Kada niste u traktoru, vozite

Hvala,antifriza ne fali kapljica,a sto kaze prnjavor3 to je normalno za ovakve vrucine i guzvu u saobracaju
 
Šta sad hoćeš reći da nije??Normalno je da digne malo preko radne temperature u gužvi i po vrućini,još ako klima radi zagarantovano.Hoćeš reći da je kod tebe non stop naa radnoj temp. i tu i pali ventilator??Vi ili nemate termostata ili baratate još sa zapregom.
 
Sve je tacno sto kazes prnjavor3,meni je astra 2.0 dti i dobro je poznato da dizeli postepeno dolaze do radne temperature,dok benzinac dostigne radnu temperaturu za 2km voznje,elem meni ima oko 8 km od kuce do grada na to relacicji temperatura je bila paralelno sa ono crtom i onda sam jos vozio po gradu i ona je stigla kao na onoj slici,cim sam stao na semafor vratila se na naormalu jer se ukljucio ventilator i tu je stajala dok sam dosao kuci,spustila se jos malo posto je bio otvoren put i malo sam je zezio.
 
Ja sam primjetio na mom autu da temp. stoji zakucana na okruglo 90 stepeni, prije par dana sam jurcao po NS i cijepao ga uz Frusku Goru i ona je konstantno na 90, znaci kad dostigne radnu mozes stojati na semaforima vjecnost isto je. Isto sam primjetio na pasatu poslije sat rada u mjestu nije digao temp. ni pola stepena preko 90.
Radi se o TDI motorima.
 
Za astru je to potpuno normalno da u gradskoj voznji temperatura stoji preko 90 stepeni celzijusa. Njoj termostat ako se ne varam otvara na oko 90, a ventilator ukljucuje na cak 98 stepeni celzijusa. Zato recimo na otvorenom putu temperatura stoji na 90 jer se od same voznje odnosno strujanja vazduha hladi, a u gradu stajanje u mestu pa mora ventilator da se pali, a to je kao sto rekoh na 98 stepeni.
Kod folksvagena se obicno ventilator pali na 91 ili 92 pa zato drze nizu temperaturu u gradu.
Recimo jednom podjem za BG i primetim u startu da mi ventilator radi, a tek sam upalio astru, znaci prespojio termo prekidac i ja izvucem onaj kabal sto ide na ventilator i tako do BG-a bez ikakvih problema i dizanja temperature. Kad sam proso naplatnu rampu lepo stanem i udenem kabal i teraj u gradsku voznju.
 
Nisu to neke velike oscilacine temperature,+-4,5 stepeni,znaci da se ne brinem to je normalno za astru,hvala za savete
 
Meni temperatura na kociji dodje sa radnih 84-86 C do 97-98 C i tad upali visko i ohladi se. Nikad nije presla 100 C. To je samo kada je motor opterecen (u brdu na ovim vrucinama) a meni hladnjak zaprljan. Pisao sam o tome i jos nisam resio jer nkako da uhvatim vremena. ovih dana skidam hladnjak i sve ispiram vodom. Ne bi bas one rastvore jer se bojim da mi nesto ne propisa:haha:
 
Pa zna se koja je radna temperatura motora i kad je dostigne kazaljka mora da stoji tačno na sredini,ako kazaljka igra onda je termodavać u maleru.Dakle ne sme da se dogodi da npr na nizbrdicama na otvorenom spušta temperaturu,a u gradu u gužvi da je podiže.Pravac kod majstora pa da se utvrdi šta je u mačeru,ništa gore nego voziti podhlađen ili još gore pregrejan motor duže vreme.

Meni Astra H ni jednom nije upaila ventilator,a sve je bilo ispravno ali ona nije ni imalakazaljku tako da ne znam gde je stajala,NA Insignii drži zakucanu na pola,evo skoro išao na Goliju,zavlačio se u neke zapizdine :osmeh: napolju +37 klima i tempomat nasviran na 40km/h zbog lošeg puta i nije upalila ventilator,a uspon je bio vremenski dobrih 40min voznje.
 
@ Tomic Toma, ako neces da ga ispiras nekim specijalnim rastvorima za to, a ti probaj da u tu vodu dodas malo sode bikarbone. To sam cuo od starih majstora.

