Kokoške za dvorište

Vuxsd pa mozete ostaviti i 4 petla. Uglavnom sam ostavljao jednog petla na 5-7 koka i nije bilo problema. Kazu da petlovi kada ih je vise ne daju jedan drugom da se pare, ali to nije tacno. Od moje zivine kad sam legao pilice samo mi se dva puta desilo da se pile nije izleglo i jedno je uginulo u jajetu nekoliko dana pre lezenja, a drugo sam mislio da je neoplodjeno, ali se ispodtavilo da je uginulo u ranom stadijumu razvoja, a to bi bila greska kvocke, verovatno jer je bila mlada.
 
Kolega zzzz sada je i beli petao počeo da naskače. Najveći problem je što je na primer jedan petao stalno u zatvorenom delu kokošinjca i ne izlazi jer ga ovi drugi jure. Bojim se da kada uklonim i tog i krivog onda će juriti belog. Inače kada su puštene koke pevci stanu u red da se pare. Zaređaju se dva tri na jednu koku ali samo kad glavni petao prvi naskoči. Kad neko drugi naskoči prvi onda ga on juri....
Za tri dana smo dobili 18 jaja. Mada sam danas pokupio jaja u podne i do kraja dana ima vremena da snesu još neke ali je očigledno se smanjuje broj od kako je počelo ovo zahlađenje. Dva dana pre toga je bilo lepo i sunčano vreme i dobili smo 24 jaja. Košava duva pravo na kokošinjac pa im verovatno pravi neprijatnost. Inače je sa severne strane kokošinjac zaklonjen zidom.
 
Vetar im sigurno smeta, ali nadju one zaklon. Uvek ce postojati hijerarhija medju petlovima, ali posto kod vas imaju i otvoren i zatvoren deo uvek ima perioda kad jedni druge ne vide pa ce svaki iskoristiti svoje vreme kad ga niko ne prati, pa tako i beli. Najverovatnije bi kada bi ste ostavili 3 petla, beli bi bio mučen. Skoro ste postavili slike 4 petla, sve sem krivog i po meni mozete slobodno ostaviti sve i stvarno su svi super.
 
Meni juče pas neki uhvatio jednu kokošku ugnjavio je i kožu joj počupao tako da smo je morali zaklati, jadnica bila puna jaja :( I to kokošku baš onu crnu s tačke poludela sam, sad neko vreme ne smem živinu puštam van dvorišta :(
Kada smo koku zaklali videli smo da je punaaaa masnoće, dal je moguće da od toga slabo nose, što ih mnogo hranim, dajem im kukuruz jedan obrok a drugi prekrupu potopim s hlebom toplom vodom??? Da nisu pregojene, mada ne mogu ih ni pustim da gladuju sad kad nema trave, pogotovo posle ovog napada što neću smet da ih puštam često jedino kad mogu da ih pričuvam.
 
Moje iskustvo govori da stare koke mogu i da se obuzdaju u hrani... tj. da jedu koliko im dosta ali da mlade koke jedu dok ima.... Ali generalno su to proždrljive životinje...
 
Ishrana im je dosta jednolicna. Trebas izbaciti hleb i napravi neku smesu sa psenicom i suncokretom ili nekim drugim zitaricama. Jako se goje od kukuruza, a isto tako i od hleba, a najprirodnija i najpogodnija hrana za njih su zitarice kao sto su psenica, jecam, ovas, proso i raz kao i tritikal(hibrid psenice i razi). Kukuruza ne dodajem u smesu u nekom velikom procentu, obicno oko 20% ali zimi, posto su zatvorene dodajem 40% dok suncokret do 10%, 30%psenice i 20% Smese jecma i ovsa, 1:1, dok sam tritikal izbacio jer vise taj covek kod koga nabavljam vise nema. Takodje dajem i proso, ali van ove smese. Leti je dosta manje kukuruza i najvise psenice i dosta prosa. Do duse leti je ishrana mnogo raznovrsnija. Smesu mozes napraviti i drugaciju, sve zavisi sta je dostupno.
 
I da dodam ono što sam negde pročitao da jaja budu krupnija a i primenio a to je da dodajem suncokret u zrnu na oko 50kg ukupne hrane dodam 5kg. To ispada 10% koje je kolega zzzz napisao.
 
Nisam siguran da jaja budu krupnija zbog suncokreta, jer mlade kokoske kad tek pocnu nose sitnija jaja, a sa vremenom se ustali ta velicina. Suncokret u odnosu na ostale sastojke koji se koriste u ishrani zivine (Osim npr. soje i s. graska) sadrzi dosta vise proteina, pa ce se svakako povecati nosivost. Kazu da kada se daje koncentrat zivini da jaja budu krupnija, ali nisam primetio, jer sam zivinu hranio bez koncentrata i jaja su bila dosta krupna, tako da mislim da velicina jaja zavisi vise od rase. Imao sam do prosle godine italijanke (plave i jarebicaste i njihovu mesavinu) i jaja su bila krupnija u odnosu na ostale. Njih sam imao 2 godine, ali mi se ne svidja ogromna, neproporcionalna kresta, a takodje njihova jaja sadrze vise holesterola u odnosu na ostale rase.

