Kokoške za dvorište

Što jeste, jeste, super poprimaju boju. Uvek kad nesto nastrada, uvek ono najbolje ili najdraze. Meni je nekoliko komada zivine nastradalo i to sve one za koje sam se najvise vezao, i sve kod gusaka xD
 
Moje koke danas 12 jaja od njih 13 :) Samo se bojim da se sad ne "iznesu" preko zime pa da na proleće ne bude jaja, mada ne bi trebalo, većina su mlade.
 
nedavno sam nabavio kokoške i evo da podelim svoje iskustvo.
zbog ranijih obaveza nisam imao dovoljno slobodnog vremena pa je nekadašnje ekonomsko dvorište
došlo do nivoa nesavladive vegetacije kojoj ako ispustim koji dan, kosačica nije mogla ništa.
tražio sam rešenje i imao sam dilemu jarići ili kokoške i izbor je pao na kokoške. samo koju vrstu?
sasvim slučajno sam nemajući baš mnogo vremena za odluku kupio 30 iznošenih
za probu (ako se nešto nepredvidjeno desi bolesti, pacovi, komšijski psi da šteta ne bude velika)
a s druge strane da im obezbedim nakon kaveza i eksploatacije da dobiju normalan životni prostor
kokošinjac(nekadašnju štalu) i gotovo 300 kvadrata ispust za koji sam se nadao da sam pronašao rešenje za kosidbu
s tim da sam računao da ću do zime da ih se rešim pa u narednu sezonu da probam ili sa nekom kombinovanom rasom, sa pilićima
ali ništa od klanja...
one su se prilagodile i novim uslovima smeštaja, ishrane i konačno njihova nosivost je od početka bila na 80%
i u novembru i decembru na 60% i evo sada januar 80% uz prosečnu težinu oko 65g
namera mi je da ove sezone povećam jato uz nešto domaće živine i 20tak najverovtnije australorpa
do nekih ukupno 50-60 komada jer ipak sam nov i hobista pa se ne bih previše širio jer
je moj jedini motiv da znam čime se hrani moja porodica...na tim principima se obradjuje i bašta
i biljkama i životinjama davati što više prirodnih hraniva kako bi smanjili rizik oboljevanja makar preko
zatrovane hrane...

https://imgur.com/a/nv7iw

i pitanje da li ovo znači da je kraj nošenja s obzirom na veličinu?

p.s. izvinjavam se na preopširnosti ...ubuduće biće mnogo kraće
 
Saznaj samo koja nosi tako velika jaja i nju ukloni. Imao sam jednom slucaj da nosi tolika jaja i pocele toga je nosila mekana koja su uvek jele, a tako mogu da pocnu da jedu sva redom.
 
Meni dve kokoške pojeli psi od komšinice ispod, ima neke kučke i onda sve lutalice se sjatile kod nje..tačno čovek da pludi, kad ih pustim moram ih čuvam...I to baš mi uhvatili one dve što najviše volim, jedna mi nosila zeleno jaje...
 
Stevane, a šta ćeš sa svim jajima koje bi snele tih pedesetak-šezdesetak kokošaka? Ako si obezbedio neko tržište ok, ali ako ne, možeš imati jaaaako puno jaja sa kojima ne znaš šta ćeš. Recimo za mene, oca i majku je sasvim dovoljno desetak koka. A otac svako jutro pojede po 3-4 jajeta, pa opet kada dobro nose ne možemo sve da potrošimo, prodamo višak. Ne želim da te obeshrabrim sada kao početnika, ali pazi da ne budeš "prebukiran" sa jajima od toliko koka. :) Moja preporuka ti je da za dvorište uzmeš obične domaće, sa dobrom hranom i one dobro nose. Ako hoćeš rasne, za dvorišne uslove su ti dobro nju hempšir, australorp, saseks, amrok, italijanke, leghorn.. Ali naravno to je sve tvoj izbor.
 
Juče smo dobili 26 jaja za dva dana. Za vikend su bile dosta na ispustu a i ovo lepo vreme ih je nateralo da više nose. Mirko je u pravu. Iako smo dobijali 8 jaja dnevno kad je bilo hladnije nakupe se jaja pa smo poklanjali po komšiluku. Polako gledamo da nađemo kupce za višak koga će sigurno biti kad dođe lepo vreme.
Takođe planiram da napravim neku vrstu lakog pokretnog kokošinjca koji će biti oklopljen sitnom heksagon žicom jer tu planiram da držim kvočku sa pilićima kad se neka koka razlegne. S obzirom da mi to nije blizu kuće to će biti jedino rešenje.
Takođe nam je u planu jedan laki pokretni kokošinjac gde ćemo probati da odgajimo brojlere. Bez sijalice i sa prirodnim svetlom. 'Tov' će duže trajati ali će zato i meso biti prirodno i kvalitetnije. Za to čekamo lepo vreme pa ćemo pokušati. Piliće ćemo verovatno dok ne 'ograšaju' držati u kutiji u kući a posle idu napolje u prirodni smeštaj.
Videćemo kako će ispasti takav pokušaj.
 
Stevane, a šta ćeš sa svim jajima koje bi snele tih pedesetak-šezdesetak kokošaka?

Naravno da sam razmišljao o tome. Mislim da neće biti produkcija veća od nekih 30-35 komada dnevno a to je nešto malo više od onoga što su ove iznošene nosilje i do sada snele, a uspevao sam da se viškova oslobodim i često je tražnja veća od proizvodnje pa sam se i odlučio za ovo povećanje jer bi verovatno postigao optimalan odnos onoga što prikupim i onih viškova koje bih uspeo prodati. a biće tu i pokušaja reprodukcije no o tom - potom
Svakako će to biti maksimalan broj kokošaka i pilića kojima bih se mogao baviti a kad bude problema u prodaji viška jaja, smanjiću broj grla (sekirčetom) :osmeh:
 
Stevne, a čime ih hraniš kada stižeš do tako visoke nosivosti? Mi smo prošle godine držali desetak tih iznošenih nosilja i dvadesetak Saseksa. Da bi nosile jaja ozbiljno ipak mora da se pojačano i hrane, ne može da im se baci samo po vangla žita ujutru i uveče i da se očekuje visoka nosivost...

Sada imamo samo Saseks mlado jato i odlično nose, ali ih dobro i hranimo.
 
Bilo bi dobro da u jednom obroku dobiju samo koncentrat, barem se to kod mene odlično pokazalo. Moji prekjuče nisu pokupili jaja, ja radio drugu smenu pa nisam bio posle podne kući da pokupim, i zaboraviše da mi kažu. Danas nađem 16 jaja za ova dva dana i ostatke jednog razbijenog. Ranijih godina, dok nisam hranio koke koncentratom, kad god bi neko razbile ne bi ništa od njega ostalo, a sada je ostala sva ljuska + dobar deo žumanceta. Pretpostavljam da im ne fali hranljivih materija jer jedu koncentrat pa zato nisu pojele jaje. :)
 
Nekom prilikom pročitah "ako hoćete da vam kokoške nose dajte im koncentrat"
zapravo treba im obezbediti optimalan odnos hranljivih materija koje im sigurno nećemo obezbediti bacanjem šake kukuruza
dok bi se za ostalo one same morale izboriti po dvorištu
zato sam se opredelio da im polovinu dnevnih potreba dajem kroz koncentrat tj nekih 80g
a preostalo dobiju kljucanjem, ostacima voća i povrća,
posebno su bile obradovane kada im navadim glisti i nakupim puževa, iseckam listova maslačka skuvam ljuske od krompira
imao sam i nešto suncokreta i soje pa sam im to ponelad ispržio i samleo i davao s prekrupom kao jedan obrok
u zrnu sam im samo dao malo kukuruza šećerca i malo ječma u nekoliko najhladnijih dana
uglavnom dodatni obroci su im bili sav otpad od voća, povrća, groždja iz bašte kao i sav otpad iz kuhinje
 
Ako su im ispunjene sve potrebe sto se tice hranjivih materija, nosice. Meni su zimi uvek nosile super, a othranjene bez koncentrata, ali su bile pustene, pored zrnaste hrane, kao sto ste napisali, dosta voca i povrca i trave, a jedno vreme sam "uzgajao" crve brasnare a takodje sam i dobijao od komsije koji drzi golubove. On kad ocisti golubarnik donese mi po punu kantu od 10l crva i to mi traje 10ak dana i tako 3-4 puta godisnje. Kuvanu hranu im nikad nisam davao, mada znam neke koji zivinu hrane skoro samo sa tim i opet super nose.
 
