Kokoške za dvorište

Mi generalno planiramo da pustimo koke da se same razmnožavaju. Videćemo da li će to ići jer su se izlegle iz inkubatora. Imamo jednu gološijanku ovogodišnju koja već nekoliko puta kada je puštena traži zaklonito mesto i tu leži. Čini se na oko da je zdrava. Da li je bolesna ili traži mesto da se nalegne ili možda traži mir od petlova i koka... ko će to znati. S proleća planiramo da ponovo naselimo pokretni kokošinjac pa da tu probamo da proizvedemo jaja od kaporki. Meni se i dalje najviše sviđaju gološije jer su čini mi se najsposobnije i najizdržljivije. Svakako planiram da napravim neku vrstu pokretnog kokošinjca gde bi gajili te koke sa pilićima a probaćemo da stavimo i jedno desetak tovnih pa da probamo da ih othranimo bez svetla. Duže će trajati tov ali mislim da će rezultat biti pozitivan.
Inače danas smo dobili 15 jaja.
 
@pitbullns
Probaj sa živinom rase Saseks, dobro nose jaja, imaju prvoklasno meso i koke se raskvocavaju tj. leže na jajima da izvedu piliće.
 
Kao što sam i pretpostavljao jedna gološija želi da se raskvoca. Danas sam otišao da ih obiđem i sve koke su izašle a ona ostala u gnezdu na jaajim. Izvukao sam jaja ispod nje i stavio ih ispred da bih posmatrao reakciju. Evo šta se desilo.

[video]https://streamable.com/7y7re[/video]

Ipak sam joj oduzeo jaja jer mislim da nije vreme da se razlegne a i mislim da sam negde pročitao da koke nebi trebalo da se naležu pre nego što napune godinu dana života. Proverene metode prekidanja zaleganja u vidu kvašenja u ladnoj vodi ovde ne pomažu jer je hladno pa ne bi preživela.
Da li će je to proći ako joj se jaja stalno oduzimaju?
U slučaju da se taj proces mora ispratiti onda je to stvarno problem. Tamo nema uslova gde bi na miru i na koliko-toliko toplom mestu provela dane na jajima. Jedino da je donesem kući i ostavim u jednu hladniju sobu gde bi ležala ali šta onda kad izađu pilići? Morao bih ta tri hladna meseca da ih držim u kući a to je baš problem. Još pamtim ovogodišnju prolećnu avanturu......

Inače za dva dana smo dobili 18 jaja.
 
Mislim da se nece razleci, jer kada se nalegu budu sgresivnije i kada se izvadi iz gnezda savijane je unapred i nakostresena je sa blago rasirenim krilima. Cini mi se da ova jednostavno hoce da snese, mada nisam siguran. Prvo zato sto je dosta mlada, a takodje je i hladno. Ako se nalegne jednostavno je odvojite u zasebnu prostoriju bez gnezda i procice. U drugu ruku, ako je zelite nasaditi moze i u kuci, mada je to dosta nezgodno. Hladnoca jajima ne smeta, jer sam i sam nasadjivao kokoske zimi i legli su se pilici i na -20 i nikad im nista nije bilo, ali su zahtevniji sto se tice i grejanja i smestaja. Ja sam ih odvajao od majke jer je bilo lakse tj da ne bi slupala sijalicu i generalno da ne bi pravila pizdarije posto su bili u kuci.
 
Hvala za odgovor. Vi mnogo pomažete i to kad je najpotrebnije. Da u pravu ste što se tiče agresivnosti... sećam se da sam kao klinac često želeo da vidim piliće ispod kvočke pa je bilo kljucanja. Generalno je ne bih opterećivao i zbog zime i zbog toga što je mlada. Ako baš ne bude ustajala onda ću je doneti kući pa ću je držati u jednoj nedovršenoj prostoriji ali koja nije hladna kao napolju. Imam jedno gnezdo od drveta u koje nisu htele da nose a njega sam baš ostavio za takve slučajeve.... pa videćemo....
Hvala Vam još jednom... drugarski pozdrav
 