@ SeljakizGrada, nije problem dok se auto krece makar i 40 km/h jer ima strujanja vazduha i cim otvori termostat to strujanje ga dovoljno rashladjuje. Problem je u gradskoj stani-kreni voznji kad auto dosta stoji u mestu, a jos i oko njega druga vozila i onda ukljucuje ventilator. Mislim to i nije uopste problem, da ne bude zabune, jednostavno na tom principu radi.
 
Ja sam na granici stajao i po sat i po sa upaljenim motorm i nije astra palila ventilator,ako je sveispravno i ako redovno menjaš rashladnu tečnost izuzetno dugo mu treba da se zagreje do te tačke da pali ventilator.Strujanje vazduha pomaže ali nije preusdno u ovom slučaju.

U rahladnom sistemu najveću ulogu ima pritisak,i ako imaš neko porozno crevo,loš spoj i slično gde može da se gubi pritisak onda si u problemu,ako se dobro sećam rashladna u razmeri 50:50 na pritisku od 1.3 bara ključa na 130 stepeni.Neispravan čep ljudima zadaje glavobolje i izmenjaju sve živo a ono isto :osmeh:
 
Sad si me bas zbunio. Jel si siguran da ti nikad ne pali ventilator cak i kad su velike vrucine i gradska voznja? Nije bitno uopste na koliko stepeni ce rashladna tecnost da prokljuca, da li na 100 ili na 130 jer ventilator treba da upali na 98, a to je ipak ispod tacke kljucanja cak i obicne vode.
Inace mi se uopste ne svidja na H sto nema skalu za temperaturu i drago mi je sto nisu ponovili tu gresku. Desilo mi se da mi se pojavi obavestenje u voznji da u rashladnom sistemu hvali tecnost, a nemam skazaljku da pratim temperaturu. Noc je bila pa sam stao pod neku svetiljku i podigo haubu, a ono lazna uzbuna, bas bezveze.
 
Nisam smeo da ga ispiram sa sodom jer sam video koroziju na jednom delu, sto znaci da gubi vodu pomalo. Nije strasno i ne kaplje (mozda 200ml dolijem u 2 meseca), ali sam se bojao da soda ne razjede i ne napravim jos goe, pa sam isprao obicnom vodom. Hladnjak bio pun prljavstine, ali opet nije to to. Videcu ima li jedan duznik hladnjak, pa da uzmem od njega, lepo isperem i za pola sata zamenim.
 
Sad si me bas zbunio. Jel si siguran da ti nikad ne pali ventilator cak i kad su velike vrucine i gradska voznja? Nije bitno uopste na koliko stepeni ce rashladna tecnost da prokljuca, da li na 100 ili na 130 jer ventilator treba da upali na 98, a to je ipak ispod tacke kljucanja cak i obicne vode.
Inace mi se uopste ne svidja na H sto nema skalu za temperaturu i drago mi je sto nisu ponovili tu gresku. Desilo mi se da mi se pojavi obavestenje u voznji da u rashladnom sistemu hvali tecnost, a nemam skazaljku da pratim temperaturu. Noc je bila pa sam stao pod neku svetiljku i podigo haubu, a ono lazna uzbuna, bas bezveze.

Nikad nije upalila ventilator,jer ako je na sistemu sve isparvno treba ti zaista ogromna spoljašna temperatura da bi uopšte motor prebacio radnu temperaturu,da je tako onda bi u leru motor nakon dostizanja radne temperature vrlo brzo počeo da pali ventiator i tako bezbroj puta.Strujanje vazduha je tu svakkao da pomogne,ali nije presudno,hldanjak je tako konstruisan da ima veliku dodirnu površinu sa okolinom i sam prolazak tečnosti kroz njega tu tečnost drži na radnoj temperaturi.

Volim da ekpserimentišem i baš skoro sam to ponovio i sa insigniom,zagrejana na radnoj temperaturi i ostavljane u leru sat vremena da vdiimo koliko će da potroši,dakle motor na 90 stepeni,napolju je bilo 34 i za tih sat vremena rada u mestu nije upalila ventilator,rashladna zamenjena pre 2000km i rtad je ipsran i ceo sistem,termostat isto nov.
 
Kod nas se desava da skace temperatura kada je ukljucena klima,kada iskljucimo klimu kazaljka temperature dodje u normalu, radi se o motoru 1,5 DCI ugradjenog na Reno Kangu.
 
Nazad
Vrh