Ručne alatke u voćarstvu

meeker

Član
Učlanjen(a)
26 Feb 2010
Poruka
974
Lokacija
Užice
Već nekoliko dana sečem stare maline voćarskim makazama l dobio sam žulj na prstu kao nagradu za uloženi trud i rad. Možete pomisliti da je sečenje malina prava igrarija ali nije baš tako kada ih sečeš do zemlje znaju biti vrlo debele i tvrde (nenormalni položaj da ne pominjem). Makaze koje koristim su odlične staviću slike(voleo bih samo malo duže ručke, poluge).
Verovatno svi koji orezuju voće koriste makaze i druge alatke,pa bih želeo da ovde razmenimo iskustva o tim alatkama.
:ppozdrav:
 
U rezidbi jabuke, kruške i višnje koristim Kuker-ove škare i mogu reć da sam zadovoljan. :D Probao sam i jedan model voćarskih škara Felco no nisam bio zadovoljan, al zato u vinogradu Felco u pravoj ruci radi čuda.
 
Imam Unior 220 i Felco 7 sa rotirajucom drskom Felco mi je bas odlican izbor mada Unior kao jefina varijanta sasvim zadovoljava :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo slika. Ove nemačke sa oranž rukohvatima prave žuljeve :zli:. Sandvikove makaze sa rotirajućim rukohvatom i izvanrednom ergonomijom mogu preporučiti kao odličan izbor. Puno puta sam pomislio pri sečenju da ću polomiti rukohvate kada je nešto suvo i tvrdo, međutim to se ne događa :nono:





:ppozdrav: :ppozdrav:
 
2i1cspy.jpg


ove su kupljene na sajmu u Novom Sadu, malo se sporije reze sa njima, ali mogu i deblje grane bez problema da seku bez zamaranja ruke.
 
Seku odlicno i sto je najbitnije ne prave zuljeve i ne zamaraju ruku.
Pre dve godine sam kupio jedne, a ove jos jedne i rezerni noz.
 
U voćnjaku KUKER ART. 72- neprikosnovene. Dvostruko sečivo, karbonski čelik, lako održavanje. Sa rukavicama kad se radi nema žuljeva. Za vinograd mogu Kukerice, mada ipak dajem malu prednost Felcu 7 sa rotirajućom donjom polugom. Učinici samo takvi.
 
Ručne makaze slične Kukeru,sa dva sečiva koje su se dobro pokazale na terenu su Campagnola makaze.
I sve je više korisnika koji su zadovoljni njima. Medju kojima sam i ja.
 
Kuker je Kuker....svaki profi rezač poseduje te ili Felco! :bravo:

Na kraju krajeva, sve je to stvar ukusa, preporuke, cene.....Za mene ne postoje nijedne druge sem gore navedenih. Preporuka profesionalaca! :D
 
Teško! Zato što u svim većim zasadima u kojima sam imao priliku da budem, rezači koriste Kuker!
 
Testere za deblje grane.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tyyus8_d1Uo[/youtube]
:ppozdrav:
 
samo kuker za voce to koriste profi a felco za vinograd.imso sam neke wolf makaze i latio ih debelo 45 e u nemackoj ali tek kada sam kupio kuker sam shvatio sta su u stvari makaze.vodite racuna BAHCO I SANDWIK imaju dosta kopija -turska roba.pozzz
 
Probao sam Felco makaze i moje misljenje kao totalnog amatera je da su dosta dobre . Lagane su ,medjutim iako pise da mogu do 25 mm da precvikaju veoma tesko to moze da se izvede .Moze ali sa dve ruke .Opet da ponovim ja sam cist amater i mozda to tako treba .
Imam jedno pitanje za iskusne : Da li se i cime premazuje preseceno mesto prilikom orezivanja ? Kakva su vasa misljenja .
 
Kako si zadovoljan sa njima ,koliko dugo drzi baterija ?
Da li je neko od vas upoznat sa elektricnim makazama tj. kutiju nosis sa baterijama za pojasom .
 
Nazad
Vrh