Sumarstvo

Bagrem nije, klen nije kruska moze biti. Ekoloska vrednost starih stabala hmm... Dosta je da u jednom starom semenskom stablu imas koloniju mrava pa da njegovom secom unistis neku postojecu ekolosku ravnotezu. Stara stabla pruzaju utociste mnogim vrstama ptica koja radije sigurnost traze na vecim visinama (po Vojvodini ima voluharica koliko hoces izmedju ostalog i zato sto ptice grabljivice jednostavno nemaju gde da stanu i osmatraju okolinu u potrazi za plenom), ima u tim stabim ai pokoji crv koji nahrani po neku pticu, ostavljaju se starija stabla kao rezervoari genotipa doticnog stanista. Ovo deluju kao banalnosti ali veruj da se sve vise i vise gleda na ove ekoloske vrednosti. Doduse sto bi se kazalo tu leba nema ali treba to znati iskoristiti u druge svrhe ...
 
hrast je vrsta poznata po talozenju taninskih i ostalih impregnirajucih materija u centralnom delu stabla (jedricava vrsta) koja stablu u sredini daju tamniju boju dok kambijalni deo ostaje bele boje. Znaci hrast nije...
.jpg
 
Ma loše su slike da bi moglo da se kaže šta je.... ovakvu koru imaju mnoge vrste. Slikaj teksturu i presek kao na gornjoj slici pa će moći da se identifikuje.
 
poljoprivredni inspektor izadje na teren vidi situaciju, salje yahtev za prenamenu u Upravu za poljoprivredno zemljiste, prethodnih godina se smatralo da cim se posalje odma je i uradjena prenamena jer je bila akcija oko posumljavanja privatnog zemljista tako da je bilo u interesu da se sto brze i lakse vrsi ta konverzija. ..
 
Jel zna neko koja je cena za orahove trupce?Cuo sam da se vade sa sve korenom iz zemlje i da se od njih prave kundaci za puske i da su dosta skupi.Konkretno,ja imam jedno stablo,nisam ga oborio,preko 1m u precniku,ali mu grane krecu na 1m iznad zemlje.E,sad mene zanima koliko bi ja realno mogo da dobijem za taj trupac?
 
Cenu trenutno ne znam,prodavao sam davno jos (jos kad su bile marke,cini mi se 130dm za kubik),ali znam da mora da ima min 180cm od pocetka do prve grane,pricamo o otkkupljivacima koji se bave pretezno izradom namestaja
 
Ma mene zanima ovi sto uzimaju za specijalne namene,jer je stablo stvarno impozantno,a pretpostavljam i koren.Za namestaj da ga dajem da me neko zajebava za 100-150e nemam nameru.Meni drug prica pre par dana prodao iz korena za 1100e i to manje nego sto je moje stablo,pa reko da proverim ima li tu istine.
 
Juce sam pricao sa stolarom koji radi stilski namestaj kaze zadnjih godina niko nece orah ,njemu nude iz Krusevca isecen u fosne 5cm suv skroz za 250e kuci da doteraju .Kaze covek da je velika potraznja za divljom tresnjom
 
To je dzabalesku.Imam ja i divlju tresnju,to jest vise njih od kojih je najdeblja oko 80cm u precniku,ali nesto slutim da ni za njih nije neka cena.Nacisto je obezvredjeno drvo,kad hrastovina ne moze da predje 90e za kubik i to najbolji trupci.
 
Mi smo sad odpremili 380 m bagrena kao ogrevno drvo gorre za kikindu,sve u precniku oko 40-45 cm,ostalo je i dosta gradje od istog ali razmisljam dok ovaj meni odbije koru,tamo vamo uhvati mi se isto kao i u metrice,ali zato smo dosta skinuli druge gradje imamo oko 50-kubika jasena,granice,lipe,a tresnje i oraje nisam smeo da diram dok ne ovo rasprodam nemam mesta gde da vucem vise,imam jedno 18-19 kubika prve klase kako mi je rekao ovaj iz valjeva da bude 6 M dugacko i preko 50 na sredini...imam dosta i klena,tako da ako nekom vrsi posao nek se javi u inbox mozemo da pravimo posao,...ali nije lud meni moj komsija sto kaze,tri najgora posla RUDNIK KAMENOLOM I SUMA

- - - - - - - - - -

a sva tri radimo,rudnik Kolubara,sa kombinirkama u kamenolomu i motorke u sumi,a para nigde hehe
 
25e po metru

- - - - - - - - - -

Ali stavrno prva klasa,bio je zreo,kao celik da sam mogao da snimim kad seces predvece biju varnice kao da seces eksere...
 
Jel zna neko koja je cena za orahove trupce?Cuo sam da se vade sa sve korenom iz zemlje i da se od njih prave kundaci za puske i da su dosta skupi.Konkretno,ja imam jedno stablo,nisam ga oborio,preko 1m u precniku,ali mu grane krecu na 1m iznad zemlje.E,sad mene zanima koliko bi ja realno mogo da dobijem za taj trupac?

Aco cena oraha isecenog u fosne ne tanje od 5cm i susen bar 3 godine,prirodno je od 800-1000eu kubik a sto se tice kundaka on je skup ali se uzimaju samo odredjeni delovi korena i to turskog oraha kojeg kod nas skoro i da nema inace cena koju sam naveo je za turski orah ja sam ne tako davno rusio jedan nekom kinezu orah turski bar 100 godina star imao je 1.05cm u precniku stablo do krosnje dugacko 5 metara ukupno drva u njega je bilo 10 -11 prostornih metara dogovorim se sa njim da mu kupim 10 kubika drva za ogrev i dok sam najzad nasao kupca ugovorim za 2500eu onako sirov kad sam otisao po njega kinez ga isece u ogrev.

- - - - - - - - - -

25e po metru

- - - - - - - - - -

Ali stavrno prva klasa,bio je zreo,kao celik da sam mogao da snimim kad seces predvece biju varnice kao da seces eksere...

Predraze kod mene je zavrsio jedan deo tog bagrema za moje potrebe za ogrev stvarno lep suv ne sve ali 95 % inace ja ga platio 4800din po prostornom metru,reci mi jeli ta cena od 25 e,sve sa prevozom do kikinde
 
Drago mi je ako si zadovoljan,kamioni koji su vukli su bili mercedes 2326 i man veliki,mercedes je imao sivu ciradu i na njega je pakovano 26 metara,ako si tu uzeo to je moj bagren :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

imam i ja moj kamion ali lakse mi da drugi vuce,nemam vremena daleko sam ja,nedaj boze jednom mi je stradao kardan na ostruznickoj obilaznici ni da placem ni da kukam,ovako ja ga dam po 25 e ivde kod mene a kad je bliza tura ja ga transportujem kad se tera do Beograda onda ga dajem na 30 e
 
Drago mi je ako si zadovoljan,kamioni koji su vukli su bili mercedes 2326 i man veliki,mercedes je imao sivu ciradu i na njega je pakovano 26 metara,ako si tu uzeo to je moj bagren :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

imam i ja moj kamion ali lakse mi da drugi vuce,nemam vremena daleko sam ja,nedaj boze jednom mi je stradao kardan na ostruznickoj obilaznici ni da placem ni da kukam,ovako ja ga dam po 25 e ivde kod mene a kad je bliza tura ja ga transportujem kad se tera do Beograda onda ga dajem na 30 e

koliko bi bila cena za 26 metara ovde franko Kikinda
 
Nazad
Vrh