Cene priplodnog materijala (grla) kod vas

ivanm

Član
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
606
Lokacija
Пожаревац и Гај (Ковински)
Posedujem mini-farmu goveda, sve ukupno 15-tak grla ženskog pola, (simentalske i par meleza crvenog holštajna i simentalske rase)svih kategorija, sve u formi, umatičene, sa odličnim proizvodnim karakteristikama, ali se jednostavno razmišljam da se preorjentišem na nešto drugo. Zato me interesuje koje su cene priplodnih grla kod vas, jer ni jedna od ovih ne zaslušuje da sada "omasti nož", već tek za par godina.
 
Ovo ti je najgori momenat kada možeš da prodaješ krave, cene mleka su katastrofalne, cene hrane i ostalih inputa skaču i svi oni koji više nemaju snage da se bakću sa kravama pokušavaju da ih prodaju. Kod mene konkretno za 800e možeš uzeti stvarno kvaliteno grlo sa proizvodnjom od 4 500 do 5 000 kg, sad papiri su diskutabilni, retko ih koja ima. Ja baš sutra planiram da odem da pogledam neke junice, majke su im uvežene iz Austrije, one došle u stomaku skoro su pred teljenje čovek traži 1 500e, a samo što ne kaže samo dodji dogovorićemo se. Nit imam obraza da ga ucenjujem ni para da mu dam toliko. Situacija je jako loša, bolje sačekaj malo, danas mi je bio Imlekov direktor sektora, inače kolega zootehničar ( po narodski stočar), ovako im ne verujem puno kažu da će biti poskupljenja, možda još od 1. avgusta. Da vidimo i to čudo.
 
Moja neka iskustva, zapravo mojih prijatelja koji su kupili junice iz Austrije, da to nije baš kvalitet za toliku cenu. Ni jedna junica (prvoteljkinja) mu nije bila sa vise od 4000litara mleka. Pa ni jedna moja junica (simentalka) nije ispod 4500litara, a RHF ispod 6000litara. Cemu toliko veća cena - zbog porekla? Pa i moje imaju 100% poznato poreklo majki 5 generacija unazad, a bikovi su barem za toliko generacija kvalitetni uvozni.
Dakle, ako si zainteresovan, i ti i bilo ko drugi, javi se, nećeš ništa lošije proći kupovinom mojih krava i junica, gledano po kvalitetu, ali po ceni itekako ...
 
U mom selu ima izreka :˝Što u kući treba u crkvu se ne nosi˝, tako da i oni ne prodaju najbolje iz svojih zapata, plus proces aklimatizacije plus naši uslovi ishrane i smeštaja i ta grla ne pokazuju vrhunske rezultate. Ja sam uvek bio za varijantu unapređenje sopstvenog zapata putem osemenjavanja sa kavalitetnim bikovima i za to vreme unapređenja uslova smeštaja i ishrane, jer genetika učestvuje sa 20-30% u produktivnosti a ostalo su uslovi spoljašnje okoline, i plus to je postepen proces bez skokova koji mogu da se završe katastrofalno. Malom popravkom ovih uslova načiniće se vaći napredak i brži u odnosu na genetiku, ali i ona se mora unapređivati bez izuzetka. I ja imam 7 junica trenutno, sve vrhunski nemački bikovi su očevi a majke su moje krave čija je mlečnost od 4 000-5000kg za 305 dana laktacije, sa odličnim eksterijerom i osobinama tovnosti. Za 2 godine utovili smo 10 bikova, potomaka mojih krava prosečan životni prirast ni u jednom slučaju nije bio ispod 1300 grama.
 
Upravo to je ono što i ja pričam. Previše smo skloni da svoje podcenjujemo , a tuđe precenjujemo.
Medjutim, ipak bih rekao da naša genetika zaostaje poprilično za stranom i da je to evidenstno samo kada se uporede lakoća telenja, prirast, mlečnost, exterijer, dugovečnost.
Jedino što sam zapazio kao problem pri osemenjavanju uvoznim semenom jer nešto niža koncepcija, što je verovatno povezano sa cenom (niža cena - niži kvalitet SEMENA, a ne niži kvalitet genetskog potencijala semena). U smislu - teže ostane steona, ali kad ostane, to je on opravo...
 
Zaostaje tačno onoliko koliko zaostaju naši uslovi odgajivanja za njihovim, znanje naših odgajivača i briga države za poljoprivredom u odnosu na njihove države. Tu je ključ problema, bukvalno kao klupko, nije tako lako rešiti problem, jer nema samo jedan uzrok. Da podcenjujemo,podcenjujemo svoje, uvek je tuđe slađe i na kraju ispadne gorče nego naše. Što se tiče kvaliteta semena najkvalitetnijih priplodnjaka problem je u razređivanju semena, odnosno ako se od jednog ejakulata bika može napraviti 30-40 kvalitetnih doza za osemenjavanje napraviće oni 50, jer su te doze znatno skuplje, manja koncentracija spermatozoida te i slabiji rezultati osemenjavanja,. Ovo znam provereno, jer sam naučno u kontaktu sa par centara za VO i praktično. Za moje krave sam uzeo doze kvalitetnih bikova iz V. Plane, od svih osemenjavanja bila su dva povađanja i obe krave sa bikom Mall-om, koji je do ove godine bio najkvalitetniji bik u V. Plani a osemenjavanje sa tim bikom me je koštalo 2000 din po inseminaciji.
 
Nazad
Vrh