Čuvanje rakije

valhalla

Član
Učlanjen(a)
9 Apr 2010
Poruka
133
Lokacija
Vršac
Pošto nemam idealne uslove za skladištenje rakije (čitaj: podrum), koliko bi pametno bilo da držim rakiju u hladnjači?
Kontam da je bolje da stoji na konstantnoj temperaturi od 2 stepena nego li da leti stoji na 30 i kusur, a zimi na 5 stepeni.
Da li će niska temperatura uticati na kvalitet?
Rakija je u staklenim sudovima.
 
Odg: čuvanje rakije

Drzanje rakije u hladnjaci za voce sigurno nece skoditi kvalitetu iste cak se preporucuje da onaj ko nema vremena da saceka da nova rakija malo sazri da bi je konzumirao rakiju stavi par dana u zamrzivac kako bi se malo slegla i izgubila ostrinu koju ima kao mlada :ppozdrav:
 
Odg: čuvanje rakije

Najbolji način čuvanja rakije je hrastovo bure i podrum koji nema vlage, u buretu da odstoji rakija i da primi boju a posle po mogućnosti staviti u staklene balone, a podrum jer temperatura ne varira mnogo u letnjiem i zimskom periodu.
 
Odg: čuvanje rakije

pročitao sam u knjizi jedinog doktora nauka za rakije od voća i grožđa u Srbiji da je vreme potrebno da bi rakija sazrela od 15 ~ 20 godina, ali je naveo i tekst za brže starenje rakije, pošto se rakija ispeče i podesi procenat alkohola u njoj, treba da odleži oko mesec dana u staklenoj ili prohromskoj posudi, nakon toga ide u dudovo bure od 6 ~ 12 meseci, pa opet u staklenu ili prohromsku posudu mesec dana, posle toga ide u hrastovo bure 6 ~ 12 meseci, izvuče se iz njega i posle recimo tih od 14 ~ 26 meseci "ležanja" treba da bude idealna za piće..... :ppozdrav:
 
Odg: čuvanje rakije

Nesto slicno se kod nas radi ali bez hrastovog bureta vec sam gore to napisao.
 
Odg: čuvanje rakije

kod mene rakija lezi u hrastovim i bagremovim buricima po mogucstvu bar 6 meseci u podrumu stare kuce koji je od kamena.posle toga je presipem u staklene balone i to je to.mislim da rakija ne treba da se sipa u plasticnu ambalazu jer joj garantovano menja ukus,a i u prodavnicama nisam video rakiju u plastici
Post je spojen: [time]1288127738[/time]
_________________________________________________
matkemafija,ako rakija ''lezi'' u dudovom buretu do 12 meseci garant ce dobiti gorak ukus.tvrdim to jer sam iskusio,posle tri meseca kad sam probao rakiju iz dudovog bureta bila je gorka i imala je tamnu boju jacu nego vinjak.uz sve postovanje tom doktoru nauka ali mislim da gresi :nono:
 
Odg: čuvanje rakije

Da ti nije bure bilo novo, dudovini treba vremena da se ispere koliko toliko.
 
Odg: čuvanje rakije

ne gresi druze ::namigivanje::, jer da bi rakiju sipao u burad moraš ih prvo dobro oviniti, postupak pripreme buradi :D, e kada je bure pravilno ovinjeno ne pije rakiju i ne daje gorak ukus rakiji, vec samo boju i neverovatan ukus, a za hrastovo bure ne treba trošiti reči... :ppozdrav:
 
Odg: čuvanje rakije

matke,mozes li mi malo bolje pojasniti sta znaci pojam "oviniti" :D
 
Odg: čuvanje rakije

sutra ti postavljam ceo proces pripreme buradi ;), sada nisam kući.... ::namigivanje::
 
Odg: čuvanje rakije

Novu bačvu ili bačvu kojoj smo morali promijeniti dno ili nekoliko dužica, prije upotrebe moramo oviniti. Što to znači?
Ovinjavanje se očituje u odstranjivanju trijeslovine (tanina), smolastih tvari i tvari boje iz drva bačve, a koje se djelovanjem alkohola otapaju. Ako bismo vino stavili u novu neovijenu bačvu, ono bi iz drva izlužilo sve topive tvari koje smo spomenuli i potpuno bi se promijenili okus i boja vina.
Ovinjavanje se provodi hladnom vodom, uz dodatak soli, zatim toplom vodom uz dodatak sode- natrijev karbonat (Na2CO3) ili sumporastom kiselinom, a najbolje je za zaparivanje (pregrijanom vodenom parom).

Ostatak teksta na

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=331
 
Odg: čuvanje rakije

Drveno bure ce proporcionalno zapremini uvek da "pije"rakiju i posle 50 godina.samo hrastovo bure moze poboljsati ukus rakije dok u ostalim drvenim buradima usled mikrooksidacije rakija popravlja ukus ali to je samo zbog kontakta sa kiseonikom a korisne arome vuce samo i iskljucivo iz hrastovine :ppozdrav:
 
Odg: čuvanje rakije

Evo da vas informisem o ceni staklene ambalaze u staklarskoj prodavnici preko puta opstine u Paracinu;obicna vinska flasa 1/1lit.sa navojem 24.din.Zatim idu one ukrasne sve do 36.00 din,ima ih raznoraznih vrlo interesantnih oblika stvar ukusa.Imaju i balone od 5 lit.sa navojem vrlo kvalitetni sa debelim staklom bas jaki i kostaju svega 140.00 din/kom. Eto to sto sam zapamtio od cena a ima jos puno toga interesantnog;bokali,case, vaze,cokanji I.T.D.
 
Odg: čuvanje rakije

nzm u čeka vi flaširate vašu rakiju, ali ja najčešće koristim flaše od vinjaka, ili crnogorske loze, naravno ko se bavi ozbiljnije i ima firmu mora tako nešto da traži, msm da su to ok cene, ambalaža igra veliku ulogu u prodaji....
 
Odg: čuvanje rakije

Za sada samo broj telefona sa fiskalnog racuna od te prodavnice 035/566-092.Za neki dan poslacu vam informacije o drugoj prodavnici za ukrasne flase sa silikonskim zatvaracima cena je ista oko 30.00 din/kom.Pozdravi Kosovo.
 
Odg: čuvanje rakije

prof. Jović:
Prema nekim ispitivanjima, rakija šljivovica lagerovana u hrastovom buretu smanjila se i u zapremini u toku prve godine za 8,75%, u drugoj za 5%, trećoj godini 5%, u četvrtoj 5,75%, šestoj godini 3,5% i sedmoj i osmoj godini po 2,5%. Ovo se dešava isparavanjem kroz otvor za vranj, kroz duge bureta kao i usled upijanja od strane bureta. Veličina gubitka zavisi od dimenzija bureta, od kvaliteta drveta od kojeg je bure sačinjeno, kao i od jačine rakije koja se čuva. Prema ispitivanjima, rakija prepečenica čuvana 1 godinu izgubila je u jačini za 0,7 vol%, dok se zapremina smanjila za 4%. Kod meke rakije smanjenje jačine iznosilo je 0,5%, a zapremine 3,5%, takođe u toku jedne godine.
Kao nepisano pravilo može se uzeti da se godišnje gubi u alkoholu prilikom lagerovanja rakije u buradima za oko 3-4%. U hermetički zatvorenim sudovima ovi gubici su i posle dužeg vremena neznatni.
Kvalitet rakije raste sa vremenom odležavanja u hrastovim buradima, ali kao minimum vremena neophodnog za odležavanja smatra se 8 nedelja.
U toku odležavanja rakije a drvenim sudovima, treba je bar jednom godišnje degustirati (probati na ukusu, mirisu i osmatrati boju i bistrinu).
:veseljak::
 
Odg: čuvanje rakije

Hvala na ovim informacijama,to znaci da je posle nekog vremena odlezanog u hrastovom buretu najbolje smestiti u staklenu ambalazu.
 
Nazad
Vrh