Ponovo o GMO

Genetski modifikovani proizvodi su sasvim ok i nije problem njihov uvoz i prodaja. Problem je usliva za proizvodnju i obeležavanja tih proizvoda kada se puste u prodaju. Kod nas u zemlji se inače izbegava bilo kakva evidencija o proizvodima koji se prodaju, ili se daje veoma štura( da nekažem još da se naveliko laže ). Jer kada se na proizvodu bude napisalo da je genetski modifikovan ili da je stoka hranjena sa genetski modifikovanom hranom, voleo bih da vidim budalu koja bi to kupila i posle pojela.

U Evropskoj uniji će verovatno biti obeleženo da je krajnji proizvod dobijen uz pomoć genetske modifikacije, ali ako kod nas stigne to će se prećutati. Kao što se prećutkuje da se u Srbiji takva soja i uzgaja.
 
novii je napisao(la):
Genetski modifikovani proizvodi su sasvim ok i nije problem njihov uvoz i prodaja...

Kako ok? Kad se uporedi sa evolucijom, nastankom i razvojem pojedinih vrsta ovaj period vremena koji je protekao od pojave prvih GMO je beznačajan i nikako se ne može tvrditi da su GMO bezbedni jer prosto nije prošlo dovoljno vremena da bi se možda uočili i neki štetni efekti...
Ja sam izričito protiv GMO i igranja sa prirodom na takav način! ::lose::
 
dukej je napisao(la):
nikako se ne može tvrditi da su GMO bezbedni jer prosto nije prošlo dovoljno vremena da bi se možda uočili i neki štetni efekti...
Ja sam izričito protiv GMO i igranja sa prirodom na takav način! ::lose::

Potpisujem!
 
Novii je rekao :
Jer kada se na proizvodu bude napisalo da je genetski modifikovan ili da je stoka hranjena sa genetski modifikovanom hranom, voleo bih da vidim budalu koja bi to kupila i posle pojela.

Iz ovoga je jasno sta covek misli o GM.

Moram nesto da dodam na tu temu. Culi ste da se na severu Norveske pravi bunker cija svrha je da se sacuva trenutni genetski potencijal. Dakle radi se o banci gena. Neko naivan bi pomislio da ljudi zele da sacuvaju od definitivne propasti vrste koje svakodnevno nestaju. Iz cistog covekoljublja. Medjutim treba obratiti paznju na finansijere tog projekta. Jedan od njih je Bil Gejts a drugi Dejvid Rokefeler. Za ovog drugog se zna da je jedan od osnivaca Bilderberg grupe kao i trilaterale. Iz tih krugova su potekle ideje o tzv. "odrzivom razvoju", to jest o optimalnom broju ljudi na nasoj planeti. Po njima taj broj je 2-3 milijarde. Po njima, takodje treba broj ljudi svesti na tu meru. U javnim dokumentima nisu objavljeni metodi "svodjenja" ali svi mozete da ih zamislite. Takodje je izvrsena "funkcionalna" analiza rasa pa je zakljuceno da su belci OK, da su zuti pod uslovom da se broj drzi pod kontrolom jos bolji za novi ( buduci) poredak da su crni "nefunkcionalni" i sl.
Bez visokorazvijene analiticke tehnologije, koja mora da bude na nivou one koju ima proizvodjac nemoguce je znati sta je sve modifikovano kod datog proizvoda. Dakle ne radi se samo o tome da li je GM hrana zdrava na duzi rok vec da li je rec o bioloskoj tempiranoj bombi. Vec se govori o kukuruzima posle kojih mozes da sadis samo GM, da kazem vakcinisane jer sa semenom si u paketu dobio i bolest! Ako nekome ovo izgleda kao fantastika neka se seti cebica inficiranim boginjama koja su besplatno deljena indijancima......
Mnogi analiticari smatraju gradjenje ovog bunkera namenjenog za banku gena sigurnim znakom da je Bioloski rat na pragu!
 
A da, i još nešto...
Kada se poseje GMO soja to je prve godine kultura, tj. usev.
Svake sledeće godine je korov koji se ne može hemijski uništiti.
 
branko je napisao(la):
A da, i još nešto...
Kada se poseje GMO soja to je prve godine kultura, tj. usev.
Svake sledeće godine je korov koji se ne može hemijski uništiti.


N E T A C N O !!!!! GM soja se moze tretirati sa svim herbicidima kojima i normalna soja + Glyphosate 480g/L SL. A unistava se sa svakim drugim herbicidom koji nije namenjen za soju.
 
E vidiš to je nešto što saznajem tek od tebe.
Hvala. :osmeh:
Do sada sam čuo druge priče.
 
Gajenje GMO biljaka je buducnost poljoprivrede. Cudno je da se unistavaju usevi GMO soje po Sremu i Macvi, a sa druge strane nasa zemlja uvozi hiljade tona GMO soje za koncentrate ili stocnu hranu i premikse u kojima se nalaze GMO biljke. Inace u GMO biljkama nisu nikakvi vestacki geni ili nesto tako, nego geni koji su uzeti iz organizama koji vec postoje u prirodi pa stoga racunam da postoji neka opasnost i problem to bi smo vec i osetili. U EU je dozvoljeno gajenje GMO kukuruza i prodaja tih hibrida ima veliki porast jer je gajenje neuporedivo sigurnije, a koristi se i znacajno manje pesticida koji su uz to i mnogo manje otrovni. Interesantno je da su se slicni argumenti protiv GMO koristili ranije kada je uvodjen hibridni kukuruz koji sada gotovo svi gaje. Zato GMO buducnost poljoprivrede! :D
 
Ni sam ne znam sta da mislim. Pogotovo zbog cinjenice da se kod nas uvozi sve i svasta bez ikakve kontrole a zabranjeno je gajenje GM kultura. Treba razmisliti i o proizvodjacima hemikalija gde se vrte ogromne pare, kojima nije u interesu da se seje GM soja koja se zastiti sa 4-5 l totala na ha, citaj za male pare. Covek je kod mene na 80 ari posejao GM soju i kada se nije videla od trave sa 4 l totala je poprskao i stavio neku prehranu. Sledeci put kada smo otisli da obidjemo njivu trava je "isparila" a soja buknula ko luda. Valjda joj prijao total :haha: Prinos je bio odlican a od tada je dve godine sejao kukuruz i nigde se nije pojavila ni jedna biljka soje. Toliko o tome da je prve godine usev a posle "neizleciva bolest".
 
mislim da se vizuelno nikako ne razlikuje. Inspekcije ili kako se vec zovu, prodju po njivama i poprscu totalom po kvadrat na svakoj parceli, pa posle nekog vremena ( 5-7 dana)ponovo prodju ako je pozutela onada je ok ako ne onda je GM. Ogradjujem se da sam tako cuo a ne video. :D
 
torpedo je napisao(la):
mislim da se vizuelno nikako ne razlikuje.

RAZLIKUJE SE!!!!

idemo redom:
- korenov sistem je mnogo bujniji i jaci nego kod obicne soje
- ako se pazljivo pogleda ( najbolje lupom ) stabljika primecuje se da presek nije okrugao nego je sestougaonog oblika ( ovo ne vazi za malu soju, nego za "odraslu" soju)
- dlacice na stabljici su jako jako braon boje. Ako ste nekada videli kako izgleda sorta dukat onda znate o cemu pricam, samo su kod GM te dlacice jos vise braon boje
- svet je ljubicaste boje ( kao kod dukata i jos nekih sorti )
- mahuna isto jako braon boje sa puno dlacica
- zrno najvise lici na galeb samo sto je "hilum" ( to je ona crta na zrnu soje odakle krece klica ) jos vise izrazeniji
- i jos jedna interesantna stvar koju sam primetio kod GM soje: Totalno se drugacije ponasa kada su vrucine i duva vetar. Nekako se listovi okrenu naopacke i sasvim drugacije talasa cela parcela GM-a
- pronos: isti kao i kod ne GM soje

p.s. Posejte obicnu soju u najcistiju parcelu koju imate, i posejte GM u najzapusteniji parlog koji mozete da nadjete u okolini. Prskajte obicnu soju sa cim god hocete i uradite GM 2-3 x sa 1 glifosata/kj. Sta mislite koja ce parcela biti cistija u zetvi? :D :D :D :ppozdrav:
 
CiC, vidim da dobro poznajes materiju onda jel istina da inspekcija prsce kao sto sam napisao u postu iznad?
 
2003 godine kada sam imao GMO prijavili su me inspekciji. Dolazila mi je delegacija sa 2-3 auta i maltretirali me nekoliko nedelja ko da sam najveci kriminalac :haha:


Prosle godine sam primetio na par desetina lokacija u mom ataru da je u cistim sojama bio poprskan 1 kvadrat sa totalom. Zanci dolazili su i trazili su. Ali kod nas u zadnjih nekoliko godina nisam vidjao GM soju.
 
U poslednjih par godina Ministri poljoprivrede nisu imali pametnija posla nego da vijaju GMO soju po atarima. Silne pare su potrosene da bi valda neko mogao na miru da uvozi desetine i stotine hiljada tona GMO soje za stocnu hranu.
Nista mi nije jasno
 
Ajd da kazem da nema ni kod nas :cao: za slucaj da su medju nama pa da ne dolaze :haha: :ppozdrav:
da ne trose ::novac:: poreskih obveznika
 
Nisam baš neki poznavalac ove teme pa neću da se upuštam u raspravu. Ne postoji jedinstveno mišljenje o ovoj temi ni među naučnicima. Neko reče da se GMO ne isplati hemijskim kućama. Nisam baš siguran. Jedan od najvećih finansijera raznoraznih istraživanja o GMO soji je Monsanto (jedna od najvećih kompanija ako ne i najveća) a oni ne bacaju pare u bunar.
Opet ti amerikanci ::samo bes:: :haha:
 
Nazad
Vrh