Sumarstvo

A možda se pogodilo kod nas je sve orginal i stoji tako odkad je kod nas kupita nova.
A dosta je izvukla
 
Nisam mjerio al negdje oko 120cm.Da je krpan bio vjerovatno onda i nebi bila ova klada na prikolici,kod nas niko ne koristi krpane za profesionalni rad u šumi nego samo Češko ili Gvozden vitlo.
 
Poslednja izmena:
Nisam mjerio al negdje oko 120cm.Da je krpan bio vjerovatno onda i nebi bila ova klada na prikolici,kod nas niko ne koristi krpane za profesionalni rad u šumi nego samo Češko ili Gvozden vitlo.

Kod nas se koriste neka vitla od lokalnih majstora.Poslednjih godina sve je vise Krpan,Tajfun i Uniforest vitla.Obicno su 4-5 t za privatne sume,jer retko ko ima vise od par hektara sume i retko tu ima nekih debljih stabala od 60-80 cm na panju.
Inace,ovi sto profesionalno seku se nisu bas usrecili,kao i nihovi klijenti.Obicno uzimaju na pola,ako je teren dobar (retko kada),a na nepristupacnom terenu ide 2\3 "izvodjacu radova" i 1\3 vlasniku.Obicno svi budu razocarani jer tu ne bude zarade koju su ocekivali.
Ja imam nekih 8 hektara pretezno bukove sume u posedu,uglavnom radim razredu,malo prodam a malo za sebe.Radim sa vitlom Krpan 4t.
 
Poslednja izmena:
To pola pola vjerovatno mislis na ogrev a ne oblovinu al i to je mnogo . Ovde uglavnom rade sjecu i izvoz oblovine do kamiona 10 do 12e kubik ako nije dalje od 1km izvlacenje . To je samo trupci a ovrsci za drva ostaju . Mislim da je isto tako i za te ovrske da isjeku na metar i izvezu. Vecinom ravnica .
 
To pola pola vjerovatno mislis na ogrev a ne oblovinu al i to je mnogo . Ovde uglavnom rade sjecu i izvoz oblovine do kamiona 10 do 12e kubik ako nije dalje od 1km izvlacenje . To je samo trupci a ovrsci za drva ostaju . Mislim da je isto tako i za te ovrske da isjeku na metar i izvezu. Vecinom ravnica .

Jeste uglavnom drvo za ogrev,bukovina.Sume u ravnici ovde gotovo da nema.Bukova oblovina za ogrev ide oko 30 evra po metru kubnom,a tehnicka bukva od 55 evra do max 70.Tehnickog drveta nema mnogo,mozda oko 30% - 40% u dobroj sumi.
Skoro sam cuo da je jedan uzeo da radi sumu 15 evra po kubiku,secenje i izvlacenje na kamionski put,ovrsci i ogranjci ostaju u sumi.To je zato jer im je ponestalo posla,a suma je dobra,kamionski put prolazi pored sume.
 
Pa tako se i kod nas otprilike kreće cijena sječe i izvoza do puta gdje može kamion,od 10 do 15 evra.A sve zavisi od terena gdje se radi,nije isto kad se vuče vlaka 300 metara ili 1km i dal se radi gdje je ravnica ili gdje je strana ko zid ili ako se još mora previtlavati nekoliko puta do mjesta gdje se može odvoziti drvo.
 
Nazad
Vrh