Rakija od dunje

Jel pijete vi tu rakiju?

Ovo sa 10% secera je jos i dobro. Poznajem likove koji stavljaju preko 20% secera, pa se da izvines k.rce po selu kako imaju Dunjevacu za koju traze 1500din litar. Na srpskom trzistu postoji veoma mali procenat prave dunjevace bez secera, Sve je to dzabe kad pravu dunjevacu ne mogu da prodaju od muljatora i prevaranata...
 
Ovo sa 10% secera je jos i dobro. Poznajem likove koji stavljaju preko 20% secera, pa se da izvines k.rce po selu kako imaju Dunjevacu za koju traze 1500din litar. Na srpskom trzistu postoji veoma mali procenat prave dunjevace bez secera, Sve je to dzabe kad pravu dunjevacu ne mogu da prodaju od muljatora i prevaranata...

Iskreno meni je 10% puno, mi pecemo rakiju vec 8 godina i nikad nismo stavili vise od 3.5%. Naravno slazem se da neki radi vece zarade idu sa drasticno vecim procentom secera od dozvoljenog ali na kupcima je da odluce od koga ce kupovati kvalitetnu rakiju. Cenu od 1.500din za litru mi na severu mozemo samo da sanjamo, ovde je cena manja, a i sa manjom imamo malu potraznju.
 
Iskreno meni je 10% puno, mi pecemo rakiju vec 8 godina i nikad nismo stavili vise od 3.5%. Naravno slazem se da neki radi vece zarade idu sa drasticno vecim procentom secera od dozvoljenog ali na kupcima je da odluce od koga ce kupovati kvalitetnu rakiju. Cenu od 1.500din za litru mi na severu mozemo samo da sanjamo, ovde je cena manja, a i sa manjom imamo malu potraznju.


Mogu da sanjaju i ovi ovde. Kolicine rakije prodate po toj ceni su mizerne... Oni koji aktivno piju rakiju kupuju onu od Stenleja po 300din litar. Velika vecina ljudi zna da je veliki deo dunjevace na nasem trzistu zapravo neki buckuris koji nema veze sa dunjom!..
 
Poslednja izmena:
Jedan od problema koji se javlja kod naših ljudi kada peku rakiju a nemaju svoj kazan,i ako imaju 1-2 ili 3 kazana za peći što mali broj njih pre nego počne tj predstavi kazan jeste da isti i saperu sa vodom,a šta pod tim misli da se spere cilindar ili spirala,cev i kapak,a što,pa evo i što nakon svakog pečenja i prestanka tj hladjenja kazana u svim tim delovima polepi se poput skrame kao kada posupi oksidira aluminijum a posebno u samom cilindru gde dolazi do kondezovanja pare u alkohol i ukoliko ne speremo kako treba rakija sa prvim a nekada i drugim kazanom hoće da krene bele boje da kažem,zato probajte i sami kada budete sledeći put pekli rakiju da to uradite i videćete posebno iz cilindra i spirale koliko sama voda bude bele boje i plus sitne belje ljuspice poput kamenca koje izadju iz cilindra...
 
I drugi kazan ispečen.
150l kljuka, 20 l patake od prvog kazana dunje i 8 kg šećera, enzim, kvasac i hrana za kvasce.
Re

- - - - - - - - - -

Rezultat
10l rakije ( što bi se reklo 100 jezika govori). i 25 patake.
Ove godine toliko.
 
U nedelju sam sve odradio i iskoristio sam i enzim a i kvasac.Stvarno ima miris probarene dunje kad se sve završi...
Dok sam mleo dunju dodavao sam enzim,a na dno bureta sam stavio par samlevenih kofa dunje pa onda preko njih sipao malo tople vode (da izjednačim temperaturu komine sa temperaturom kvasca) koji sam sipao preko a onda sam nastavio da dodajem naizmenično mlevenu dunju i mlaku vodu (u koju sam prethodno istopio 5 kg šećera za 100 kg dunja) i tako do 80% bureta (oko 200litara ukupno)Masa je ispala tečna-jedva da se meša velikom drvenom kašikom (a i gledao sam da bude malo tečnije zbog naknadnog pečenja jer imam običan kazan koji nema mešač,pa se plašim da mi prilikom pečenja ne zagori...
Kad sam sve završio ispalo je tri bureta.Poklopio sam burad i sproveo sa svakog crevo do kofe sa vodom (da izlazi CO2 kad krene fermentacija a da ne ulazi vazduh u burad)
Da li da ostavim tako zaptiveno i da ne otvaram do kraja fermentacije ili treba povremeno skinuti poklopce i promešati kominu?
Ustvari verovatno ću morati da otvorim (preporučuje se na 1/3 i 2/3 fermentacije dodavanje hrane za kvasac)

Prošli vikend je pečena rakija.
Od 300 kg dunja dobio sam 32 litre prepeka na 20 gradi.
Dobro smo se namučili sa kazanom (prevrtačem) ali je vredelo!
 
Prošli vikend je pečena rakija.
Od 300 kg dunja dobio sam 32 litre prepeka na 20 gradi.
Dobro smo se namučili sa kazanom (prevrtačem) ali je vredelo!

Kolega, koliko je bilo gradi kad ste prestali da odvajate srednju frakciju? Zanima me iz razloga sto si dosta rakije dobio, pa me interesuje da li je iz razloga stavljanja enzima (kojeg nikad nisam koristio).
 
Ljudi kakva vam je to rakija sa 5 ili 8 % secera??

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kolega, koliko je bilo gradi kad ste prestali da odvajate srednju frakciju? Zanima me iz razloga sto si dosta rakije dobio, pa me interesuje da li je iz razloga stavljanja enzima (kojeg nikad nisam koristio).

Prestali smo na oko 6 ili 7 gradi...
Dodato je i 5 kg šećera na 100 kg dunja i enzimi.

- - - - - - - - - -

Ljudi kakva vam je to rakija sa 5 ili 8 % secera??

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Skroz dobra!
Sledeće godine ću probati bez dodavanja šećera pa javljam utiske kad ih uporedim...
 
Ja sam ove godine imao oko 180 kg dunja na dva drveta i ćale hoće da probamo da uradimo rakiju da ne bi propale dunje. Očistio sam dunju i iseckao. E sad pošto mi je riklulo ložište od ranije za topljenje masti morao sam u nekom većem loncu na smederevcu da kuvam. Odnosno samo da probije ključ. Išao sam odnos 1:2 dunja voda uz dodatak 5% šećera i odmah tako vrelo sipao u burad. Sutradan sam stavio kvasac. Ukupno sam tako napunio tri bureta oko 460 l. Sad čekamo da prođe tri nedelje i onda pečenje. Koliko prepečene rakije može da se dobije od ove količine? Mislim na jačinu od 19 gradi. I interesuje me da li sam nešto grešio ili izostavio u ovakvom spremanju dunje?
 
Nema više kuvanja. Sad se enzim stavlja. U pumpicu za pranje prozora ili sličnu i prskaš svaku kantu koju samlevenu izručiš.
Malo je 3 nedelje za vrenje, treba više, hladno je.
Vadi do kraja kad budeš pekao i u zadnji kazan sve strpaš i preliješ voćem. Tad skini prvenac....
Ako izvučeš 15l odločno si prošao.
 
Koji su to enzimi? Nemam mogućnost da je sameljem zato je kuvam. A stoji u prostoriji gde je smederevac pa u toku dan do večeri majka loži smederevac tako da je toplo. Ali videću kako će izgledati posle te tri nedelje. Ako sam te dobro razumeo: prilikom pečenja da stavljam u kazan samo ono što je tečno, a u zadnjem ostatak tečnog i svo voće. Da li je tako ili ne? Znači kažeš da će biti ukupno prepečene 15 l?
 
Za enzime proguglaj malo, a i pisano je dosta o njima ovde...
Moraš dunju samleti ili bar čekićem izlupati.
Kad pečeš, stavljaš i gusto i retko, od oka sipaš da raspodeliš.
Kad budeš ispekao, napiši kolko je ispalo.
 
Dobih "dunjevacu"


Sve po propisu , fabricka ambalaza ,etiketa, markica , original chep . . .
Ne mirise nesto bog zna sta ali po ukusu bih rekao da bas ima smeka na dunju.
Jedino me kopka sto ne vata ,nekako mnogo blaga:sta::osmeh::sta:
 
Blaga jeste ,samo 37.5% alkohola , sto je po meni malo. 40% je neki minimum za "vocne" rakije.
Ja moju dunju ,kajsiju,viljamovku spustam do nekih 41-42%

Sad ce se javiti neko da su to sve brlje bez 20es gradi
 
Nazad
Vrh