U četvrtak rano ujutru smo dobili 24 jaja a danas smo dobili 20. Polako ulazimo u problem šta raditi sa tolikim jajima. Još uvek nismo našli kupce za sada poklanjamo rodbini i prijateljima....
 
Ja imam utisak da se one lakše izbore sa hladnoćom nego sa toplotom preko leta. Uvek sam više jaja skupljao zimi nego leti. Sem jedne godine kada sam imao gološijanke, njima valjda ne smeta toliko toplota zbog "ventilacije" na šiji. :osmeh:
 
Danas smo do podne za dan i po dobili 12 jaja ali verovatno će biti još koje do kraja dana. Postavio sam još dve dodatne šerpe sa vodom unutar zatvorenog dela kokošarnika pa ćemo videti da li će se zalediti. Kada su bila hladnija jutra sa većim minusom voda se napolju ledila. Ali je interesantno da kad izgreje sunce voda se u pojilicama od 9 litara odmah odledi ili ima deo vode koje koke mogu da koriste. Postavio sam i jednu veću šerpu u kojoj se voda ledi ali samo nekih par cm pa koke nekako dođu do vode.
Mislim da će ovih dana biti snega pa će koke moći da utole žeđ. Sutra takođe idem da proverim vodu i da im dam veću količinu hrane za slučaj da ne mogu da se probijem ako baš bude neki veći sneg ili oluja.
Što se tiče vode ova blaga zima mi je baš odgovarala jer nije bilo puno dana sa minusom ali već za sledeću ću morati da malo ekperimentišem.
 
Danas se potukla dva petla i zavrsilo se tako da je jednom kresta cepnuta na pola pa imam par pitanja ukoliko vam je poznato a to je dali ce stati krvarenje i dali ce ostati ziv a drugo je dali sam pogresio sto sam ostavio 2 petla na 13 koka.hvala

Послато са SM-N910F уз помоћ Тапатока
 
Za ovo oko povrede nisam siguran jer nisam veterinar i nisam imao takvu situaciju. Ali za ono drugo pitanje da li je broj petlova dovoljan mogu da ti kažem da je dva petla dovoljno za toliko koka. Još samo da se uspostavi hijerarhija između njih i da se zna koji je jači i sve će biti u redu.
 
Za ovo oko povrede nisam siguran jer nisam veterinar i nisam imao takvu situaciju. Ali za ono drugo pitanje da li je broj petlova dovoljan mogu da ti kažem da je dva petla dovoljno za toliko koka. Još samo da se uspostavi hijerarhija između njih i da se zna koji je jači i sve će biti u redu.
Hvala na odgovoru.ali ako se nastavi mislim da.ce prgavac upasti u supu slucajno jer ranjeni je ipak skakao na koke a ne na suparnike

Послато са SM-N910F уз помоћ Тапатока
 
Naravno da se voda zaledila u skoro svim pojilicama. U pojilicama od 9 litara koje su bile napolju uz zid sa severne strane voda se nije zaledila unutar 'rezervoara' ali se u 'tanjiru' zaledila ali su koke kljuckale na mestu gde ističe voda iz rezervoara u tanjir tako da su mogle da piju. Od dve šerpe koje sam stavio unutar zatvorenog dela voda u manjoj šerpi se zaledila a i u većoj ali su koke iskljucale led jer je verovatno bio tanji. U velikoj plastičnoj šerpi koja je bila na otvorenom voda se skroz zaledila. Tu sam šerpu stavio unutra na mesto one koja se nije zaledila a nju sam stavio do nje. Nadam se da će koke uspeti da 'prokljucaju' put do vode. Ostavio sam i par komada leda napolju a u utorak ću da usitnim led pa će on 'trajati' dok ne bude otoplilo. Inače se nadam da će pasti i sneg pa će i to biti izvor vode.
Inače danas do 3 sata 11 jaja.
 
Nazad
Vrh