Ručne alatke u voćarstvu

Danas stigao i kuker da pojača ekipu
fotografija0482.jpg
fotografija0481.jpg
 
Sremac koliko si platio F7 i gde pošto smo skoro pisali ovde o njima? Da li im je rotirajuća drška mekana ili čvrsta kao i statična?
 
Mir Božji, Hristos se rod, Srećan Božić svima

@oktopod, Felco 7 sam kupio od firme koja je genaralni zastupnik za Srbiju, "LEUNOVO doo" iz Borče, cena je za neki dinar veća (zbog kursa koji je promenljiv) i koja se vidi na njihovom sajtu na adresi http://felco.rs/kategorija-proizvoda/alati/makaze-za-orezivanje-jednorucne/page/2/. Što se tiče ručki, rotirajuća drška kao i statična nisu mekane, kao što je neko napisao ovde na forumu, nadam se da su original jer ako nisu kod zvaničnog uvoznika onda ... O utiscima u radu ne mogu da pišem jer ih još nisam probao ali moram samo da napomenem da su noževi sjajno naoštreni i da će rad sa njima biti uživanje. Zajedno sa makazama sam uzeo i testeru, Felco 611 (cena se isto može videti na sajtu) i mogu reći da je odlično izrađena, jedva čekam da je probam.
 
Poslednja izmena:
Jutros odem da oržem jednu nektarinu ,valja se.Ponesem nove kukerice,mogu vam reći da i nisam baš očaran sa njihovim radom ,očekivao sam više od makaza sa dve oštrice,a i sama konstrukcija makaza je takva da je teze prići da bi se orezala grana da ne ostaje čep,dali je normalno da prave ovakve rezove?
fotografija0484.jpg
fotografija0483.jpg
 
dali je normalno da prave ovakve rezove?

Kod mene je poznanik rezao sa takvim kukericama i nisam primetio da su ostajale `stepenice` na rezovima , bas cu obratiti paznju sad kad budemo rezali , mada da su rezovi bili ovakvi kao kod tebe , primetio bih ranije...
Inace moje felco ne prave stepenik , ali hoce da zacepe koru na kraju reza, sad da li je do makaza ili do mene jos nisam siguran
 
Na manjim granama stepenice se takoreći i ne primećuju što deblja grana veća i stepenica .O va grana je 28 mm.
 
a kod mene se dešava da na drugoj strani koja pridržava dođe do gnječenja kore čim je deblja grana jer sječivo ne može brzo da prereže..a opet kad se testera ako su veći zubi puno ostaje hrapavo
 
Felco 7 imaju podešavanje sa ključićem koje ni sam još nisam probao. Recimo baš one tanke grančice se desi da samo žvaćne i ne preseče, tako mislim da je i kod ovih spomenutih nešto tu labavo ili nije udešeno, šta ima na njima sem centralnog šrafa (koji takođe treba proveriti dal klimataju noževi)?
 
Slabo se razumijem u te makaze al kad procitam kao kod neki "gnjave" koru ili "zvacu" tamke grancice ja sam sa svojima zadovoljan iako sam ih platio neki 8 € u Aldiu

Evo ovakve al sjecu ko lude :osmeh:
oKFaytd.jpg
 
Felco 7 imaju podešavanje sa ključićem koje ni sam još nisam probao. Recimo baš one tanke grančice se desi da samo žvaćne i ne preseče, tako mislim da je i kod ovih spomenutih nešto tu labavo ili nije udešeno, šta ima na njima sem centralnog šrafa (koji takođe treba proveriti dal klimataju noževi)?
Te makaze podesavas tako sto izvadis oprugu i drzis ih samo za jednu rucku tj onu koja se ne rotira. Zatezes centralni sraf sa kljucem sve dok se same otvaraju pri svojoj tezini rotirajuce drske. Tada zategnes osigurac kljucem i ubacis oprugu i na posao. Normalno, ostrenje je pozeljno. Kad prestanu da seku list papira, nije dobro.:osmeh:

A imas i ovde sve o tome pa izvol'te https://www.felcostore.com/maintenance#adjust-pruners
 
Slabo se razumijem u te makaze al kad procitam kao kod neki "gnjave" koru ili "zvacu" tamke grancice ja sam sa svojima zadovoljan iako sam ih platio neki 8 € u Aldiu

Evo ovakve al sjecu ko lude :osmeh:
oKFaytd.jpg


Vazno je da rade posao, marka je sasvim nebitna. Ove sa slike su dobre imaju zastitnk za prste, korisan dodatak za rad u zapustenom vocnjaku.

Kad cujem da Felko zvace koru, pitanje da li je to uopste Felko ili neka kopija koju nm trgovci uvaljuju. Pravi Felko ne zvace nego reze izuzetno.
 
Marka ne sece, to si u pravu, ali neke marke nisu za dzabe popularne i poznate, uvek bih uzeo neke o kojima se prica da su dobre nego nesto nepoznato koje moze biti dobro, a ne mora biti. Treba naci te jeftine a dobre, nema ih svuda :D
 
Ne moraju biti kopije još smo mi banana država bez jasnih zakona pa mnogi poznati proizvođači ovde prodaju svoju drugu,treću,...petu...klasu proizvoda.Mnogo puta sam se lično uverio u to od banalnih stvari npr čokolade ,praška za veš pa do tehničke robe ,alata ...Budite ubeđeni da ista roba kupljena legalno ovde i na zapadu u većini slučajevanije istog kvaliteta.
 
Ma nismo se razumeli, moje Felco seku lepo, problem prave sasvim sasvim tanke mekane grane, zato kažem mislim da treba da se dotegnu al se setim tek u polju kad oću da švićnem tanku :) baš ću sada na proleće probati štelovanje pa vam javiti.
Oštrenje je naravno potrebno nekad ređe nekad češće, al svakako sve vreme rada, ne može ono naoštriš ujutru i ceo dan režeš.
 
Nazad
Vrh