po jutru...

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ove godine ocekujem urod od 30 tona na jutru slonovog uha i sve ispod toga nekako bi bilo razocaranje.
    Ipak, ako bude i 20 nebih trebao biti nezadovoljan

milan88
    Guest

Да ли неко од Вас узгаја индустријску паприку од почетка до краја,значи до млевене паприке?

Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,064
    Tekstovi u blogu
    99
    Zahvalio se
    1,050
    Downloads
    258
    Uploads
    126

U okolini Apatina to se radi samo u selu Kupusina, i to pretežno za proizvodnju ljute paprike. To je inače ovde tražena roba, zbog lokalnoga specijaliteta ribljega paprikaša.

milan88
    Guest

Чуо сам да и Купусини има нека сушара,тамо носе сви из околине и да цена млевене паприке достиже 700 динара за килу.Како наводњавање се користи код индустријске паприке?

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Po mojem mišljenju je najjednostavnije i najisplativije kišenje. Ako je u pitanju velika površina, najbolje je kišno krilo. To je fantazija od posla.

Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,064
    Tekstovi u blogu
    99
    Zahvalio se
    1,050
    Downloads
    258
    Uploads
    126

Za ljutu papriku iz Kupusine ljudi kažu da je radioaktivna, to je totalni haos. Izuzetno je ljuta, pa nije ni čudo da dostiže takvu cenu. A što se tiče navodnjavanja to već neznam, mada bi trebalo izračunati koji je metod naisplativiji. Ako cabage kaže da se isplati kišenje, to je onda verovatno i provereno u praksi. Samo bi se trebalo raspiteti o tim kišnim krilima kako ide njihovo korišćenje, kakve su im tehničke specifikacije i kolika im je cena.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    1,211
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: milan88
    Cuo sam da u Kupusini ima neka susara
    Ima je i u Telecki

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Kišna krila su na večim površinama opravdano ulaganje. Prvenstveno zbog toga što je to najjednostavniji način navodnjavanja, a ujedno i najlakši. Razvučeš s traktorom cijev s rolomata i naštelaš koju količinu vode po metru kvadratnom želiš (teoretski) i možeš lijepo raditi drugi posao. Primjerice, za nekih 20 litara vode potrebno je da rolomat vuče kišno krilo nekih 8 sati, sve ovisno o diznama koje se nalaze na krilu.
    Ovaj način je puno bolji od recimo kišnog topa, koji baca krupnije kapi i strašno zbija tlo. Kišno krilo praktično pravi maglu, vidljivo iz slike niže.
    Postoje različite debljine cijevi na rolomatu i širine kišnog krila, od 26m pa do preko 50 metara. Sve ovisno o površini koja se navodnjava.
    Jedini nedostatak takvog sistema je što teren mora biti ravan.

milan88
    Guest

Шта се сматра већом површином? .

milan88
    Guest

Да ли ми неко може рећи дали у Бачкој има нека фирма где се могу купити кишна крила?

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Poruka
    139
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pa recimo da sigurno nećeš ići navodnjavati jutro ili dva ovakvim sistemom. Barem deset jutara komad pa se isplati. Za one koji žele nešto više saznati o takvim sistemima neka idu na stranice BAUER i OCMIS. Bauer je njemački proizvođač, a Ocmis talijanski. Ja biram njemački, iako je malo skuplji od talijanskog.

Član tarana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Poruka
    1,816
    Zahvalio se
    3
    Zahvaljeno 29 puta na 22 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

mala digresija. sreća pa sam odustao od industrijske paprike ove godine zbog male cene.
    "aleva" distribuirala seme proizvođačima a 100 hektara uopšte nije niklo.
    sad se sude, jer aleva reče u pozdravnom pismu: ne morate platiti seme, nadamo se saradnji i iduće godine.
    naravno, dok su ljudi skontali da od nicanja nema ništa, pa dok su alevini eksperti izašli na teren, snimili stanje, izvećali šta da se radi i rekli "pa dobro presejte" za setvu bilo čega je bilo kasno.

Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,064
    Tekstovi u blogu
    99
    Zahvalio se
    1,050
    Downloads
    258
    Uploads
    126

Svakako da je to minus za ljude iz Aleve, bilo bi mi čudno ako je takav njihov postupak bio da sledeće godine iko sa njima potpiše ugovor za industrisku papriku.

milan88
    Guest

Да ли има неки тип кишног крила ако се узгаја десет јутара,али није у комаду?

Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,064
    Tekstovi u blogu
    99
    Zahvalio se
    1,050
    Downloads
    258
    Uploads
    126

Možeš li reći koliko se u tih deset jutara nalazi parcela i kolika je njihova veličina, jer će ljudima biti lakše da tako kažu svoje mišljenje.

milan88
    Guest

Четири,једна има јутро и по,једна два,једна три и једна три и по.

Strana 1 od 43 12311 ... PoslednjaPoslednja