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam da napomenem da dodajem u samlevenu smesu i stocni kvasac (obicno oko 5-7%), a smesama se dodaje obicno oko 3-5%, ali to vazi za gotove smese; sadrzaj proteina je visok- oko 40%.
Takodje dobijaju i ljuske od jaja, koje se samo properu i osuse, a usitne se prstima, i nema potrebe da bude praskast, vec sitne plocice.
 
Poslednja izmena:
I ja dodajem i stočni kvasac i stočnu kredu a ljuske od jaja ispečemo u rerni pa samo rukama isitnimo. Od nedelje u podne do danas popodne 20 jaja.
 
To sam napisao vise zbog toga sto pojedini govore da jaja italijanki ne sadrze holesterol ili ga sadrze u malom procentu. Holesterol iz jaja nije nezdrav, a moze smetati jedino ako se unosi u prevelikim kolicinama, ali vecinu holesterola nas organizam sam stvara. To sam napisao za svaki slucaj, ako neko vec ima povisen holesterol.
 
Moje mišljenje je da je jaje, jaje. Može jedino da bude bogatije ili siromašnije hranljivim materijama u zavisnoti od ishrane kokoške. To da je jaje italijanke bogatije holesterolom u odnosu na jaja ostalih rasa, ne verujem da je istinito. Možda i nisam u pravu. Ali sam se uverio da italijanke nekim čudom, nose jaje sa bogatijom bojom žumanceta nego ostale rase. Takođe, neki misle da su zelena jaja bogatija holesterolom, ali i u to sumnjam. Inače moje koke prekjuče snele 11 jaja, od njih 13. :)
 
To je istina, da nose jaja sa jacom bojom zumanca. To da sadrze jaja vise holesterola sam cuo, ali mislim da je istinito. Obicno kokoske imaju dosta male kreste. dok italijanke imaju ogromne, kao i leghorn. Mozda imaju i visi nivo testosterona, ali nisam siguran. Kod njih sam primecivao da, pored ogromne kreste imaju i vece "mamuze" tj one kandze kao petlovi, naravno mnogo manje, ali opet primetne. Dva puta sam pronasao kod koka i zakrzljale testise. Znaci, te koke su normalno nosile, ali su imale po 2 testisa, velicine mozda zrna pirinca, dok kod ni jedne druge nisam to nikada video. Vise ne drzim ni italijanke ni domace, samo nekoliko patuljastih, ali kada budem opet nabavljao za nekoliko godina, uzecu nesto najslicnije divljim. Ni krupne, ni da nose dobro. Ranije sam kupio jedan par patuljastih koje su jako podsecale na feniksa, jako vitke i sitne, sa manjim repom, super su letele i nasadjivala se i po 2 puta godisnje, a krestu skoro da nije ni imala. Na netu sam pronasao slike divljih i veoma su slicne. Zao mi je sto ih nisam legao, vec sam pod njomm legao samo domace. prosle godine je nastradala kad je preletela kod gusaka.
 
Zzz pa dobro, to su verovatno bile samo slučajnosti sa italijankama i testisima. Nemaju sve to, da imaju odavno bi bilo poznato. :D Znam da su se ponekad nekim uzgajivačima javljale "muškarače" među italijankama. Bile su krupnije od drugih koka, imale uspravnu krestu, stalno se mlatile sa pevcima, i nosile jako krupna jaja. Doduše od njih nisu ostavljali jaja za nasad. Ali i to su zasebni slučajevi. Ovako su koke normalne, samo što imaju velike kreste. :) Iwanho, prethodni dan je bilo 6 ako se ne varam. Inače moj glavni pevac se okuražio pa nasrće ponekad na mene, a i majka ga se čuva, kaže "čudno je gleda" :haha:
 
Verovatno je bila slucajnost, mada ko ce ga znati :D
Najvise sam ih uzeo zbog lepe forme tela i nadao sam se ako se hrane bez koncentrata i ostalog da ce imati male kreste. I imale su bukvalno do 2-3 nedelje pre nego sto su pronele i tada su izdzikljale i opet dodje na isto. Bile su dosta divlje i stalno su preskakale zicu, svi osim plavog petla, bio je kao mace, ali su mu guske dosle glave.
Stvarno ti super nose, moje ne uopste :D
 
Meni da kucnem u drvo od 7 koka ovo neki dan 3 ili 4 jaja...dal što je bilo toplo...mlade se nadam za neki mesec ;) Imam jednu što nosi zeleno jaje a kažu to je bez horesterola, a ja prošle godine operisala žučnu kesu pa od tada nisam jela jaja, sad nosi ova kokica zeleno, pa reko da pojedem po neko kuvano uželela sam se jaja ;)
 
Zzzz, a šta znam, meni su baš ponekad smešne sa tim klempavim krestama, kako se kreću a kresta samo igra gore-dole, hahaha. Imao sam prošle godine jednu srebrnu, i lepo mi je nosila, doduše nije preletala, ali jedan dan je kera nekako uspela da otvori vrata od kokošinjca i nju uhvatila. Ja poludeo, od svih domaćih koka ona uhvatio baš nju, platio sam je 900 dinara... Italijankina jaja se lepo farbaju za uskrs, bela ljuska fantastično primi farbu, ne znam da li je neko probao do sad. :)
 
Nazad
Vrh