Proizvodnja MICELIJE bukovace i Sitake

doma

Novajlija
Učlanjen(a)
8 Avg 2010
Poruka
15
Mislim da je ova tema interesantna i moze biti veoma isplativa.Pozivam sve clanove koji su upuceni na ovu temu da se jave i da razmenimo iskustva koja imamo. DOMA.
 
doma je napisao(la):
i da razmenimo iskustva koja imamo.

Tema jeste zanimljiva i kad si pozvao na razmenu iskustava, mogao si na primer da odmah izneseš svoja iskustva sa micelijama bukovače.
 
Ajde da malo osvjezimo ovu temu , dali je netko ikada pokusao da duplicira micelium bukovaca ili nek druge gljive , i ako jeste koji je postupak.
 
čisto da kazem što znam ili..micelije proizvodi mikro biolog a snjim sam pričao treba vam laboratorija kod nas su dvoje ili troje radili su u zdravlje fabriku lekova e sad po njegovim rečima sve micelije idu iz leskovac.on pošalje litar dve kolko hoćeš a taj koji kupi on ih razblazi pa drugi pa treći i nakra izađu oglasi prodajem micelije šitake bukovače... a ustvari nema pojma .ako je on mene izlagao i ja lazem vas
 
Ma nije bas to tako komplicirano , imaju pravila koliko se puta moze mnoziti micelium i u kojoj kolicini , odnosno omjeru naspram nove podloge , svakako treba dobra dezinfekcija prostorije , sterilisati alat , pasterizirati podlogu na koju se nacjepljuje micelium , drzati se pravila o kiselosti , odnosno o pH vrednosti i tako to , zbog toga i pitam dali netko ima iskustvo sa tim da podjeli sa nama koji bi zeljeli da probamo sami da izradimo , odnosno da ga razmnozimo.
Ajde ljudi da se malo trgnemo da vidimo dal se da nesto raditi.
 
Jasam pokušao i uspelo mije kupio orginal od uvoznika skuvao zito pomešao sa micelijom ( orginalnim pakovanjem 1-5 )( i uspelo mi sad je 14 dan ) stavio u sterilizator drzao 21 dan na 25c i sad cekam pobelela je solidno
 
Jasam pokušao i uspelo mije kupio orginal od uvoznika skuvao zito pomešao sa micelijom ( orginalnim pakovanjem 1-5 )( i uspelo mi sad je 14 dan ) stavio u sterilizator drzao 21 dan na 25c i sad cekam pobelela je solidno

Umnozavanje micelijuma moze da izvrsi svako uz malo srece i cistog prostora za rad. Medjutim, moram sve one koji to hoce da rade da upozorim
da se previse ne zalecu jer mogu da dozive veliko razocarenje. Jos kad, poneseni pocetnim uspehom, pocnu takav micelijum da prodaju drugima
onda stvari mogu biti vrlo neprijatne.
Takav micelijum gubi izvornu prirodnu snagu, sklon je mutaciji i slabo je otporan na razne druge mikroorganizme, odnosno razne bolesti.
Svakako da rezultat nije tesko predvideti. Slab rod i neisplativa proizvodnja.
Sama priroda ima neke svoje nacine kako sve to regulise. Osnovna stvar u svemu tome je stabilizacija spora koje ispusta pecurka. Nema u svetu
puno laboratorija koje su u stanju da to izvedu u vestackim uslovima. Sve ostalo uvek ima dozu rizika koje vam naravno nasi prodavci micelijuma
nece reci a pitanje je da li i oni uopste znaju za to. Njih to ne zanima i kad im prijavite da ste imali slab rod, oni ce uvek reci da je micelijum dobar
a da vi niste obezbedili uslove za rast pecurki. To se vec godinama desava u ovoj zemlji.
Ne bih nikog da nagovaram da odustane od umnozavanja, vec samo da drugarski upozorim sta sve moze da se desi zbog ne poznavanja ove vrlo
osetljive materije
 
Ma ok ima tu rizika ali ukuliko 1 razmnozavaš preko micelije onda nije problem , ja licno sam kupovao od jednog madjara i siguran sam danamje podvaljivo nikad nismo imali rod kako treba , cak pokušacu na nadjem slike od prošle ture koju sam sejao 100% mutanti na obodu i po sredini imaju kao sitne iglice
Jasam sad uzeo orginal miceliju i umnozio je danas je 2 nedelja , sutra cu staviti slike .
Tacno mora biti sterilan prostor ja imam jednu sobu manju koja je prazna u njoj sam radio cak i odecu sam imao sterilnu tako dase nadam da bude ok a nadamse dace biti bolje nego dosad
 
Nazad
Vrh