Kokoške za dvorište

Ono pile sa prve fotke je sigurno neka mešavina talijana i crne koke. Jer sam to jaje uzeo čim ga je crna koka snela. E sad taj petao talijan je iz drugog jata. Dobio od prijatelja jaja pa sam nalegao koku i na kraju ostao samo taj pevac. E sad taj italijan je verovatno lukav pa naskače i ostavlja potomstvo...

Izgled da će još jedna mlada koka da se nalegne. Moraću i za nju da napravim jedan pokretni kokošinjac. Ovaj gde je sada ova koka sa pilićima se pokazao odlično. Smestim koku u gnezdo sa jajima i ostavim hrane i vode i ne brinem. Kad hoće ustane i jede i uradi 'poradi sebe' i nazad u gnezdo. Žica je sa okcima kroz koju ni mačke ne mogu da provuku šapu. Kad porastu pilići onda će u veći prostor.
 
Evo da se pohvalim i za drugu prinovu ove godine. Mlada koka je odlično uradila posao. Ležala je na 11 jaja i onda je sredinom ležanja prosto uništila tri jaja. Od ostalih osam sva će se verovatno izlegnuti jer se šest već izleglo a dva su prokljuvala ljusku.
U ovoj turi su bila obična jaja uzeta slučajnim uzorkom. Od šest pileta koja su se ispilela četiri su gološije.
b6wyo6.jpg


Inače jedna gološija je nasađena 14. a jedna žuta domaća koka juče. Toj juče sam stavio jaja od talijanki koja sam dobio od prijatelja. Šest njegovih jaja i ostalih pet naših. Jaja od njegovih koki imaju slabu ljusku i prošle godine je od deset jaja opstalo samo tri do izleganja. Danas sam joj već dodao dva jer je dva razbila. Jedno naše a jedno od talijanki. Veoma je plašljiva i nije se još skroz ukočila a i problem je što sam obe koke stavio u kokošinjac samo sam ih zatvorio u gnezda. Svaki dan ih puštam da jedu i piju vodu.
Nisam stigao da napravim nove pokretne kokošinjce gde će kvočke biti na miru i bez uzbuđenja da izvedu piliće.
 
Poslednja izmena:
Evo malo slika mojih koka, slike su od pre oko 2 meseca. Običnog pevca sam zaklao zbog preterane agresivnosti prema suparniku.
859a7331da0de0c6aaa43cb6573951fc.jpg
7bf4f09700a698f57f654ff706cdfd26.jpg
49e58066f1699013308206b52cb3f35f.jpg
d69c8447279d155759881a20e484b7f7.jpg
85fba2663ce5c15e958eef71b92de76a.jpg
8ce0955a8cf4e92996ba7827296f1a91.jpg
19a2ba2164206503a49fe9f88305f9ea.jpg
dcd8dc94ef2cc75c56e532925a52177d.jpg


Sent from my H3113 using Tapatalk
 
Ja od koka za dvoriste imam raznih vrsta,e sad imam želju da probam da nasadim jednu veliku koku sa jajima od italijanske jarebice koja su prilicno sitna,pa sta bude,janimljivo je da je na jarebice skakao crveni petao,a petao od jarebicar je skakao na sve druge koke,uravo zato i želim da vidim na cega ce to liciti pilici.
 
Italijanke bi trebalo da nose krupna jaja, bar je tako bilo kad sam ih ja čuvao. Koliko sam ja viđao mešanci italijanki su uglavnom šareni i građom tela povuku na italijanke. Probaj pa ćeš videti šta će da ispadne.

Sent from my H3113 using Tapatalk
 
Jarebice ove srebrne koje sada imam nose jako sitna jaja,u ondnsu na Leghorn koje nose jako krupna jaja za nepoverovati za tako sitnu koku.
 
Ja sam imao srebrne, a pre njih i jarebičaste, nosile mi srebrne veća jaja od jarebičastih. Sve zavisi da li su kvalitetne, da li su mnogo ukrštane u srodstvu, čime se hrane itd. Probaj da nasadiš ta jaja pa stavi slike da vidimo kakvi će da budu. Samo nemoj molim te da ih nazivaš jarebicama, jer nisu jarebice već kokoške. To su ih naši ljudi prekrstili iz "italijanska jarebičasta kokoš" u "italijanske jarebice" što je pogrešno. Nadam se da mi nećeš zameriti na ispravci.

Sent from my H3113 using Tapatalk
 
Eto posle 21 dan isčekivanja i održavanja kvocke dodje i dana za izlazak pilića na svet,od ukupno 17 položenih jaja dobio sam samo 9 prelepih pilica,bio sam postavio 11 sitnijih belih jaja i 6 krupnijih žutih,pošto nisam mogao pronaci nekog da mi izleže jaja od moje živine sasvim slucajno se jedana stara Sasex koka razležala a to mi je i odgovaralo njena krupnoca,i postavim sitnija jaja pa sta bude,od petlova imam samo Italijanskog jarebicara i Nju hempšir,od mama koka imam Italijansku jarebičastu kokoš,Somborsku kaporku,Nju hempšir,Amrok i koka nosilja,eto to su sve rase pa sta ispadne.
 
Ove godine mi se nekoliko koka raskvocalo i izlegle piliće. Neke više a neke manje uspešno. Svakoj sam postavljao 11 jaja jer su koke nešto sitnije građe. Redom su izlegale 7, 6, 6, 1, 5. Jedna sada leži na jajima a jedna je spremna da se nalegne i nju ću verovatno za vikend da nasadim.

Od svih ovih pilića što su se izlegli ostalo je 22. Dva pileta (od onih 7) su pojele mačke a jedno (iz druge ture) je uginulo posle nedelju dana. 5 pileta je još sa kvočkom pa ću za vikend da ih prebacim sa ostalima. Ova koka što je izlegla samo jedno pile je bila smeštena u zatvorenom gnezdu u kokošarniku. Nije imala dovoljno mira jer su se ostale koke i petlovi penjali i skakali po njenom gnezdu. A moguće da nije bila dobra kvočka.

Trenutno na gnezdu je ova koka koju sam prikazao u ovoj poruci:

http://poljoinfo.com/showthread.php?19-Kokoške-za-dvorište&p=1393186&viewfull=1#post1393186
 
Danas se izleglo 7 pilića. Razlegao sam tu kvočku u pokretnom kokošinjcu gde joj je bio mir i imala je vodu i hranu i mogla je da ustaje kada poželi. I zaboravio sam na nju. I danas se pojavila sa pilićima i iznenadila me. Imam još jednu kvočku u gornjem delu onog prvog napravljenog pokretnog kokošinjca (PK) a nisam siguran kada sam je razlegao. Kasni ili nedelju dana ili dve nedelje za ovom. Imam još jednu koju sam smestio u jedno pokretno gnezdo a postavio sam ga u ograđenom delu tog PK. Zatvaram ulaz gnezda i svaki dan je puštam da izlazi za vodu i hranu. Tu je već par dana a nisam zapamtio kada će biti 'termin' (mislim da su joj 8. ili 9. stavljena jaja). Kao što puštam i onu iz PK samo što ona ima i vode i hrane u svom zatvorenom prostoru tako da ne moram da brinem. Gnezda se nalaze u prošaranoj hladovini tako da mislim da će izdržati vrućine.
Danas sam pored tog pokretnog gnezda postavio dve kante od polikolora i jednu plastičnu kutiju jer su se još tri kvočke razlegle. Sad da li će sve tri da nastave da kvocaju - videćemo.
Elem, ubacio sam ih u ta gnezda i zatvorio ulaze sa poklopcima. Sada leže na po jednom plastičnom jajetu koje služi kao polog u gnezdima u kokošinjcu. Sutra ću im staviti jaja pa neka traže svoju sreću. Za par dana planiram da im ulaze više ne zatvaram kada se baš dobro razlegu i 'zakoče' kao što znaju. Imaće vode i hrane pa neka ustaju kada žele.
Da, plašim se da ih nešto ne napadne ali u kokošinjcu samo prave problem jer leže u gnezdima pa se ostale koke guraju i lupaju jaja.
Do sada sam odvojio piliće raznih uzrasta u jedan pokretni kokošinjac i ostalo ih je možda nekih petnaestak jer poneko i ugine. Sa ovih osam biće dovoljno za obnovu jata. A šta uraditi sa pilićima od još pet koka.... videćemo... one petliće što smo odvajali prošle i pretprošle godine još pamtimo.... bilo kao supu ili pečenje...
Ove nove ture pilića će u posebni PK jer su mali da se mešaju sa ovima koji su već odvojeni.