Meni se jedne godine koka nasadi u seniku punom sena u jednoj dubokoj rupi između bala, već smo je otpisali da je nestala, i nismo obraćali pažnju više....
To je bilo u drugoj polovini Novembra, a već je bilo snega...
Jedan dan ustanemo, ja odem u štalu da muzem, a majka da otvori kokošarnik, pusti živinu napolje i nahrani ih i naspe friške vode....
Odjedared viče da dođem, kažem, pusti me da muzem, ne gnjavi...
Ma dolazi ovamo da vidiš nešto...
Ajd da joj udovoljim...
Imao sam šta i videti...
Ona koka voda 8 komada pilića, ne znaš koje je lepše!!!
Šepuri se ko na korzou, a oni paćenici, trčkaju za njom po snegu...
Jedva smo ih pohvatali, odvojili od koke i uneli u kutiji u kuću, da ih nahranimo kuvanim jajetom i malo sitne prekrupe...
Posle sam ogradio jedan ćošak u štali, nabacio dosta slame, i razvukao kabal sa sijalicom, a prekrio "depadans" starim ćebetom, i tu smestio "bandu"...
Još kako su lepo napredovali, ali sam kvočku morao da liferujem, čim su im perca malko izrasla, jer je postala agresivna...
Nisam ih do Marta pustio na dvorište i svih 8 su ostali živi, 4 kokice i 4 petlića...
Tako da nije problem u Zimi, već u uslovima u kojima MORAŠ da ih sačuvaš preko (te iste) Zime...
 
Evo interesantne fotke.... crveno je obeležena pozicija kokošarnika a plavo je soko koji stalno sedi i čeka da neka koka zaluta. Ipak kokošarnik je 'oklopljen' sa žicom sa svih strana.
4sy0wl.jpg


Pominjali ste dužinu dnevnog svetla kao jedan od uslova za nošenje. Ova pozicija kokošarnika na južnoj strani a zaklonjenog sa severa pruža mogućnost da se 'sunča' od kako svane pa dok ne smrkne. Nebo je otvoreno i nema zaklona.
 
Danas smo primetili da jedna koka ima povredu na zadnjem prstu na nozi. Pratićemo stanje. Ona koka što je bila u gnezdu sada više nije. Dobili smo za dva dana 17 jaja iz iz dva gnezda a dva jaja su bila iza gnezda i nisam siguran koliko su bila tu. Ipak su bila dobra... pretvorila su se u poslasticu....
 
Pocrede prstiju se najcesce desavaju zbog zice. Desdava se da zakace noktom i da ga otkinu, a onda dosta krvare. Jedan drugar drzi razne sumske pevacice i kanarince i desavalo mu se da na pletenu zicu ptice izgube nogu. Jednostavno zakace nogu i otkunu, delimicno ili celu.
 
U pravu ste. Meni se čini da ta koka još uvek traži svoje mesto u jatu, malo je 'divlja' i treba da se uklopi u hijerarhiju iako je odrasla sa svim ostalima. Ali se primećuje da je više 'disciplinuju' nego ostale. Nisam siguran zbog čega.
Hvala.
 
Da li neko na forumu gaji patuljaste srebrne vijandote? Ili me moze uputiti na nekog ko ih gaji?
Joks, da nemas mozda jaja od tvojih srebrnih vijandota, na prodaju? Ako ne nabavim kontakt nekog ko drzi patuljaste...
 
Danas sam kokama odneo džak pepela. Bilo je kao na plaži, sunčanja i kupanja do mile volje. I dobili smo za danas 14 a juče za dva dana 13 jaja.

dw3uh6
dw3uh6
https://ibb.co/dw3uh6

 
Poslednja izmena:
Da li neko na forumu gaji patuljaste srebrne vijandote? Ili me moze uputiti na nekog ko ih gaji?
Joks, da nemas mozda jaja od tvojih srebrnih vijandota, na prodaju? Ako ne nabavim kontakt nekog ko drzi patuljaste...

Nemam druze. Prodao sam juce celo jato leghorna i srebrnih vijandota. Umesto njih nabavio sam crnu i graorastu italijanku.

- - - - - - - - - -

Noviteti kod mene.

6XSpG.md.jpg


6XTFe.md.jpg


6XoZY.md.jpg


6X4Rd.md.jpg
 
Joks prelepe su ti koke. Kod graorastih italijanki, ako se ne varam, mogu da se raspoznaju polovi odmah po izleganju, kao kod jarebičastih. :) Vuxsd, ta koka koju sve "disciplinuju" jer verovatno, sirota, na dnu hijerarhije u jatu. Odavno su one uspostavile hijerarhiju. Koke na dnu hijerarhije se uglavnom plaše ostalih koka. Ne daju im ove zglavno ni da jedu ni da piju vodu, uvek je tu neka da ih kljune, nažalost.
 
Milane baš lepe koke, pogotovo ove dve ćubaste. Ova gološijanka u desnom ćošku po kresti izgleda kao da ima krvi italijanke, takođe i belim podušnjacima. :D
 
Hvala. Moguce da imaju italijanske krvi, uzimao sam od komsije jaja koji ima golosijanke i italijanke pa ih mesa.

Najzad su krenule da snose u proseku 6 do 8 jaja od 26 27 kokosaka.


Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh