Rakija od dunje

Imam svega oko 25l koma.Izgleda da cu morati traziti ko ima mali kazan 10l, vidjao sam po oglasima
 
To će vam biti baš cimanje, a ni rakije tu neće biti ko zna koliko, ok je i kazan od npr 60 litara, uz dodavanje vode može se lepa rakija izvući.
 
zdravo narode ja sam novi na ovom forumu pa bi se malo ukljuci u ovu raspravu oko dunjevace ja pecem dunjevacu vec tri sezone i to na sljedeci nacin voce dobro oprati i ocistiti od trulezi i drugi necistoca , potopiti u veci kazan i obariti tek toliko da dunje omeksaju kad se oladi izgnjecim dunje i sve to u cisto bure dodati 3 post secera na to tako da secer u potpunosti rastopite u vrucoj vodi ako je kljuk gust dodati vode da se razrijedi to ostavi i cekaj dok nadodje za pecenje i prilikom pecenja obavezno prepecati pazite dunja hoce pokipiti kao i loza poz
 
Dobro došli kolega draganl, sličan sistem smo i mi primenili, videću početkom aprila šta će ispasti kada počnem da pečem, nije mi jasno zašto dunje barite, nisam siguran, ali mislim da se u obareno voće obavezno dodaju kvasci i vinobran...
 
Ja danas ispekao rakiju koja se sastojala od 11kg dunja +toliko vode i 4kg secera i u kazan sipao dosta vode, izaslo oko 4l, posto sam na luli hvatao u plasticnu flasu gde sam merio jacinu tako sam i odvojio na 4 jacine 18,16,14 i 12 gradi i 2l patoke s obzirom na kolicinu koma nisam ni mogao uhvatiti jacu rakiju a da mogu izmeritiali za probu ja zadovoljan,sto se tice mirisa-fantastican a ukus mi nije nesto poseban ili ja to nisam mogao tada da ocenim sutra cu da proverim ponovo(sada jos podrigujem na dunju :haha: )

@matkee danas mi kaze komsinica od koje sam uzeo kazan da je ona sa nekim prijateljem pekla dunjevacu i nisu imali nista, dunje u komu su bile zute uopste nisu preradile i ona je to pripisala tome sto ih nisu obarili, kaze bez toga nema nista od dunjevace, tako da cu ja na jesen(ako bude dunje) da aktiviram oraniju i prvo kuvanje pa u bure
 
Poslednja izmena:
Lepo kolega, znači danas je kod vas bilo lepo. :) Mislim da to nije potrebno kolega, samo sitno mlevenje i mora da dođe do fermentacije. :ppozdrav:
 
ja je nisam kuvao, jedino sto je izmrzla pa se moze reci da je preko toga omeksala :haha: samleo sam je lepo i dodao kvasac pa je fermentacija bila u redu juce sam gledao kom i imao je miris i ukus skoro kao da sam dobio vino od dunja
 
Мој ћале је дуго кувао дуњу па тако остављао за ракију. Прошле године, кад смо покупили дуње, решио сам да их изрендам. За разлику од колеге од пре пар страница ја сам их рендао ручно, неких 350 кг. Нисам склањао семенке иако многи наводе отровност истих, све је самлевено. Ништа није стављано осим 4% шећера пред печење. После препека, добили смо око 30 литара ракије од 46 степени (ћале воли мало јачу, каже, мрско му да подиже руку са чашицом сваки час). Другар и ја сабили неко вече 0,7, наспаваш се и не боли глава. Очигледно због коштица има мало опор укус али се и дуња добро осети, мени лично се та опорост свиђа, и вино волим када је баш опоро. Иначе, да захвалим свима редом на добрим саветима, неке ћу сигурно применити за ову годину а прва ствар је да направим ел. погон на ренди.
 
I kakav je zaključak kolega Endru Martin, da li je bolja kada se kuva ili kada ste je samo samleli. Zašto šećer pred pečenje ? :sta:
Danas sam počeo da pečem dunju koju sam samleo prošle godine, bila je u hermetički zatvorenim buradima, rezultati su dosta loši, ali dunja je bila bukvalno zelena.
Oko 200 kg dunje dodato 180 litara vode u bure i oko 6 kg šećera, ljudi su tako rekli da hoće pa sam ih poslušao.
Dodat je i selekcionisani kvasac.
Frva frakcija uz dodavanje od 30 % vode u kazan, dao je oko 15 litara meke rakije koja je kretala sa 37 % alkohola, dosta slabo, sutra ću završiti pečenje pa ćemo videti, javlja rezultate.
 
Pozdrav svima!
@Matkee - i kakvi su rezultati?
Kako je ispala?
Zanima me, jer nikad nisam ostavljao toliko dugo dunju zatvorenu, nit sam čuo da je neko radio tako.
Moj deda je uvek ostavljao nekoliko buradi šljive zapečaćene, i pekao tek u martu naredne godine, i govorio da je to prava!
Mada ja nisam nešto bio oduševljen stom rakijom...
pozzz joe!
 
Malo kasnim sa odgovorom.
Na kraju i nije bilo toliko loše. Od oko 200 kg ploda dunje ili oko 380 litara koma dobili smo 15,1 l rakije 45,5 % alkohola.
Do sada ni ja nisam pekao kominu iz prethodne godine, ali mogu da vam kažem da je rakija izvrsna, predložio sam drugaru da mi da 3 litre dunje za rad, ali nije hteo ! :ppozdrav:
 
I kakav je zaključak kolega Endru Martin, da li je bolja kada se kuva ili kada ste je samo samleli. Zašto šećer pred pečenje ? :sta: Danas sam počeo da pečem dunju koju sam samleo prošle godine, bila je u hermetički zatvorenim buradima, rezultati su dosta loši, ali dunja je bila bukvalno zelena. Oko 200 kg dunje dodato 180 litara vode u bure i oko 6 kg šećera, ljudi su tako rekli da hoće pa sam ih poslušao. Dodat je i selekcionisani kvasac. Frva frakcija uz dodavanje od 30 % vode u kazan, dao je oko 15 litara meke rakije koja je kretala sa 37 % alkohola, dosta slabo, sutra ću završiti pečenje pa ćemo videti, javlja rezultate.
Мени се чини да је боља кад се само измеље. Можда је и кување добро али очигледно не треба претерати са кувањем јер се вероватно уништи укус. Шећер смо додавали после зиме, пошто је дуња презимила, немам грејани складишни простор који би омогућио да дуња одради преко зиме. Сачекала је лепо време па је ћале око 3 недеље пре печења додао шећер. Иначе, дуња је све боља, питкија, сипаш шест чашица, полако, наздравиш а венац још стоји...
 
Ima dosta saveta za proizvodnju rakije od dunje, ali mene zanima zbog cega treba vrsiti prepek, ja sam cuo da kad se vrsi prepek rakija gubi arome i ima slabiji ukus nego ona ne prepecena?
 
Prepek ili prepjecanje se vrši da se dobije sto čistije rakija , samim tim gubi se miris i ukus takva prepeka sve više liči na čist alkohol.Pa se uzadnje vrijeme sve više rakija peče po sistemu dva kazana u jedan stim što se ubaci i malo koma zbog arome.Ja inače dunju kuvam i onda je izmuljam i šećer dajem odma dok je mlak kom , šećer ušpinujem da se napravi karemel i on mlak ide u kom . Tako dodat u kom je sasvim uredu a sve ostalo po meni je slađenje a od tog boli glava.
 
Pozdrav,

Ja sam zastupljen za delu foruma za Vino od kupine. Prosle godine sam ispekao i rakiju od Dunja i moje licno misljenje je da sam uspeo da dobijem rakiju koja kada se pije u pozadini ostaje miris dunje i u ustima ostaje ukus dunje jedno vreme. Molim Vas da me uputite na nekoga ko vrsi analizu rakija. Zeleo bih i da sa naucne strane ispitam osobine i sastav rakije. Hvala unapred
 
Poslednja izmena od urednika:
Da se ogradim u stratu nisam ljubitelj rakije, al voca jesam i cesto smatram pogotovo deficitarno voce bacati u rakiju grehom al na stranu to..
E sad sta ostane od tog svog voca kada se 2 puta prodestilira - vrlo malo od etraskih ulja, mirisa i ukusa (nisam rekao da nema)
2 stvar je da bi od dunje dobio neku kolicinu rakije mora se dodati dosta secera, svi su upuceni kakve su nuspojave od dodavanja secera u rakiju tj. kom.
Po mome misljenju smatram da je bolja rakija od jabuke koja je bez dodatog secera (eventualno minimum -1% i to pre meda nego secera) pa u patoku (rakija posle prve destilacije) dodaj samlevene dunje koliko ti volja
- neki cak stave u drugoj destilaciji dunju u neku mrezu pa iznad destilata samo da para prelazi preko nje i ta rakija ima vrlo lep mirisi ukus dunje
E al to bi neki sad rekli da to nije prava dunja, a ja kazem da je sigurno prirodnija nego cista dunjevaca, al nekima je bitna ta prica a ne kvalitet tog pica
 
Rakija posle prve destilacije nije patoka nego meka rakija.Patoka je frakcija koja izlazi posle tzv srca rakije i sadrzi vise patocnih ulja,lako se oseti po mirisu.Ne razumem ovu recenicu"prirodnija nego cista dunjevaca"?Ako je cista onda je cista,ne znam sta je onda prirodnije od toga?Drugo voce se ne destilira dva puta nego jednom,etarska ulja koja koja se nalaze u vocu isparavaju i kondenzovanjem prelaze u rakiju,dakle ne gube se u tolikoj meri.
 
Postovani,
Opet cu napisati isto kao i pre 1-2 godine.Drugom frakcijom i/ili destilacijom koncetrise se i alkohol i eterska ulja, aromatici ..itd..
Eee, sada ,zasto to ne "osecamo", to je pitanje naseg cula, citaj jezika,koji detetktuje aromatike tek na 40-42% alkohola u bilo kejem picu.Osim toga,neki aromatici se "aktiviraju" prisustvom vode..itd..itd. Znaci, raditi slobodno "prepek " ili drugu/ trecu (druga frakcija podrazumeva prviih 0.5 lit. kada krene "prepek") frakciju na 60-65% , a destilovanom vodom skidati na 45% alk. vocnu, a sljivu na 50% ,mada i sljiva je vocka, zar ne?Nemogocu je da se nikada niste zapitalo zasto su sva zestoka alk.pica bas na 40% (wiski, francuski konjak,...i ostala domaca pica)...Razmislimo o tome??

S postovanjem Misa..
 
Nazad
Vrh