Inače dnevno dobijamo 13-15 jaja što je još i dobro s obzirom da su se 6 koke raskvocale. Jedna ima problem sa nogom i ne može u gnezda pa nosi na zemlji i to svaki četvrti dan. Ali pošto je sva crna sa ćubom i nosi zelena jaja - onda je ne diram.
Četiri petla prave problem iako se ne tuku. Mislim da će barem dva od njih da završi u loncu krajem juna. Svoje su odradili pa ćemo ostaviti onog starog belog i italijana zbog nove krvi. Ako počne da ga tuče ide i on u supu. Za sada je taj Beli iako prilično smotan još uvek autoritet. Ipak on nam je ljubimac i redovno dolazi da se mazi kada je pušten.
Sigurno ima koka koje malo nose i ima starih (treća godina) pa će s jeseni dosta njih da završe u supi.
 
Poslednja izmena:
Koliko toj koki od deset godina treba da se skuva? :osmeh:... Mi smo neke stare koke kuvali zimus po ceo dan na šporetu na drva na tihoj vatri... Ta supa nema cenu a i meso kad se ukuva i spremi na odgovarajući način.
 
Od one tri koke koje su ležale u kokošinjcu kada sam ih prebacio na nova mesta samo jedna je nastavila da kvoca. Jedna je čak i snela jaje pa sam je vratio. A doneo drugu koja je takođe ležala.
Ako ništa drugo bar će da se malo stresiraju pa će prestati da se 'pretvaraju' da kvocaju.
 
Koliko toj koki od deset godina treba da se skuva? :osmeh:... Mi smo neke stare koke kuvali zimus po ceo dan na šporetu na drva na tihoj vatri... Ta supa nema cenu a i meso kad se ukuva i spremi na odgovarajući način.

Ja obožavam jedno jako staro jelo koje se sprema tako što se kuva geršla sa starom kokoškom/petlom, parče slanine. Kada se posle nekoliko sati skuva do te mere da se kosti mogu povaditi, onda se dugo meša(u jednom smeru) da se pretvori u gustu kašu.
Onda se služi tako što se na porciju stavi po dve kašike starog kajmaka koji se polako topi i daje fantastičan ukus celom jelu.
U gradu ga spremam u expes loncu, i tada ne postoji kokoška koja se nemože skuvati, a mešam mikserom. Bude isto dobro..
Suština dobrog ikusa je što deblja i starija kokoš..
Ovo jelo se nekada koristilo kao priprema pred i za vreme kosidbe.. Ljudi su tada odvajani od žena da bi što više snage bilo usmereno u koristan rad..:osmeh:
 
Evo mali podsetnik na dešavanja ovog leta... nikad se više koka nije razleglo a nekoliko njih i po dva puta a neke su htele i treći put. U jednom trenutku početkom jula sam imao 6 koka koje su ležale na jajima i dve koje su bile u posebnim pokretnim kokošinjcima. Spajao sam piliće i to one koje su se izlegli pre jula meseca i njih je bilo petnaestak a možda i više. Zbog manjka prostora sam morao da ih stavim u PK koji je imao žicu sa širokum okcima pa su se neki manji provlačili i na kraju završili karijeru. Ostalo je desetak komada i ima interesantnih primeraka npr. bela gološija sa ćubom...

Ovi pilići koji su se izlegli sredinom jula su smešteni svi u jedan PK i bilo ih je oko 25 komada. Petnaestak komada sam poklonio prijatelju sa sve kvočkom. Na Svetog Iliju ovaj PK je pogodio grom ili neko drugo električno pražnjenje ili je bila velika grmljavina tako da su dvadesetak pilića stradala. Neki su bili na gomili a neki su na mestu bili mrtvi. Neki pilići su ostali na nogama i zadnjici samo im je glava pala na leđa. Da ne postavljam fotke jer su potresne.
Osam komada je ostalo u drugom PK sa kvočkom pa sam ih kasnije spojio.
Tako priroda je sama 'nivelisala' prekobrojnost. Biće dovoljno pilića za zamenu osnovnog jata.
Trenutno je jato u mitarenju ali svakog dana dobijamo od 5 - 8 jaja od oko dvadesetak koka.

Inače neke koke još uvek žele da se raskvocaju. Prave problem jer su non stop u gnezdu i prave problem ostalim kokama. To rešavam tako što ih sklonim u najmanji PK i tu poste na vodi. Na nekoliko dana im daj šaku kukuruznih zrna tako da im organizam zanemari kvocanje a usresredi se na preživljavanje.
Ovo je jedino rešenje jer kupanje ladnom vodom nije pomagalo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh