Sumarstvo

Kolege ako nekom treba prodajem komplet opremu za sumarstvo.
Traktlor mtz82, vitlo uniforest 4tone ,prikolica sa dizalicom.Imam I huskvarnu 365specijal jos je u garanciji za nju se jos premisljam.
 
Za sta su megafoni na haubi? :osmeh:
Vlasnik Petronije-Krusevac-Jablanica
Godinama ima ovaj traktor,a ima i onaj duplak sa kojim pravi puteve po sumi..Mislim da je 565,577..
Covek valjda slusa muziku,mada ne verujem,jer kada pusti muziku (posle prodaje drva)cuje se i u drugo selo..Ne znam tacno,ali kada ode od mene odvrne ih do kraja..Da li je vredan i nocu,stvarno ne znam,ali mnogo puta kada ima drva u zalihama ili nema kome da proda,dotera meni u dvoriste da stoje,a dam mu pare kada imam...Tako da....Verovatno da je vredan covek i nocu..
Inace struganje ovih drva je placeno 300 din ×8 metra.Pola je covek strugao sa motornom testerom,a pola smo ja (150 kg) i decko koga majstor vodi,dizali na onu njihovu skalameriju..Testere je neko staro Partner ne znam broj,pljunuto husqvarna 480 CD..Posle struganja je ispustio bodu iz masine,i sipao drugu ladnu?!
To mi se bas nije svidelo jer je ispustio vodu na mestu struganja,a tu sam nakupio 11 dzaka od soli (50kg) strugavine..Jbg,nema nista za bacanje..
Ima jos slika,ali ubacujem preko fona,pa nece uvek da ubaci..Neke slike hoce,neke nece..

- - - - - - - - - -

Nije valjda da su ona drva cekicana? Ili me mozda oko vara?
Ovo nisu moja drva,tj. nemam sumu..Covek od koga kupujem sece u drzavnoj sumi,pa valjda moraju da budu cekicana..Neka drva su bila i za preradu-namestaj ali su prosla kao ogrevno..On mi kaze kao dobar sam sa sumara,ja to zbog tebe (vise drva imas u debelim drvima nego u tanjim,manji luft)...Mada ja mislim da on to tovari masinski kao klade,pa posle na prikolici sece na metrove kako stoje,jer stariji je covek,a ja se mislim:aha,bas ces ti ovo da tovaris,a ja ne mogu da ga survam sa prikolice...Nego kada ostaris,lakse se tovare debela drva nego tanja...

- - - - - - - - - -

w9jqdx.jpg


- - - - - - - - - -

b97gnd.jpg


- - - - - - - - - -

15579ci.jpg


- - - - - - - - - -

28ckeh1.jpg


- - - - - - - - - -

14aa520.jpg


- - - - - - - - - -

212bwuh.jpg


- - - - - - - - - -

ae4rb5.jpg


- - - - - - - - - -

21c72n4.jpg


- - - - - - - - - -

2iihpo6.jpg


- - - - - - - - - -

28w2kad.jpg


- - - - - - - - - -

214o70y.jpg


- - - - - - - - - -

2mer1vd.jpg


- - - - - - - - - -

261e0sk.jpg


- - - - - - - - - -

2nv42m9.jpg


- - - - - - - - - -

Sada sledi robija!
 
Da ti kazem za drugi put da znas da drva bolje gore kad ih ne vidi sumar i kad nemaju cekic.:osmeh:
Inace imam ja jednog starca koji je od malih nogu po sumi. Zacudio bi se da vidis sta sve moze. Valjda godine iskustva cine svoje.
 
10p7i9y.jpg


- - - - - - - - - -

2guxjyu.jpg


- - - - - - - - - -

nq9ppi.jpg


- - - - - - - - - -

qn7ojm.jpg


- - - - - - - - - -

zmjbya.jpg


- - - - - - - - - -

2iaya1j.jpg


- - - - - - - - - -

2wd37l0.jpg


- - - - - - - - - -

zwffhs.jpg


- - - - - - - - - -

260rk7o.jpg


- - - - - - - - - -

nqs77m.jpg


- - - - - - - - - -

2m3fr5v.jpg


- - - - - - - - - -

2je4sgg.jpg


- - - - - - - - - -

20iyiqr.jpg


- - - - - - - - - -

ndsxuh.jpg


- - - - - - - - - -

105dyja.jpg


- - - - - - - - - -

Da ti kazem za drugi put da znas da drva bolje gore kad ih ne vidi sumar i kad nemaju cekic.
Inace imam ja jednog starca koji je od malih nogu po sumi. Zacudio bi se da vidis sta sve moze. Valjda godine iskustva cine svoje.
Ma to je njegov problem za cekic..Mislim da nije mu potreban,pogotovo sto od njegovog sela do mog i.a 2-3 km seoskog puta..Ali sa druge strane ko god da se bavi drvima kaze:Eh,nije bila seca,ne mogu da idem u drva?!Koliko sam ja razumeo,kada drzava sece gradju,ovi pozovu sumara i on im kaze gde je bila seca,pa tamo idu?!Mislim da ne mogu da idu u sumu i tek tako da secu,nego moraju da cekaju da drzava negde sece..Ima tu i lovacko drustvo,dosta ljudi bere pecurke,jezero je blizu,ima raznih cuvara 5-6 vrste pa se valjda ne sme..
Drva kostaju 30 € metar i dotera mi u dvoriste,a ne znam koliko se placa sumaru,valjda 20 € metar?!Ja tu ne vidim racunicu,osim da imas svoju sumu pa da seces i prodajes,ali po meni to je glupost,barem ja ne bi to radio.
Ja imam samo 5 ari bagrenjak,i to sto se posece je neko osuseno,nesto ide u stubove ...pa se moraju kupiti drva.
Inace kod mene ljudi se smrknu i kukaju kada moraju da idu u drva,tesko im,a ja bi isao svakog dana kada bi imao sumu.
Nema se para za kupovinu suma,a i ako ima "prodavaca" "svojih" parcela-nemam para,a i ne kupuje mi se suma bez papira od vlasnika cija suma nije!
Mada je moj komsija kupio od tog coveka,dao mu pare,ovaj nema ovlascenje ni vlasnicki list...Ovaj sece drva,ovaj uzeo pare...Vlasnica (bivsa zena) umrla,deca u Beogradu....Svi zadovoljni,svi srecni...Prodaje njivu pored mog imanja (2 h oko kuce)bez papira,bez ovlascenja,mene nije ni nudio,prvo prodao mom bliskom rodjaku sa kojim ne govori i sa kojim se sudio,za 1 000€ ,a meni trazi 2 500 €.Mi nismo pristali,rodjak kupio i dodje kod mene i kaze kupio sam ovo do tebe,a ja imam pravo prece kupovine...
 
U drzavnoj sumi nema racunice,platis 20e a prodajes na 30e,gde je tu obaranje,vitlanje,secenje na metrove pa utovar I prevoz I sta ostane jos treba da izvadis iz dzepa da pokrijes troskove.
 
U drzavnoj sumi nema racunice,platis 20e a prodajes na 30e,gde je tu obaranje,vitlanje,secenje na metrove pa utovar I prevoz I sta ostane jos treba da izvadis iz dzepa da pokrijes troskove.
Tako i ja razmisljam,pa.zato drva nisu ni skupa,ali opet nekome odjednom treba da das 250 € ..
Sa druge strane jos nemam sve poljo masine,a ovamo moras da das 250 € na gomilu,pa bas zato ne bi sekao drva za prodaju u mojoj sumi kada bi imao.
Jedan moj drug blizu jezera Celije sece svoju sumu i prodaje metar za 35 € i moras da odes kod njega kuci da natovaris?!Kaze meni da vidim da li nekome treba..Ja mu kazem kako ide cena kod nas (selo 8 km ispod njega) on kaze da da njemu dolazi kamion kuci i da tom coveku proda sve po 35 €..
Sa druge strane sela iznad jezera prodaju drva po 22,25,28 € ...
 
U drzavnoj sumi nema racunice,platis 20e a prodajes na 30e,gde je tu obaranje,vitlanje,secenje na metrove pa utovar I prevoz I sta ostane jos treba da izvadis iz dzepa da pokrijes troskove.
15 e je metar na panj u drzavnoj sumi. A sumski otpad posle sece odeljenja je od 500 do 800 din. I tu ima sirova drva koja glat prolaze za prodaju.
A 20 e je kubik na panju

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
2z4gzdc.jpg


- - - - - - - - - -

122gknq.jpg


- - - - - - - - - -

35bgqko.jpg


- - - - - - - - - -

2ij3hbt.jpg


- - - - - - - - - -

2m4vxty.jpg


- - - - - - - - - -

208uuxc.jpg


- - - - - - - - - -

22ygcz.jpg
 
I ja opšijem limom 0.5 mm sa donje strane, a parče čeličnog flaha dođe sa gornje strane i onda se kraj držalice ne rascvjeta pri razbijanju, nego mi ovo rješenje sa flašom neobično. Nisam viđao ranije, djeluje mi kao da više smeta kad zaglavi.
 
Koja je uloga flaše na sjekiri?
Kao sto su pre mene odgovorili,da zastiti drzalicu od udaraca.Ako ne pazis,pa cepas dublje od ivice cepanice,cepanica udara u drzalicu.Znam da treba lim,ali imao sam samo neki potcinkovani,jedva sam ga isekao makazama,a i tezak je za savijanje,a i nisam to nikada radio..
Ovako odsecem grlic od male helou flasice i nataknes od kraja drzalice.Dno flase zakucas eksercicima,a odsecen grlic flase je ostar i ne moze da sklizne ka kraju drzalice.Najbolje da da se odsece nozem za hleb i onda je rez ostar i hrapav.
Cepanice joj ne mogu nista jer je plastika klizava.
Tokom cepanja plastika se isekla gde su zakucana dva mala eksera (rese) ali flasa ne mrda jer je drze ostre ivice grlica,tako da ekseri nisu ni potrebni.
Mozda deluje malo ruzno i primitivno,ali je korisno i sekira nije jos dodatno teza.
Sekira je od 2 kg i vecim delom sam cepao jednom rukom,a drugom drzim cepanice,jer nemam gumu od dzipa.
Pre sam cepao sa malom sekirom (slika) ali posle dve-tri cepanice ruke zvone!Kada sam kupovao sekiru,ova sekira 2 kg i kosta 2 000 din,a druga ista ovakva od 2 kg 1 500 din.Pitam prodavca u cemu je fora,a on kaze u drzalici.Ova je od jasena i ima dizajn za ublazavanje vibracija.Bio sam skeptican,ali prezalih 500 din..Rekoh mu prvo,pa moj komsija pravi drzalice od bagrema za 200 din,a on kaze ne moze ovakvu da napravi.Mi smo prodali vise drzalica neko sekira i vise ovakvih drzalica nego ovicnih ravnih...
8 metra iscepano za dan i po bez zurbe,kada zavrsim posao oko stoke ujutru i uvece.Ruke ne zvone,a cini mi se da bi mogao ladno da iscepam 80 metra .Prvo sam hteo da kupim slovenacku u poljo apoteci ali je ona 2 700 ili 3 4000 ne znam tacno,a ova je 2 000 pa rekoh da rizikujem za te pare i nisam pogresio..

- - - - - - - - - -

@Za dve godine?!
Da li se ja varam, ili si ti sve ovo istrugao sa ručnom testerom ..?
[/QUOTE]
Hahaha!Zbog ovoga sam se i registrovao na forum,da bi mogao da razmenim misljenja,ideje i salu o temama gde ima rada i problema u radu,a ne kada sa nekim pricas npr. o lucerki da se treci ubacuje i pravi sprdnju od tvog zanimanja i truda...
Kao sto sam rekao na predhodnoj stranici (jos slika) struganje kostalo 300 din metar,ali nisam ja platio,nego tata i mama.Ja sam hteo da trupce iscepam klinovima i da ustedim pare za struganje i kupim macolu,jer nemam.Cepanke slozim na kamaru i kada zaveje mec'ava (sojic) ja,magare i poklonjeno testere nabijamo kondiciju!
Ali ne!Oni hoce da se drva istruzu za sat-dva...?!Drva se lakse cepaju klinovima (metrovi)nego sekirom..Opicis ga u celo,klin u stomak i ceo metar puca..
To mi je ostaro od detinjstva...Ja i deda zajedno...smrc...smrc...i samo mleveni orasi padaju na sneg...On kozuk,opanci,vunene carape,pletene rukavice,kapljice vode cure sa nosa...Brat se uvek izvuce,a meni nije bilo tesko jer to volim.Nasecemo mi drva za dva dana (dve kuce),odnesem ja drva i posle donesem zagora,bleka,teksa..sporet pucketa a mi zajedno citamo..Krevet je bio sa drvenim stranicama i suskom od kukuruza..Imam i stalak za razmetanje lista testere koji je on napravio,ali ja imam bolje resenje.Slikacu pa na forum..
Ias na predhodnoj stranici slike magareta i struganih drva i drva koja treba da struzem.U temi trimeri na zadnjoj stranici mozes videti drva u njivi kada nisu bila obaljena..Mi to vicemo OBALJUJ!
 
2rw9d0w.jpg


- - - - - - - - - -

bezvpg.jpg


- - - - - - - - - -

2ibdyf4.jpg


- - - - - - - - - -

33o3y94.jpg


- - - - - - - - - -

2hdyuq1.jpg


- - - - - - - - - -

4s0dy1.jpg


- - - - - - - - - -

5fheux.jpg


- - - - - - - - - -

2cwv7u0.jpg
 
Imam ponudu da dovlacim trupce traktorom nekih 500m do kamiona. Hrast I jasen, debla su veca I idu iz komada. Vukao bih po komad na lancu. Da napomenem da je sve idealno ravno. Zanima me koliko se naplacuje takav posao?
 
Ovi sto rade za srbija sume su placeni negde oko 10€ po kubiku 9da obore,skresu i izvucu na kamionski put. Privatnici kod mene u selu baplacuju 5€ samo izvlacenje. Da obore i izvuku 6 €. A da to prevezu do kuce jos 10.
Nadji se negde po ovoj racunici, ja npr to nebi radio bez 800-900 din po metru minimum.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh