Čuvanje rakije

Odg: čuvanje rakije

naravno panonac, posle hrastovog bureta, staklena ili prohromska ambalaža, određeno vreme predviđeno za starenje i rakija je spremna za :ppozdrav:
::namigivanje::
 
Odg: čuvanje rakije

:A kod nas kad se dete rodi,ukopa otac rakiju u staklenoj demižoni 10 l.u zemlju u vočnjak duboko 1 m,i zaboravi na nju dok se dete ne ženi. Tada iskopa rakiju (pod uvjetom da je nađe :sta: :haha:) i počasti svatove :ppozdrav:
 
Odg: čuvanje rakije

čuo sam to, ali kod nas važi pravilo da se rakija ne NAMENJUJE tačno za neku priliku, pokojni deda je negde na tavanu ostavio balonče 12 l, malo smo pili za 18, malo za upis na fakultet, ali nije bilo tačno namenjeno za nešto, kažu da to ne valja jer se onda često to nikada i ne dogodi... ::namigivanje::
 
godine čuvanja rakije u hrastovom buretu

prof. Jović:
Kvalitet rakije raste sa vremenom odležavanja u hrastovim buradima, ali kao minimum vremena neophodnog za odležavanja smatra se 8 nedelja.

Negdje sam pročitao ili čuo da i hrastova burad imaju ograničenje za čuvanje rakije.
Kaže da je maksimalno vrijeme čuvanja pića 32 godine.
:osmeh:


Ozbiljno.


Poslije toga gubi na kvalitetu.
 
Druga je stvar uslovi čuvanja, a rakija nikada ne dođe do faze da starenjem gubi na kvalitetu. Procesi dozrijevanja koji joj popravljaju kvalitet traju neprekidno oko 50 godina. Nakon toga se više ne dobiva na kvalitetu, ali i ne gubi.
 
E, nabavio sam hrast pa me zanima koliko dugo treba da kuvam te komadiće koje hoću da ubacim u stakleni balon? Kako da proverim da mi neće zeznuti rakiju i da li ima rok nakon kog taj komad treba da izvadim iz rakije. I još jedno pitanje: Da li je bolje da je stavim u razblaženu rakiju (45%) ili u neformiranu (62%)
 
Nemam sveže- To su od prošle godine komadići. Jedino da isečem granu sa nekog hrasta pa u bure :) Znači, ako su suve ne moram da ih kuvam ili im radim ne znam šta?
 
Mozes uzeti i suve,stavi u balon i prati da dobije zeljenu boju,posle izvadis te komadice,mozda ce biti malo duzi vremenski period kad je suvo drvo,ili mozes naseci kore od mlade sljive i ozuti za kratko vreme.
 
kupio sam hrastovo bure od 50l i covek mi reko da sipam vodu 2puta po 2 dana i posle rakiju.jel to ok?A jel zna neko gde se mogu naci jeftino stakleni baloni od 5,10,20 itd litara?beograd il ako je neko u paracinu koliko su jel zna?
 
@ jelnik,treba sipati vodu da ga operes,zabreknes,mozda sa patokom i orakijas,bice sigurno jaka boja rakije kada je novo bure.
 
Mozes uzeti i suve,stavi u balon i prati da dobije zeljenu boju,posle izvadis te komadice,mozda ce biti malo duzi vremenski period kad je suvo drvo,ili mozes naseci kore od mlade sljive i ozuti za kratko vreme.
Evo kako ja to radim svi pominjete hrast ja licno koristim dud, od starijeg stabla duda koristim samo srce [tamniji deo stabla]koru i mladi deo odbacim iscepam tako da moguda ubacim kroz grlic flase duzine 10-13cm i u svaku flasu ubacim samo po jedno drce za par dana se vidi promena boje.Nikad ne vadim drvca jer mi te flase uvek sluze za rakiju hrast je ljut i mnogo vise farba dok su dud i sljiva bolji za bojenje rakije.
 
kupio sam hrastovo bure od 50l i covek mi reko da sipam vodu 2puta po 2 dana i posle rakiju.jel to ok?A jel zna neko gde se mogu naci jeftino stakleni baloni od 5,10,20 itd litara?beograd il ako je neko u paracinu koliko su jel zna?
Doma je na prvoj strani teme spomenuo da paraćinski balon od 5 litara košta 140 dinara. Ja sam kupio balone od 5 i 20 litara. Od 5 je 560 a od 20 litara 1990 dinara. Al' ima i dosta jeftinijih, za 2500 imas od 34 litre. Pogledaj po netu, može da se naruči na nekoliko mesta. Jedino je pitanje da li ovo smatraš jeftinim balonima: meni deluju povoljno, jer ih uzimam sad i ko zna kad.
 
Pa to i nije tako jeftino i moze se naci u skoro svakoj apoteci...a ovo sto je on rekao to me interesuje jeftino je.inace kod mene 34l 2200din a 54 2700din
 
Stavljanje rakiju u drvene sudove ima za cilj njeno formiranje i dozrevanje, a ne samo radi bojenja. Boju je lako dobiti. Ako se već ne raspolaže buradima, onda se mogu ubaciti letvice, al pod sledećim uslovima. Da su od suvog drveta i ovinjane. Evo kako se to radi, detalj iz knjige S. Jovića priručnik o pečenju rakije.

6667j.jpg


slika36.jpg
 
Dajte ljudi, cemu ubacivanje hrastovih ili dudovih komada drveta u staklene ili plasticne posude? Pa time cete samo obojiti rakiju, ali na kvalitetu necete dobiti. Pa nije rakija spremna za pice kad istekne iz lule, vec kad odlezi u dobrom buretu bar godinu, idealno dve. Ne shvatam zasto vam je zao da date 50-80e za bure koje ce vam sluziti do kraja zivota, i to bukvalno SLUZITI. Kad vec toliko truda ulozite u odrzavanje sljivika, kupljenje sljive, pecenje, pa zar nije zalosno da zbog mizerne investicije tu prekinete proces dobijanja kvalitetnog alkoholnog napitka?
Shvatite, proces koji se odvija u buretu nije zbog bojenja rakije(samo), vec mnogo vise od toga.
 
Dajte ljudi, cemu ubacivanje hrastovih ili dudovih komada drveta u staklene ili plasticne posude? Pa time cete samo obojiti rakiju, ali na kvalitetu necete dobiti. Pa nije rakija spremna za pice kad istekne iz lule, vec kad odlezi u dobrom buretu bar godinu, idealno dve. Ne shvatam zasto vam je zao da date 50-80e za bure koje ce vam sluziti do kraja zivota, i to bukvalno SLUZITI. Kad vec toliko truda ulozite u odrzavanje sljivika, kupljenje sljive, pecenje, pa zar nije zalosno da zbog mizerne investicije tu prekinete proces dobijanja kvalitetnog alkoholnog napitka?
Shvatite, proces koji se odvija u buretu nije zbog bojenja rakije(samo), vec mnogo vise od toga.

A sta cemo sa podnebljem gde se nepije obojena rakija,u vojvodini nevole obojenu rakiju i u principu rakija kvalitetna se neboji ,bilo to hemijskim ili putem bureta ,bure se najbolje ako se to vec zeli napraviti od drveta, koristi kajsijino bure posto ono neboji rakiju
 
Imam problem...
Pucaju mi flase sa rakijom (izbije mi dno od flase)
Rakiju od godinu dve kad isflasiram posle neko vreme na neke flase izbije mi dno... Rakija je pre toga bila u bure..
Neznam sta je problem..
 
Nazad
Vrh